STOC MARFA INCHIDERE FIRMA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanv59
Mesaje: 692
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

STOC MARFA INCHIDERE FIRMA

#1 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

As dori sa stiu, ce trebuie sa fac dpdv contabil cu stocul de marfa in cazul in care o firma ,nu mai are activitate,angajati etc .

Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: STOC MARFA INCHIDERE FIRMA

#2 Mesaj de paturcai »

Daca firma este inregistrata in scop de TVA, atunci veti "ajusta" TVA la stocul existent. (635 = 4427 si firma este obligata sa achite acest TVA)
Daca firma nu este inregistrata in scop de TVA veti trece intreaga valoare pe cheltuieli nedeductibile fiscal: 607 = 371 unde 607 va fi o cheltuiala nedeductibila fiscal (pe baza unei INVENTARIERI si a unei Hotarari AGA din care sa reiasa motivele pentru care marfurile se vor scoate din evidenta contabila: expirate, de exemplu sau care nu mai pot fi vandute fiind deteriorate, etc)
Pentru sumele care vor aparea in contul 4551, se va face o Declaratie a Asocaitului Unic (sau fiecare asociat in parte) prin care renunta la aceste sume. Renuntarea la aceste sume se va face prin formula contabila: 4551 = 7588, suma din 7588 urmand a se impozita cu 1% (sau 3%) si impozitul se va vira; pentru impozitul pe microintreprindere se va depune D100 la urmatorul termen de depunere, iar plata va avea acelasi termen ca si depunerea D100 (daca depunerea se intampla pana pe 25.01.2023, atunci si plata se va face pana la 25.01.2023 inclusiv)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns