ORE SUPLIMENTARE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

ORE SUPLIMENTARE

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua

Ma puteti ajuta va rog sa mi spune ti daca este corect cum am calculat?

sa zicem ca am lucrat de la 01 aug pana astazi 17 aug( sunt 12 zile lucratoare) x8=96 ore .
Daca eu am lucrat 160 ore suplimentare calculez asa :

zi lucrtoare luna=22
2550/176 ore luna august=14,49 lei/ora
ore lucrate pe stat : 13x8/zi= 96 ore
96 orex14,49 =1391,04 lei

160 de ora suplimentare x14,49 lei/ora=2318 lei ?

in total am de luat 1391 +2318 =3709 lei?

va rog

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ORE SUPLIMENTARE

#2 Mesaj de tomac »

Pe lângă faptul că ai calculat la 13 zile lucrătoare deși spui tu însuți că sunt doar 12 zile lucrătoare, vrei să spui că persoana a lucrat zilnic circa 15 ore/zi din 24 de ore? Zilnic?
Adică la 160 de ore SUPLIMENTARE, asta înseamnă. Ore suplimentare înseamnă ore lucrate în plus față de timpul normal de muncă.
Așadar în cele 17 zile calendaristice, după tine a lucrat pe lângă cele 96 ore cât ar fi cele corespunzătoare normei, încă 160 ore? Adică a lucrat în total 256 ore (96 ore aferente zilelor lucrătoare + 160 suplimentare)?
Asta înseamnă că a lucrat 15 ore/zi calendaristică, zi de zi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: ORE SUPLIMENTARE

#3 Mesaj de serbanv59 »

de la 1 august pana pe 15 Aug a lucrat 160 ore.
Salariul net este 1550 pe CM dar i-a si la negru pana la 2000 lei.
Este vb de o benzinarie si aici se lucreaza si sambta dar si duminica .Contabilei iau iesit 27 zile lucratoare pe luna August.
Si a facut asa:

160/8=20 zile lucrate.
2000/27 zile lucratoare=74 lei pe zi
74 x20 zile =1480 lei trebuie sa ii de-a salariul

Este corect cum a calculat aceasta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ORE SUPLIMENTARE

#4 Mesaj de tomac »

Eu zic să mai citiți și tu și contabila. Mai ales codul muncii.
De unde le scoateți? 27 zile lucrătoare în august? Luna nici nu e gata, dar ca idee de unde naiba 27 de zile lucrătoare într-o lună când maxim posibil sunt 23. Maxim.
Dacă în intervalul 1-15 august a muncit 160 de ore înseamnă că are 80 ore lucrate și 80 suplimentare. Orele suplimentare se plătesc, dar suplimentar fie se plătește o indemnizație de 75% sau de 100% după caz (vezi codul muncii când e 75% și când este 100%), fie în loc de indemnizație i se acordă zile libere.
Iar salariul vrei să spui că e trecut net în contractul individual de muncă?
Serios? Nu cred.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: ORE SUPLIMENTARE

#5 Mesaj de serbanv59 »

Tomac,
situatia sta in felul urmator:
salariul pe CM este 1550 insa mai primeste si la negru pana la 2000 lei.
Avand in vedere ca ,in perioada mai sus mentionata a lucrat de dimineata pana noaptea ,intrucat si-a dat colega demisia ,am calculat noi 160 ore /8=20 zile practic lucrate .Facand abstractie ca sunt si ore suplimentare ,cum ar trebui sa calculez pana la urma?

