E-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

E-factura

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua

Am o nelamurire cu privire la e-factura. Cabinet medical de oftalmologie are contract cu CNAS si emitem facturi in sistemul SIUI dar se fac si niste facturi de reglare privind refuzul decontarii unor servicii medicale direct in saga la solicitarea CNAS. Trebuie sa ne mai inregistram prin acel formular 84 sau intram sub incidenta legii si atat? In plus in programul SAGA una dintre facturi ceea emisa din SAGA apare cu o casuta albastra in capatul randului iar ceea inregistrata in saga dar emisa din SIUI nu apare asa? Este ceva in neregula? Sau nu are vreo importanta? Poate mai regasesc printre voi si alte cabinete care au contracte cu CNAS

Multumesc mult

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: E-factura

#2 Mesaj de costead »

Buna ziua

Am si eu o situatie care are legatura cu o institutie a statului : ISU
Eu emit facturi de decontare de cazare si hrana pentru refugiatii din Ucraina . Nu sunt prestari de servicii ci practic o refacturare a cheltuielilor cu masa si cazare .

Trebuie sa trimit aceste facturi prin e-factura ?

Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#3 Mesaj de tomac »

@bodnars - NU aveți nici cea mai mică obligație legată de e-factura. NU este nimeni obligat să se înscrie cu 084 în acel registru.
Culoarea albastră indică faptul că e factură emisă către instituție publică. SAGA nu are de unde să știe dacă e în urma unei achiziții publice sau nu. Serviciile medicale prestare în baza legii 95/2006 nu au nici o legătură cu achizițiile publice și nu intră sub obligația legală a fi trimise facturile prin e-factura.

@costead - sunt achiziții publice - atunci DA. Nu sunt achiziții publice - atunci nu trebuie e-factura defel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: E-factura

#4 Mesaj de bodnars »

Revin cu o alta intrebare. Am avut ca si client Directia generala de asistenta si protectie a copilului si ne-au solicitat e-factura. Firma nu s-a inregistrat in acel Registru prin formularul 084 nici nu avem obligativitatea. DEci ei vor doar factura transmisa prin acest sistem e-factura. Sunt obligata sa emit in acest caz clientului?

iliel513
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 28, 2016 11:48 pm

Re: E-factura

#5 Mesaj de iliel513 »

Va rog
Pt E-facturi primite ,este suficient descarcarea facturilor primite,in SAGA si facuta receptie?
Mai trebuie descarcata si din SPV si trimitere mesaj ca si confirmare de primire? in SPV ?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#6 Mesaj de tomac »

@bodnars - ei pot solicita orice, e problema lor. Obligația de a trimite în sistemul e-factura revine emitentului facturii, iar acesta nu are termen pentru a o trimite. Mai mult emitentul unei facturi către o instituție publică are obligația de a trimite factura în sistemul e-factura doar dacă factura este emisă pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii urmare a unei proceduri de achiziție publică. Nu pentru orice livrare/prestare.

@iliel513 - facturile trimise de terți în e-factură, le are și firma în original, listate. E suficient să le aveți puse la dispoziție listate sau în pdf. Este irelevant pentru cel care cumpără dacă e trimisă sau nu în e-factura acea factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: E-factura

#7 Mesaj de bodnars »

Pot sa emit o e-factura catre o instituie publica fara sa fiu inscrisa in acel REgistru Ro-factura?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: E-factura

#8 Mesaj de balazse »

Da.

nicoricia200
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 15, 2022 2:43 pm

Re: E-factura

#9 Mesaj de nicoricia200 »

Am emis o factura catre o primarie. Conditioneaza plata acesteia de inregistrarea in registru e factura a societatii si incarcarea facturii. Trebuie inregistrata societatea in Registru? Este o lucrare de investitie a primariei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#10 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie
Trimiterea în e-Factura se face obligatoriu dacă e o factură emisă către o instituție publică pentru o achiziție publică a acesteia.
Nu trebuie să fiți înregistrați în registru pentru a putea trimite o astfel de factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns