CIM PART TIME

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 281
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

CIM PART TIME

#1 Mesaj de gociue636 »

Buna ziua, am un salariat cu CIM 4 ore/zi , am inteles ca are si un pfa , incepand cu luna august ii calculez taxele la salariu minim de 2.550 ron.Trebuie sa imi dea declaratie ca are contract de munca si pe PFA.(dar daca nu are contract de munca pe PFA)

multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM PART TIME

#2 Mesaj de balazse »

La care taxe te referi?

gociue636
Mesaje: 281
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

Re: CIM PART TIME

#3 Mesaj de gociue636 »

Ma refer la suprataxarea contractelor cu timp partial, respectiv cas si cass diferenta pana la salariu minim pe care o suporta angajatorul.
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CIM PART TIME

#4 Mesaj de tomac »

Dacă suma veniturilor din salarii și asimilate salariilor, obținute în baza unui contract individual de muncă, raportat la perioada în care CIM a fost activ, este inferioară unui salariu minim pe economie, indiferent de norma de muncă, atunci se va suporta de către fiecare angajator diferența de contribuții până la minim. Dar asta abia începând cu veniturile lunii august.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

halepi
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 06, 2015 3:40 pm

Re: CIM PART TIME

#5 Mesaj de halepi »

buna ziua! pentru salariat cu 4 ore s a actualizat cumva modul in care se va calcula? intru pe salariatul respectiv la detalii , am incercat toate bifele si nu mi apare nimic la cas diferenta in statul de plata pentru august? are cineva detalii?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CIM PART TIME

#6 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează ultima actualizare. O să apară o nouă bifă la detalii în fișiere - salariați.

Scrie răspuns