Ar trebui sa fac:2000/22 zile lucratoare August=90.90 x 20 zile care le-a lucrat=1818,18 lei

este corect Tomac?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ORE SUPLIMENTARE

#6 Mesaj de tomac »

Nu este corect! Faci calcule pe salariu la negru?!
Nu poate fi la normă întreagă salariu de 1550 lei în contractul de muncă, pentru că este ilegal!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: ORE SUPLIMENTARE

#7 Mesaj de serbanv59 »

..daca salariatul respectiv are 160 de ore lucrate in perioada 01.08-15.08 salariul lui net fiind 1550(CM) +450 LA NEGRU =2000 lei pe luna
Cum se calculeaza corect salariul //cat trebuie sa i-a pt aceste 160 de ore ?
Mentionez ca a lucrat si sambata dar si duminica fiind vb de o benzinarie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ORE SUPLIMENTARE

#8 Mesaj de tomac »

Salariul se calculează corect în funcție de salariul stabilit în contractul de muncă. Nu înțeleg cum ar vrea cineva să calculeze salariul în funcție de cât plătește "la negru". Cum poate un contabil să întrebe așa ceva? Eu zic să te lași de meserie. Dacă patronul vrea să plătească "la negru", e problema lui. Să plătească el cât calculează el și cât se înțelege el cu salariatul. Un profesionist contabil nu are de ce să calculeze așa ceva și nici să se implice în așa ceva.
Eu îți spun că nu poate avea salariul net trecut în contractul de muncă și tu o ții pe-a ta, că are 1550 în contractul de muncă.
Eu îți spun că nu se pot face calcule pe salariu "la negru" și tu insiști pe tema asta.
Dacă nu pricepi și insiști pe aceiași temă, blochez topicul. Și pe viitor îți blochez orice întrebare care arată că habar nu ai despre ce vorbești și că ești pe lângă subiect. Sunt de acord cu a ajuta pe cineva care nu știe ceva, dar nu așa. Corect este ca acea persoană să citească, să se documenteze și să explice de ce întreabă și ce nu a priceput din codul fiscal, codul muncii, reglementări contabile, etc.
Dar tu nu faci asta. Începi să sari calul și nu e bine.
Dacă habar nu ai ce faci, cum poți să ceri plată pentru serviciile tale? Cum? Bazându-te că iei răspunsurile on-line?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: ORE SUPLIMENTARE

#9 Mesaj de serbanv59 »

Nu m-am exprimat corect in legatura cu salariul net si nu numai , acum am recitit totul insa , personal mi-ar fi rusine sa jignesc pe cineva indiferent cat slab profesional ar fi .

Un om destept asa cum va considerati dvs , niciodata nu ar face asa ceva ,ba din contra te va corecta fara sa te jigneasca s au sa te umileasca.
Foarte urat gestul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ORE SUPLIMENTARE

#10 Mesaj de tomac »

@serbanv59 - vorbești prostii și faci afirmații gratuite.
1. Nu ai de unde să ști cum mă consider eu! Pur și simplu nu ai cum. Ai impresia. Dar în nici un caz nu ai de unde ști cum mă consider.
2. Nu te-am jignit cu nimic. A spune cuiva să se lase de meserie nu este o jignire. Am spus că mi se pare normal să ajuți și am făcut-o nu o dată pe acest forum și nu numai. Și tot pe acest forum am spus nu o dată că mi se pare normal să nu aștepte nimeni răspunsuri mură-n gură.
3. Am încercat să te ajut. Dar când am scris că nu se poate, matematic să fie atâtea ore suplimentare, că nu se calculează 27 de zile lucrătoare că nu este posibil, că nu ai cum să ai 1550 lei pe contract de muncă cu normă întreagă, tu ce ai făcut? Ai recitit și ai încercat să înțelegi de ce fac afirmațiile pe care le fac sau dimpotrivă, ai insistat cu aceleași date?
Când am scris că nu se poate să calculezi, tu, contabil, salariul "la negru", tu ce ai făcut? Ai insistat nu-i așa?
Păi când ignori tot ce ți se spune și continui în ciuda evidenței să ceri ceva ce nu se poate, când nu știi să explici exact ce vrei, când nu ai curiozitatea de a citi codul muncii care arată ce e cu orele suplimentare, când programul îți oferă suport pentru ore suplimentare și totuși insiști, ce altceva să ți se spună?

Te-ai întrebat oare de ce am fost singurul care a binevoit să răspundă?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns