Dividende ani anteriori

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popescudm702
Mesaje: 313
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Dividende ani anteriori

#1 Mesaj de popescudm702 »

Bună ziua!
În 30.06 s-au distribuit dividende aferente anilor 2020 și 2021 parțial.
Suma a depășit 30600 lei. Ca sa plătească Cass trebuie sa depună acum declaratia unica?
Nu am găsit formularul pe 2022..decât scrie ca pe anul 2021...și la 2022 scrie VENITURI ESTIMATE.
Va rog mult de tot sa ma ajutați și sa îmi explicati pas cu pas ce am de făcut pt ca este prima data când am asa ceva.
Mulțumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dividende ani anteriori

#2 Mesaj de pinteae »

Da, trebuie depusa, folosind formularul cu venituri estimate pentru 2022.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Dividende ani anteriori

#3 Mesaj de septimiuv »

De ce ar trebui depusă acum declarația cu venit estimat și nu în 2023 cu venit realizat?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dividende ani anteriori

#4 Mesaj de pinteae »

Pentru ca a depasit plafonul celor 12 salarii.

Art. 174: Stabilirea, declararea şi plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b)-h)
...
(10) Persoanele fizice care încep în cursul anului fiscal să realizeze venituri, din cele prevăzute la art. 155 lit. b)-h), iar venitul net anual cumulat din una sau mai multe surse şi/sau categorii de venituri, cu excepţia veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală, din arendă sau din asocieri cu persoane juridice, contribuabili potrivit prevederilor titlului II, titlului III sau Legii nr. 170/2016, pentru care impozitul se reţine la sursă, estimat a se realiza pentru anul curent este cel puţin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, sunt obligate să depună declaraţia prevăzută la alin. (3) în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului. Salariul minim brut pe ţară garantat în plată este cel în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Dividende ani anteriori

#5 Mesaj de septimiuv »

Treaba cu estimatul și producerea evenimentului îmi cam dă cu virgulă. Dacă am încasat 12 salarii dar am estimat 11...? 8)
Dacă tot se declară în anul în care am „estimat” de ce am posibilitatea de a declara în N+1 pentru N?
Dubioasă dilemă.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dividende ani anteriori

#6 Mesaj de pinteae »

Sunt de acord ca unele prevederi sunt absurde, pentru ca de regula termenul de depunere a unei declaratii reprezinta si data scadentei obligatiei bugetare, dar in cazul de fata codul fiscal stabileste altceva. :(
Eugen Pintea

popescudm702
Mesaje: 313
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: Dividende ani anteriori

#7 Mesaj de popescudm702 »

atunci...ar trebui sa depun acum declaratia unica cu venitul estimat..3060 lei..si sa fac plata prin ordin de plata la o trezorerie pe cnp.nu?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Dividende ani anteriori

#8 Mesaj de pinteae »

Depune declaratia, insa pentru plata nu ai de ce sa te grabesti. Termenul de plata este 25 mai 2023.
Eugen Pintea

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Dividende ani anteriori

#9 Mesaj de cozmag384 »

Din profitul anilor anteriori am repartizat dividende am retinut impozit de 5% pe care trebuie sa- l virez la buget pana la finele anului 2022 Dividendele nu s-au distribuit asociatilor ptr ca este o problema asociatii in nr de 2 au semnat ca profitul sa se repartizeze unui singur asociat care a realizat efectiv profitul fiind si morar si adm.neavand angajat un salariat,dar nu stiu daca se poate acest lucru,Impozitul pe dividende se vireaza in luna in care se retine sau la plalta distribuirii catre asociati.,in cazul nedistribuirii dividentelor se vireaza pana la finele anului e corect? Sant 4 asociati,3 detin fiecare cate 20% parti sociale si unu .l40% care a decedat
fac parte din aceeasi familie tata decedat si 3 fii. care au dezbatut mostenirea dar fara partile sociale de la firma

Scrie răspuns