Concediu medical cod urgenta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
plaiuj
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Concediu medical cod urgenta

#1 Mesaj de plaiuj »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie;
1.primul concediu medical -cod urgenta chirurgicala plata 100 %
2.al 2 lea Cm este in continuate dar este boala obisnuita, plata 75 %
3.angajata nu are stagiul de cotizare de 6 luni, are doar 3 luni in cadrul firmei
Pentru ambele concedii medicala suma calculata este 0.
Concediul medical card are cod de urgenta nu ar trebui sa aiba suma de plata?
Va multumesc!

ignatg
Mesaje: 36
Membru din: Mar Dec 15, 2015 9:49 am

Re: Concediu medical cod urgenta

#2 Mesaj de ignatg »

Ca si exceptie, potrivit prevederilor art.9 si art. 31 din OUG nr.158/2005, asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de asigurare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Fara conditie de stagiu de asigurare se acorda si concediul si indemnizatia de risc maternal.

plaiuj
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Re: Concediu medical cod urgenta

#3 Mesaj de plaiuj »

Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Insa programul Saga nu ar trebui sa ii calculeze sume pentru concediu care are cod de urgenta?
Multumesc!

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Concediu medical cod urgenta

#4 Mesaj de simonescum411 »

Pogramul calculeaza doar daca introduceti dvs corect concediul medical...sa aveti sume introduse la venit baza si nr zile baza...sunt afisate de program in partea de jos a ecranului de concedii medicale

plaiuj
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Re: Concediu medical cod urgenta

#5 Mesaj de plaiuj »

Buna ziua! Da, sumele si zilele aferente stagiului de cotizare sunt ,pentru 3 luni.
Faptul ca al 2 lea cm este in continuare si ca nu exista stagiu de cotizare de 6 luni poate sa fie motivul pentru care nu exista sume ptr cm care are cod de urgenta?
Multumesc!

Scrie răspuns