e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
minum
Mesaje: 201
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#46 Mesaj de minum »

balazse scrie: Mie Iul 06, 2022 11:42 pm Nu este nevoie de gestiune.
Tipul de articol/servicii cu denumirea "servicii vandute" deja exista.
Doar trebuie sa creezi cele doua articole de tip "servicii vandute", unde selectezi corect codul CPV.
Nu trebuie sa creezi de fiecare data un tip nou, creezi doar "servicii proiectare", iar la nivel de articol din factura in coloana "informatii suplimentare" treci textul dorit, in cazul de fata "DALI".
Multumesc pentru ajutor!
Am transmis prima factura, astept sa fie prelucrata.
Am rugamintea sa ma mai lamuriti cu ceva: codul CPV nu este vizibil in textul facturii, "se vede" doar in formatul xml?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#47 Mesaj de septimiuv »

Dacă redescarci și reinstalați ultima actualizare în fereastra tipărire, pagina configurare poți bifa să apară codul NC pe factură. Va apărea și CPV.

gaalo73
Mesaje: 97
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Re: e-factura

#48 Mesaj de gaalo73 »

O societate cod CAEN 4520 activitate de Intretinere si reparare auto, repara masina pentru o Entitate Publica.
TOTAL FACTURA 4500 lei detaliat:
-- Materiale folosite 3000 lei (diverse piese auto 10 buc , material consumabile 20 buc, vopsea etc…, etc. … TOTAL 50 de codurile CPV)
-- Manopera separat 1500 lei . 1 cod CPV

1. Sunt obligat sa trimit factura electronica prin e-Factura?

Daca da,

2. Nu pot sa trec doar o singura pozitie pe factura cod CPV ... 50000000-9 ... Servicii de reparare si de intretinere a autovehiculelor si a echipamentelor conexe 1 x 4500 lei ........ si GATA :!:

gheorghei642
Mesaje: 741
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#49 Mesaj de gheorghei642 »

gaalo73: Da. Daca gestiunea este una cantitativ-valorica nu prea ar "merge"cu evidentierea unei singure linii. Ar merge o singura linie, doar daca ar fi posibila atasarea, concomitenta, a anexei la factura. Solutia actuala, in cazul gestiunii cantitativ-valorice, ar fi evidentierea fiecarei piese de schimb si a manoperei, pentru toate, in prealabil, completandu-se acelasi cod CPV, in "Fisiere">>> "Articole"..... coloana CPV. La completarea cod CPV sa se aiba in vedere categoria( vehicule, autovehicule, automobile, camione, autobuze, etc.) Ca o sugestie ar fi introducerea unei coloane distincte in partea de detalii - cod NC/CPV. Acum, la tiparire factura, coduri NC/CPV apar in coloana "Denumirea produsului" cu bifa in "Configurare

milao918
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:57 pm

Re: e-factura

#50 Mesaj de milao918 »

circac scrie: Lun Iul 04, 2022 11:04 am Buna! Prima factura transmisa prin e factura cu eraore :( <Error errorMessage="E: AccountingCustomerParty (1) sectiune Party (1) sectiune PartyTaxScheme (1) sectiune TaxScheme (1) sectiune ID (1)&#xA; eroare regula: R_BR-CO-09: BR-CO-09 Identificatorul de TVA al Vânzătorului/Cumparatorului (BT-31/BT_48) trebuie să aibă un prefix în conformitate cu codul ISO 3166-1 alpha-2 care permite identificarea ţării care l-a atribuit. Totuşi, Grecia poate utiliza prefixul ”EL”."/>
Oare ce nu am setat cum trebuie? Mentionez, clientul este o primarie. Multumesc.
oare ati rezolvat cumva?

milao918
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:57 pm

Re: e-factura

#51 Mesaj de milao918 »

Buna ziua!
am primit urmatoarea eroare la trasmiterea prin spv:

