Factura la bonuri fiscale emise

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Factura la bonuri fiscale emise

#1 Mesaj de lupusorua »

Buna ziua.
La o sc care are un magazin vin la sfarsitul lunii cativa clienti (persoane juridice) care vor factura pentru toate bonurile emise in luna (pentru ca in contabilitate sa inregistreze factura si nu bonurile fiscale). De exemplu, un client cumpara zilnic de 2 - 3 ori cu bon fiscal, dupa care vine la sfarsitul lunii si vrea factura. In total are peste 50 bonuri fiscale adunate. Cum fac sa inregistrez in Saga? O solutie care mi s-a dat ar fi sa vin sa modific zeturile zilnice si sa diminuez cu valoarea bonurilor lui fiscale, apoi sa inregistrez factura. Dar in conditiile in care am 3 clienti de genul acesta pierd foarte mult timp. Ar mai fi o solutie?

salageanr
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mar 22, 2022 10:44 pm

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#2 Mesaj de salageanr »

Nu exista alta soluție, asa procedez și eu la o firma luna de luna

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#3 Mesaj de tomac »

Eu stornez din Z-ul ultimei zile valoarea facturilor. Că e mai simplu :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#4 Mesaj de lupusorua »

Asa m-am gandit si eu, sa vin in ultima zi din luna, ca per ansamblu nu se modifica nimic legat de TVA, impozite etc.... Dar la un control ar avea ceva de spus domnii de la ANAF?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#5 Mesaj de tomac »

Ce să spună? Că nu e nimic ieșit din comun. Valoarea vânzării nu este afectată, valoarea încasărilor nici ea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

exaudit654945
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 03, 2014 10:17 am

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#6 Mesaj de exaudit654945 »

Casele fiscale sunt legate electronic la ANAF, nu mi se pare normal sa scadem totalul de pe Z cu valoarea inregistrata pe factura. Denaturam un raport transmis deja ( bonul fiscal) E adevarat ca nu se denatureaza veniturile si TV, insa ma indoiesc ca organul de control va sta sa analizeze de ce sumele de pe Z-urile inregistrate in contabilitate sunt mai mici si va sta sa asocieze cu facturile....

grigorem432
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 11, 2008 12:00 am

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#7 Mesaj de grigorem432 »

Nu cred ca se denatureaza nimic, mai ales ca alta modalitate nu vad ! Daca ai o fc achitata cu bon fiscal , este normal sa achiti factura si valoarea esi se scade din raportul Z de seara !!!! Factura +dif.raport Z , rezulta total incasare din iua respectiva ! Altfel , cum ????

patrug
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 20, 2014 11:15 am

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#8 Mesaj de patrug »

lupusorua scrie: Dum Iun 26, 2022 8:06 am Buna ziua.
La o sc care are un magazin vin la sfarsitul lunii cativa clienti (persoane juridice) care vor factura pentru toate bonurile emise in luna (pentru ca in contabilitate sa inregistreze factura si nu bonurile fiscale). De exemplu, un client cumpara zilnic de 2 - 3 ori cu bon fiscal, dupa care vine la sfarsitul lunii si vrea factura. In total are peste 50 bonuri fiscale adunate. Cum fac sa inregistrez in Saga? O solutie care mi s-a dat ar fi sa vin sa modific zeturile zilnice si sa diminuez cu valoarea bonurilor lui fiscale, apoi sa inregistrez factura. Dar in conditiile in care am 3 clienti de genul acesta pierd foarte mult timp. Ar mai fi o solutie?
Am si eu o problema legata de aceste bonuri fiscale cu factura : tot la fel scad si eu valoarea facturii din zet, dar la sfarsit de luna, in declaratia 394 la finalul declaratiei cand se totalizeaza zeturile veti observa ca totalul vanzarilor din declaratie este mai mic exact cu suma facturilor emise cu bon fiscal (normal - pentru ca sunt scazute) dar daca la anaf in raportul vanzarilor lunare se transmite o suma mai mare (aceasta suma include normal si facturile noastre emise cu bon fiscal ) este corect?
In cazul de fata noi declaram in 394 vanzari mai mici decat transmite jurnalul electronic al casei de marcat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#9 Mesaj de tomac »

Știți de vreo corelare de care noi nu știm? Credeți că nu se poate explica situația? Păi modificați manual și treceți în D394 încasările cu bonuri fără a diminua sumele și apoi așteptați-vă să fiți întrebat(ă) de ce sumele din D394 sunt mai mari decât cele din jurnalul de vânzări și decontul de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeane
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 10, 2011 4:07 pm

Re: Factura la bonuri fiscale emise

#10 Mesaj de cristeane »

Cum se face nota contabila stornarea la facturile emise cu minus 461= 707 și 4427

Scrie răspuns