TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

TVA

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,


Am o problema care m-a preocupa si nu ii dau de cap. Desi am facut cercetari in toate fisele si in toate conturile pe care le-am crezut relevante, nu reuseam sa imi dau seama ce e cu aceasta "reglare TVA neexigibil intrari MAI 2022. Eu am astazi, la inchiderea lunii MAI , NC 4428.TP=4426 - 25.420 .Intrucat decontul nu "vede" aceasta regularizare cu minus... Mi-ar folosi foarte mult un sfat in privinta asta, daca ar trebui sa scriu suma in decont, manual, si unde anume.



MULTUMESC

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#2 Mesaj de balazse »

Nu cumva ai o factura de achizitie care contine mai multe cote de TVA, ai efectuat o plata partiala, iar programul a inregistrat la plata pe 4426 fara a calcula proportional, iar acum la inchidere sa fi reglat?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA

#3 Mesaj de nasteaf »

Si eu am acum aceeasi situatie NC 4428.TP=4426 -38,88, firma achizitioneaza materiale si cu 9% si cu 19% pe aceleasi facturi, platile le face fractionat, iar SAGA nu ne da nici un indiciu de unde vine aceasta diferenta! Unde sau cum sa caut?? Chiar nu se putea prin program, SAGA sa ne detalieze de unde vine acea neconcordanta? Va rog pareri sau sugestii. Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#4 Mesaj de balazse »

Pentru NasteaF
Cand ai platit partial acea factura cu TVA de 9% si 19%, vezi cat TVA a calculat programul, poate a calculat TVA doar pentru un procent, iar acum a efectuat reglarea pe baza datelor din jurnal de cumparari partea de neexigibil.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA

#5 Mesaj de nasteaf »

Multumesc, am verificat, dar nu am numai un furnizor care are pe aceeasi factura produse si cu 9% si cu 19% ci am zeci.Si cand achita, de regula achita facturi fractionat. Corect ar fi ca programul Saga sa faca calculele corect, sau macar cand apar diferente in aceste cazuri la reglari, sa apara un mesaj, sa stim unde sunt neconcordate si sa stim unde sa cautam. Am avut de cautat deci 3 luni (04+05+06), este platitor de TVA trimestrial, mi-a trebuit mai multe ore de munca, si bineinteles am gasit chiar la ultimul furnizor. Consider ca a fost o munca nejustificata, nu a fost din vina mea, am mai avut asemenea situatii aproape in fiecare trimestru, am solicitat ajutorul la SAGA, dar nu s-a rezolvat nimic, ca de obicei! Nu stiu cum ar trebui sa procedez. Precizez ca asemenea situatii nu apar la toate platile fractionate de facturi cu mai multe cote de TVA.Nu am reusit sa "descopar" la care si cand apar!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#6 Mesaj de balazse »

Pana la urma diferenta a venit de unde am mentionat?
Pentru o modificare la program doar echipa Saga te poate ajuta.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA

#7 Mesaj de nasteaf »

Da! Exact intreaga diferenta era de la o singura plata, plata fractionata bineinteles, la un furnizor care are pe acelasi facturi produse si cu cota de 9% si cu 19%. Dar este f.greu de verificat, in cazul meu cand am mai multi furnizori cu cote diferite de TVA pe aceleasi facturi si se si achita fractionat. Trebuie sa-i verifici pe rand, pana "nimeresti" de fapt la cel cu probleme! Am verificat pe fiecare furnizor pe perioada in discutie, respectiv trim.II 2022, corespondenta intre jurnalul de cumparari si fisa contului 4428.TP/furnizor!

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: TVA

#8 Mesaj de serbanv59 »

am avut tva anulat si pana sa aflu eu acest lucru ,am emis fact cu tva .
Le am anulat si refacut fara tva si ma gandesc ca fiind si incasate partial ,de aici si problema.
1) aceasta diferenta 4428.TP=4426 -25420 trebuie luata in calcul la D300 ?




MULTUMESC

Scrie răspuns