Obligativitate foaie de parcurs

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Obligativitate foaie de parcurs

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua,

Am un client cu care nu reusesc sa ma inteleg in legatura cu completarea foilor de parcurs pt a putea deconta 100% cheltuiala cu combustibilul. El sustine ca nu mai sunt obligatorii foile de parcurs.
Firma are ca obiect de activitate 6201 (activitati de realizare a software-ului la comanda), dar s-ar putea justifica cheltuiala cu combustibilul pt ca se deplaseaza la clienti, mai pleaca in cautare de noi clienti :)
Sa zicem ca aici se rezolva.
Intrucat vreau sa ii arat exact articolul din codul fiscal, imi puteti confirma va rog daca art 298 Cod Fiscal este cel legat de obligativitatea intocmirii foilor de parcurs pt deducere integrala?

Multumesc frumos.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Obligativitate foaie de parcurs

#2 Mesaj de herganiec »

Intocmirea foii de parcurs decurge din necesitatea justificarii utilizarii vehiculelor, pentru acordarea deductibilitatii integrale la calculul profitului impozabil/venitului din activitati independente si a exercitarii dreptului de deducere a TVA.

Asadar, formularul nu este obligatoriu, potrivit legislatiei fiscale, in cazul in care autovehiculul are utilitate mixta, dar este necesar, in scopul acordarii deductibilitatii integrale la calculul profitului impozabil si a exercitarii dreptului de deducere a taxei pe valoarea adaugata. Pe de alta parte, acesta este obligatoriu, in cazul vehiculelor utilizate exclusiv in scopul activitatii economice.

Informatii minime obligatorii fiscal
Potrivit prevederilor pct. 68 alin. (2) din Normele metodologice, emis in aplicarea art. 298 alin. (1) din Codul fiscal, Foaia de parcurs trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele informatii:
– categoria de vehicul utilizat,
– scopul si locul deplasarii,
– kilometrii parcursi,
– norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Obligativitate foaie de parcurs

#3 Mesaj de sorina87 »

Multumesc frumos pt raspuns.

Scrie răspuns