e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
calciud
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 16, 2020 6:40 pm

Re: e-factura

#61 Mesaj de calciud »

Buna ziua,

am incarcat o factuta in e-factura SPV si am urmatorul mesaj de eroare.:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<header xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1" Index_incarcare="................." Cif_emitent=".................">
<Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [UBL-CR-414]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionID"/>
<Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [UBL-CR-681]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionNote"/>
</header>
ce pot face?
Multumesc!

sovanc
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 18, 2014 8:33 am

Re: e-factura

#62 Mesaj de sovanc »

Buna ziua,
Si noi am incarcat factura, am completat codurile cpv si avem eroare

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="true"?>

-<header Cif_emitent="6482227" Index_incarcare="4001075930" xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1">

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-CO-25]-In case the Amount due for payment (BT-115) is positive, either the Payment due date (BT-9) or the Payment terms (BT-20) shall be present."/>

</header>

A cazut aplicatia sau este de pe saga?
Va multumim!

voineac
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#63 Mesaj de voineac »

Buna ziua,

Si noi dupa ce am actualizat versiunea si am introdus codurile NC toate facturile pe care incercam sa le facem cu e-factura dau erori. Pana la actualiare nu au fost probleme, nu am avut erori.

Ce se poate face?

Multumim

sovanc
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 18, 2014 8:33 am

Re: e-factura

#64 Mesaj de sovanc »

sovanc scrie: Mar Iul 12, 2022 4:45 pm Buna ziua,
Si noi am incarcat factura, am completat codurile cpv si avem eroare

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="true"?>

-<header Cif_emitent="6482227" Index_incarcare="4001075930" xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1">

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-CO-25]-In case the Amount due for payment (BT-115) is positive, either the Payment due date (BT-9) or the Payment terms (BT-20) shall be present."/>

</header>

A cazut aplicatia sau este de pe saga?
Va multumim!
Am reusit sa trimitem ,
!!!!! trebuia completata si data scadenta !!!!
"Amount due for payment (BT-115) is positive, either the Payment due date (BT-9)"

O zi buna!!

donaa546
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 17, 2019 1:40 pm

Re: e-factura

#65 Mesaj de donaa546 »

Am primit eroarea de mai jos. Am incercat tot ce am gasit ca raspuns pe forum. Adica am facut actualizarea la 05.07.2022, am verificat toti tertii in clienti, am verificat adresa furnizor. Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. Ajutor!!!!!!1
<header xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1" Index_incarcare="618746" Cif_emitent="">
<Error errorMessage="E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-RO-100]-Daca Codul ţării Vânzătorului (BT-40) este "RO" si Subdiviziunea ţării Vânzătorului (BT-39) este "RO-B" (corespunzator Municipiului Bucuresti), atunci Localitatea Vânzătorului (BT-37) trebuie să fie codificată folosind lista de coduri SECTOR-RO. #If the Seller's country Code (BT-40) is "RO" and the Seller's country subdivision (BT-39) is "RO-B" (corresponding to Bucharest Municipality), then the Seller city (BT-37) must be c ..."/>
</header>

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#66 Mesaj de balazse »

Pentru DonaA546
Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune)?
Tara, judetul si localitatea se verifica la "fisiere" -> "clienti" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).

donaa546
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 17, 2019 1:40 pm

Re: e-factura

#67 Mesaj de donaa546 »

Am facut de 2 ori si actualizarea programului (chiar daca am ultima versiune, am verificat si clientii in fisiere.
si am mai incercat incaodata, iar raspunsul a fost
header xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1" Index_incarcare="618874" Cif_emitent="23850310">
<Error errorMessage="E: validari globale SCHEMATRON eroare: [BR-RO-100]-Daca Codul ţării Vânzătorului (BT-40) este "RO" si Subdiviziunea ţării Vânzătorului (BT-39) este "RO-B" (corespunzator Municipiului Bucuresti), atunci Localitatea Vânzătorului (BT-37) trebuie să fie codificată folosind lista de coduri SECTOR-RO. #If the Seller's country Code (BT-40) is "RO" and the Seller's country subdivision (BT-39) is "RO-B" (corresponding to Bucharest Municipality), then the Seller city (BT-37) must be c ..."/>
</header>

samoilal222
Mesaje: 23
Membru din: Lun Feb 01, 2016 8:43 am

Re: e-factura

#68 Mesaj de samoilal222 »

balazse scrie: Mar Iul 12, 2022 5:35 pm Pentru DonaA546
Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune)?
Tara, judetul si localitatea se verifica la "fisiere" -> "clienti" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).
Am si eu aceeasi eroare.
Este vorba despre tara/localitatea/sectorul vanzatorului (adica problema este la adresa mea, cel mai probabil).

Am actualizat si eu astazi programul.

