Depunere D112 pt salariat cu timp partial

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacsc1
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 14, 2019 11:25 am

Depunere D112 pt salariat cu timp partial

#1 Mesaj de kovacsc1 »

Buna ziua!

Sa ma ajutati va rog!
Am un angajat la firma mea, angajat cu timp partial, mai are un contract de munca, norma intreaga la alta societate. Cum procedez ca sa nu platesc contributiile si impozitul pentru norma intreaga.

Va multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Depunere D112 pt salariat cu timp partial

#2 Mesaj de paturcai »

Asteptati actualizarea din luna AUGUST 2022 de la SAGA
Va aparea o rubrica (pe care o veti bifa la momentul oportun, adica pentru salariile lunii AUGUST 2022) in SALARIATI------>DETALII (coltul ecranului dreapta-sus)------->Baza contributiilor egala cu salariul (in traducere: daca acel angajat are mai multe contracte de munca care adunate dau cel putin 8 ore/zi, atunci contributiile se vor calcula la timp partial si nu la norma intreaga)
Daca ati citit blogul lui Cristi TOMA (altii pentru astfel de informatii iau bani, dar TOMA Cristi ni le da gratis, un adevarat DOMN), ati fi gasit si acolo explicatia (nu ca se va efectua o actualizare - oricum a postat chiar ieri pe forum ca se va face o actualizare in acest sens - ci a scos in evidenta ca cei care au contracte la mai multi angajatori vor achita contributiile la salariul realizat si nu la minim pe economie in plata in sectorul respectiv.)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns