Comert pe internet - incasari de la persoane fizice prin intermediul firmelor de curierat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barganv658
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 28, 2019 11:13 am

Comert pe internet - incasari de la persoane fizice prin intermediul firmelor de curierat

#1 Mesaj de barganv658 »

Buna ziua. Exista posibilitatea de a incasa cu ajutorul programului mai multe facturi de la clienti diferiti? O intreprindere individuala platitoare de TVA are mii de incasari lunare de la persoane fizice insa le incaseaza prin intermediul firmei de curierat. Practic i se vireaza in fiecare zi o suma de catre firma de curierat care include sute de facturi incasate de la clienti. Imi ia foarte mult timp sa incasez fiecare factura in parte, exista cumva o alta solutie mai rapida de a incasa aceste facturi? Multumesc

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Comert pe internet - incasari de la persoane fizice prin intermediul firmelor de curierat

#2 Mesaj de ferenta192 »

https://www.sagasoftware.ro/saga-c-plat ... i-grupate/

E drept ca pentru SAGA C este aceasta posibilitate, dar vezi daca nu se poate folosi vreun sfat de acolo si pentru SAGA PS.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

barganv658
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 28, 2019 11:13 am

Re: Comert pe internet - incasari de la persoane fizice prin intermediul firmelor de curierat

#3 Mesaj de barganv658 »

Va multumesc! Merge si la Saga PS, dar nu ramane fixa "data incasarii" si trebuie modificata la fiecare incasare manual. Din pacate am ajuns la concluzia ca acesta este cel mai "rapid" mod de a incasa aceste facturi, multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comert pe internet - incasari de la persoane fizice prin intermediul firmelor de curierat

#4 Mesaj de tomac »

Firmele de curierat pun la dispoziție fișiere XLS sau CSV cu încasările. Acestea se pot importa direct în program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barganv658
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 28, 2019 11:13 am

Re: Comert pe internet - incasari de la persoane fizice prin intermediul firmelor de curierat

#5 Mesaj de barganv658 »

Am trimis mail la suport Saga si s-a rezolvat la urmatoarea actualizare de program, acum ramane fixa data incasarii. Va multumesc tare mult pentru ajutor!

Scrie răspuns