Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
timara763
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 18, 2017 11:32 am

Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#1 Mesaj de timara763 »

Buna ziua,
In cazul unei societati neplatitoare de TVA , (nu a depasit pragul de 300000 de lei , are CA 13.500 LEI) care a obtinut COD SPECIAL DE TVA, va trebui sa facturez conform contract,,servicii de suport de proiectare de proiecte pentru proiectele ,,Nestle Balaton,, va furniza desenele de arhitectura ,in UE(Ungaria), societatea din Ungaria este platitoare de TVA. Cum se emite acesata factura , ce selectez in programul SAGA din iesiri valuta Tip - , de pe COD SPECIAL de TVA, factura va fi cu TVA , fara Tva, pe factura specific doar prestare de servicii conform contract?, mai trebuie mentionat ceva ?, nu am mai facut si nu stiu cum sa fac acesata factura. Tare va multumesc si va rog un sfat este mai mult decat binevenit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#2 Mesaj de tomac »

Fără TVA. Să scrie exact ce face - servicii suport conform contract....
Să înscrie și codul de TVA în factură. Se poate trece în ecranul de tipărire.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

timara763
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 18, 2017 11:32 am

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#3 Mesaj de timara763 »

Multumesc mult

timara763
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 18, 2017 11:32 am

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#4 Mesaj de timara763 »

Buna ziua, revin din nou la aceasta ,,Facturare prestari servicii pentru suport proiectare,, acum societatea este platitoare de TVA regim normal prin cererea prin optiune incepand cu data de 01.12.2022, societatea din Ungaria este si ea platitoare de TVA, am verificat in VIES, am emis factura din SAGA si am selectat Taxare inversa, Va rog sa ma indrumati daca vom trece la platitor TVA lunar, daca da incepand cu ce data, obligatii declarative in ianuarie pentru decembrie D300,D390,D394 ? va multumesc frumos.

dumitrascul14
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 28, 2014 11:21 pm

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#5 Mesaj de dumitrascul14 »

Ne prezentați toată speța, va rog! Ați spun ca are cod special de tva in prima instanța, iar mai apoi ca e plătitoare de tva. De ce sa treacă la luna? Ați prestat un serviciu…

timara763
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 18, 2017 11:32 am

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#6 Mesaj de timara763 »

Buna ziua, m-am zapacit si eu cu aceasta situatie, la inceput octombrie si noiembrie 2022 firma era neplatitoare de TVA, am obtinut un cod special de TVA pentru a putea efectua prestari servicii de suport de proiectare de proiecte pentru proiectele ,,Nestle Balaton,, furnizarea desenelor de arhitectura ,in UE(Ungaria), societatea din Ungaria este platitoare de TVA. Clientul din Ungaria a refuzat sa colaboreze cu noi ( am facturat in octombrie si am stornat in octombrie factura ) deoarece dorea ca noi firma prestatoare din Romania sa ne inregistram https://ec.europa.eu/taxation_customs/v ... validation, vroia Taxare inversa ?! NU prea am inteles exact, in fine ne-am inregistrat ca si platitori de TVA pentru intreaga activitate cu data de 1 decembrie 2022, am emis 2 facturi de prestari servicii de suport proiectare catre Ungaria si acum Va rog sa ma indrumati daca vom trece la platitor TVA lunar, daca da incepand cu ce data, ce obligatii declarative in ianuarie pentru decembrie D300,D390,D394 ? va multumesc frumos.nu stiu daca am prezentat pe inteles aceasta speta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#7 Mesaj de balazse »

Dar o data ce te-ai inregistrat in scopuri de TVA doar pentru livrare intracomunitara de servicii, nu trebuia sa te inregistrezi in scopuri de TVA normal.
Treci la lunar, doar daca ai achizitii intracomuitare, nu si daca ai prestari.

timara763
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 18, 2017 11:32 am

Re: Facturare prestari servicii pentru suport de proiectare pentru proiecte

#8 Mesaj de timara763 »

va multumesc frumos pentru raspunsuri....sunt la inceput de drum si tare mult conteaza suportul dvs.

Scrie răspuns