Facturi neintocmite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
roceanum
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 25, 2022 11:19 am

Facturi neintocmite

#1 Mesaj de roceanum »

Buna ziua,
Sunt mai noua pe aici si am si au o nelamurire: societatea factureaza serviciile oferite in luna urmatoare: contabil in luna "x" inregistrez 418=704/4428 pentru a-mi evidentia veniturile iar in "x+1" emit factura si inregistrez 4111=418 si 4428=4427. Cum fac asta in Saga? Am incercat pe articole contabile dar imi da un mesaj ca s-ar putea denatura jurnalele de cumparare/vanzare iar in Iesiri nu stiu cum? Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facturi neintocmite

#2 Mesaj de pomparaus »

Cu contul 418 se lucreaza de obicei cand vinzi marfa cu AE, apoi facturezi c/val.acelor avize.
Cand prestezi servicii (si nu ai facturat in urmatoarele 15 zile din luna urmatoare) nu e necesara aceasta monografie, dar daca din cvarii motive (pertinente dealtfel - de ex.nu ti se accepta receptia lucrarii ca mai trebuie sa faci reparatii, ca nu ai respectat devizul,etc...) lucrezi cu servicii in curs de executie 332=712 (la nivelul cheltuielilor facute).

roceanum
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 25, 2022 11:19 am

Re: Facturi neintocmite

#3 Mesaj de roceanum »

Multumesc pentru raspuns!
Serviciile sunt din domeniul IT si la sf de luna se face un raport de activitate pe baza caruia se factureaza la inceputul lunii urmatoare. Practic ele nu sunt in curs, s-au realizat deja in luna repectiva.
Exista o prevedere legala privind facturarea serviciilor in urmatoarele 15 zile ale lunii urmatoare?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facturi neintocmite

#4 Mesaj de pomparaus »

Codul Fiscal art.319

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturi neintocmite

#5 Mesaj de balazse »

Pentru RoceanuM
Si de ce nu facturezi cu ultima zi din luna?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Facturi neintocmite

#6 Mesaj de roncovf »

In Iesiri la Tip selectezi A si se vor face exact inregistrarile dorite. In luna urmatoare inregistrezi factura pe 418, nu pe 704

Scrie răspuns