productie mai lunga de o luna

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

productie mai lunga de o luna

#1 Mesaj de horvaya687 »

Buna ziua,
Am o intrebare catre cei care lucreaza cu ciclu de productie mai lunga de o luna.
Exista pe undeva o documentatie mai stufoasa despre acect ciclu de productie?
In cazul in care nu, este cineva disponibil sa-mi impartaseasca metoda de operare?
Astept raspunsuri atat pe forum cit si in privat
Va multumesc

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: productie mai lunga de o luna

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Din manual de utilizare:
În cazul în care s-a optat pentru sistemul de productie pentru ciclu de executie mai lung de o lună din ecranul "Configurare societati", pagina "Setari diverse", conţinutul ecranului se schimbă, validarea produselor şi a consumurilor realizându-se independent.
Pașii de urmat pentru înregistrarea unui articol a cărui producție începe în luna în curs şi se termină într-o lună urmatoare:
1.Se introduce articolul ce urmează a fi produs, fară a fi validat, cu data calendaristică estimată pentru realizarea acestuia.
2.Se introduc consumurile aferente lunii în curs, la data cand acestea survin, şi se validează cu butonul "Validez" din partea de jos a tebelului aferent consumurilor.
3.Se închide luna, moment în care se va înregistra şi productia în curs de execuţie (se înregistrează articolul contabil 331=711 cu data de sfârșit a lunii în curs și articolul contabil 711=331 cu data de 1 a lunii următoare). Dacă produsul este de tip "Nestocat", se va considera ca este vorba de un serviciu şi se va folosi contul 332.
4.Se înregistrează consumurile din luna următoare şi se validează.
5.La realizarea produsului, se complează data corectă, după care se validează cu butonul din tabelul aferent articolelor produse.

Scrie răspuns