<Error errorMessage="E: AccountingCustomerParty (1) sectiune Party (1) sectiune PartyTaxScheme (1) sectiune TaxScheme (1) sectiune ID (1)eroare regula: R_BR-CO-09: BR-CO-09 Identificatorul de TVA al Vânzătorului/Cumparatorului (BT-31/BT_48) trebuie să aibă un prefix în conformitate cu codul ISO 3166-1 alpha-2 care permite identificarea ţării care l-a atribuit. Totuşi, Grecia poate utiliza prefixul ”EL”."/>

oare a mai primit cineva mesaj cu eroarea acesta si a rezolvat-o?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: e-factura

#52 Mesaj de balazse »

Pentru MilaO918
Ai incercat sa actualizezi programul, chiar daca ai ultima versiune (intre timp au mai aparut actualizari)?

russui
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 24, 2019 10:32 am

Re: e-factura

#53 Mesaj de russui »

Exportul si transmiterea unei facturi la ANAF este rezolvata Ok!
Cum se importa o factura primita prin ANAF in SAGA, nu am gasit nici o indicatie, iar Manualul din aplicatie nu mai tine pasul cu modificarile ...

gherbezanp97
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 24, 2017 2:36 pm

Re: e-factura

#54 Mesaj de gherbezanp97 »

Buna ziua.
Va rog, frumos, sa ma ajutati cu un raspuns. O societate de constructii, vinde locuintele construite, exclusiv persoanelor fizice. In acest caz intocmesc factura electronica? Daca DA, intocmesc factura electronica si pentru avansurile incasate, sau numai pentru factura finala?
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: e-factura

#55 Mesaj de septimiuv »

russui scrie: Vin Iul 08, 2022 10:49 am Exportul si transmiterea unei facturi la ANAF este rezolvata Ok!
Cum se importa o factura primita prin ANAF in SAGA, nu am gasit nici o indicatie, iar Manualul din aplicatie nu mai tine pasul cu modificarile ...
eFactura se poate importa în program, în ecranul import, dar trebuie redenumit XML-ul descărcat din SPV, astfel încât să înceapă cu 'F_' .

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: e-factura

#56 Mesaj de mintutas805 »

A reusit să transmită cineva o e-factură rectificativă? La mine, după bifarea căsuței respective în ecranul de Tipărire, generează efectiv același XML cu cel inițial, în același folder, iar la transmitere primesc mesaj că eFactura are deja recipisă.

milao918
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:57 pm

Re: e-factura

#57 Mesaj de milao918 »

balazse scrie: Vin Iul 08, 2022 6:40 am Pentru MilaO918
Ai incercat sa actualizezi programul, chiar daca ai ultima versiune (intre timp au mai aparut actualizari)?
Multumesc! am reusit!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: e-factura

#58 Mesaj de paund852 »

societate care a achizitionat marfa cu risc fiscal(imbracaminte) in luna iulie ,a primit factura scrisa de mana, cum procedeaza in aceasta situatie?

russui
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 24, 2019 10:32 am

Re: e-factura

#59 Mesaj de russui »

septimiuv scrie: Vin Iul 08, 2022 11:52 am
russui scrie: Vin Iul 08, 2022 10:49 am Exportul si transmiterea unei facturi la ANAF este rezolvata Ok!
Cum se importa o factura primita prin ANAF in SAGA, nu am gasit nici o indicatie, iar Manualul din aplicatie nu mai tine pasul cu modificarile ...
eFactura se poate importa în program, în ecranul import, dar trebuie redenumit XML-ul descărcat din SPV, astfel încât să înceapă cu 'F_' .
Am importat eFactura prin modulul de "import" => "import-xml-dbf" dar nu regasesc factura in "Intrari", in fapt exista numai informatiile referitoare la import in fisierul "import.dbf" dar nici un alt fisier din folderul firmei nu a fost modificat (dupa cum rezulta din data fisierului), fisierele "intrari.dbf" si "intrari_det.dbf" au data ultimei adaugari manuale.

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: e-factura

#60 Mesaj de berard »

Buna ziua.Tin evidenta la o mica firma care vinte imbracaminte intr-un stand in Expomarket Doraly.
1.Isi va instala pe telefon programul de facturare FGO?
2.Lunar imi va aduce facturile emise? Eu le voi inregistra in contabilitate? Exista vreo legatura intre facturile emise de el prin FGO si contabilitate?
Daca el emite facturi si le transmite clientilor online mai tipareste factura?

Scrie răspuns