Am depus zeci de e-facturi pana in dupa-amiaza aceasta si nu am avut nicio problema pana astazi.
Ultima oară modificat Mar Iul 12, 2022 6:23 pm de către samoilal222, modificat 1 dată în total.

calugaritad31
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am

Re: e-factura

#69 Mesaj de calugaritad31 »

Si eu am actualizat programul mai devreme si la Fisiere > Clienti nu vad coloana cu Tara; iar la Fisiere >>> nu am Articole pentru a reusi sa introduc codul CPV.
Eu lucrez pe Saga C, am prestatori de servicii catre institutii publice si nu reusesc sa emit e-factura.
Va multumesc!

donaa546
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 17, 2019 1:40 pm

Re: e-factura

#70 Mesaj de donaa546 »

samoilal222 scrie: Mar Iul 12, 2022 6:12 pm
balazse scrie: Mar Iul 12, 2022 5:35 pm Pentru DonaA546
Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune)?
Tara, judetul si localitatea se verifica la "fisiere" -> "clienti" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).
Am si eu aceeasi eroare.
Este vorba despre tara/localitatea/sectorul vanzatorului (adica problema este la adresa mea, cel mai probabil).

Am actualizat si eu astazi programul.

Am depus zeci de e-facturi pana in dupa-amiaza aceasta si nu am avut nicio problema pana astazi.
si ati reusit sa rezolvati. eu am rescris adresa firme in configurare societati, am scris chiar si codul postal, si tot degeaba,

samoilal222
Mesaje: 23
Membru din: Lun Feb 01, 2016 8:43 am

Re: e-factura

#71 Mesaj de samoilal222 »

donaa546 scrie: Mar Iul 12, 2022 6:35 pm
samoilal222 scrie: Mar Iul 12, 2022 6:12 pm
balazse scrie: Mar Iul 12, 2022 5:35 pm Pentru DonaA546
Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune)?
Tara, judetul si localitatea se verifica la "fisiere" -> "clienti" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).
Am si eu aceeasi eroare.
Este vorba despre tara/localitatea/sectorul vanzatorului (adica problema este la adresa mea, cel mai probabil).

Am actualizat si eu astazi programul.

Am depus zeci de e-facturi pana in dupa-amiaza aceasta si nu am avut nicio problema pana astazi.
si ati reusit sa rezolvati. eu am rescris adresa firme in configurare societati, am scris chiar si codul postal, si tot degeaba,
Pai nu am reusit ca nu-mi dau seama exact care este campul din SAGA care corespunde campului care-mi da eroare la ANAF.
Am trimis un mail catre prietenii nostri de la SAGA, cu xml-urile cu bucluc.

zirneag
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#72 Mesaj de zirneag »

Pentru Donaa546
Am aceiasi problema ca si tine si cred ca Saga trebuie sa modifice in configurare societati, in loc de localitate Bucuresti, sa putem sa selectam sector x Bucuresti

samoilal222
Mesaje: 23
Membru din: Lun Feb 01, 2016 8:43 am

Re: e-factura

#73 Mesaj de samoilal222 »

donaa546 scrie: Mar Iul 12, 2022 6:35 pm
samoilal222 scrie: Mar Iul 12, 2022 6:12 pm
balazse scrie: Mar Iul 12, 2022 5:35 pm Pentru DonaA546
Ai actualizat programul (chiar daca ai ultima versiune)?
Tara, judetul si localitatea se verifica la "fisiere" -> "clienti" (daca tot esti in acel meniu ruleaza verificarea pentru toti clientii, astfel se actualizeaza detaliile despre tara, judet si localitate, daca exista CIF).
Am si eu aceeasi eroare.
Este vorba despre tara/localitatea/sectorul vanzatorului (adica problema este la adresa mea, cel mai probabil).

Am actualizat si eu astazi programul.

Am depus zeci de e-facturi pana in dupa-amiaza aceasta si nu am avut nicio problema pana astazi.
si ati reusit sa rezolvati. eu am rescris adresa firme in configurare societati, am scris chiar si codul postal, si tot degeaba,
Tocmai am primit mail ca eroarea a fost remediata si ca trebuie sa reactualizam programul:

"Problema a fost rezolvata. Va rog sa refaceti actualizarea programului Saga (chiar daca aveti deja versiunea 549)."

Din pacate eu nu am acces acum la bazaa de date sa fac o proba.

szantol
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 20, 2016 12:08 pm

Re: e-factura

#74 Mesaj de szantol »

Buna seara,

la o factura trimisa prin SPV am primit urmatorul raspuns:
Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-48]-Each VAT breakdown (BG-23) shall have a VAT category rate (BT-119), except if the Invoice is not subject to VAT."/>

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [UBL-CR-414]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionID"/>

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [UBL-CR-681]-A UBL invoice should not include the PaymentMeans InstructionNote"/>

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [UBL-SR-44]-An Invoice may only have one unique PaymentID, but the PaymentID may be used for multiple PaymentMeans"/>

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [UBL-SR-46]-Payment means text shall occur maximum once"/>

<Error errorMessage="E: AccountingCustomerParty (1) sectiune Party (1) sectiune PartyTaxScheme (1) sectiune CompanyID (1)eroare regula: R_BT_48_lung: Cui cumparator incorect (RO275........).

Clientul este persoana fizica si a platit cu tichet de vacanta. Imi dau seama, ca am sters platile, de acolo apar erori. Dar Cui cumparator incorect (RO275........),si apare RO in fata CNP-lui...... Nu inteleg. Oare unde gresesc?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: e-factura

#75 Mesaj de pomparaus »

Sterge RO-ul din fata CNP-ului.

Scrie răspuns