OSS, MOSS, IOSS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

OSS, MOSS, IOSS

#1 Mesaj de pomparaus »

Am nevoie de sfaturile voastre, pt.ca doar ce am vorbit cu Anaf-ul asistenta contribuabili Bucuresti si nu m-a luminat deloc : a ramas ca ma suna pana deseara dupa ce mai studiaza cazul.
Sunt SRL cu AIC si comercializez marfa folosind platforma shopify on-line, doar ca : clientii (PF si juridice) fac comanda catre SRL-ul meu, iar eu cumpar acea marfa din China - imi emite factura pe CUI-ul firmei si o platesc, iar marfa pleaca din China direct la client, client ce imi face mie plata prin stripe.
Stiu ca exista acel plafon de pana la 10.000 euro pentru care nu esti obligat sa te inregistrezi in OSS pentru vanzare catre persoanele neimpozabile din UE, dar daca vand la persoane NON-UE ce ar trebui sa fac?! D-na de la Anaf mi-a zis cu titlu informativ ca ar trebui sa ma inregistrez in IOSS conform art.315 alin.12 din Codul Fiscal si ca MOSS-ul nu mai exista ...si ca va reveni cu un telefon.
Luminati-ma si pe mine ce e OSS, MOSS, IOSS...asemnari, deosebiri - presupunand ca depasesc plafonul maxim?
Am inteles ca in OSS (daca depasesc 10.000 euro) eu facturez folosind CUI-ul AIC cu tva-ul tarii respective, urmand sa platesc acel TVA si sa depun D398,
dar pentru IOSS e plafon? (nu a stiut sa imi zica Anaf-ul): cum facturez, ca inteleg ca acest IOSS e pentru vanzare in afara UE....deci ar trebui sa folosesc CUI-ul firmei fara TVA si atunci daca nu platesc TVA de ce D-zeu m-asi inscrie in IOSS - mai ales ca intre mine si client e China care nu are nici-o treaba cu TVA-ul.??!!!
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#2 Mesaj de pomparaus »

M-a sunat Anaful - nu imi vine sa cred, dar da, m-a sunat aceeasi doamna si mi-a zis ca pentru marfa din afara UE pe care o cumpara firma mea si se vinde direct din China catre clinetii mei, eu firma din Romania trebuie sa ma inscriu in IOSS conform art.315 ^1 si voi primi un cod de TVA cu IM in fata, cod care trebuie dat Chinei in cazul meu ca el sa il dea declarantului vamal, ca marfa (cu val.>150 euro) care pleaca catre clienti sa nu mai plateasca TVA in vama.
Nu exista plafon pentru IOSS, deci daca stii ca faci asemenea comert trtebuie sa obtii acest cod special de TVA care incepe cu IM in fata ,ce se va folosi pe facturile tale catre clienti, pe langa CIF-ul firmei si ca se depune D398 lunar.
Am intrat si eu pe ghidul OSS si am observat ca IOSS inseamna de fapt OSS- Schema Import- Înregistrare Persoană impozabilă în nume propriu , iar OSS inseamna OSS - Schema UE - Înregistrare Persoană impozabilă : deci OSS e pentru UE si IOSS pentru non-UE, inteleg bine? Pentru OSS plafon 10.000 euro, pt.IOSS nu exista plafon?
Astept parerile voastre.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#3 Mesaj de gheorghei642 »

UE a instituit o serie de scheme pentru a facilita comerțul electronic al întreprinderii la consumator pentru vânzătorii aflați atât în ​​​​interiorul UE, cât și în afara locului.
Caracteristicile comune ale acestor scheme:
Vânzătorul colectează TVA de la cumpărător la punctul de vânzare și astfel poate oferi un preț „tot inclusiv” pe site-uri web. Prin urmare, transportatorii nu mai trebuie să colecteze bani la punctul de livrare
Vânzătorul poate vinde în orice țară din UE, dar trebuie să se înregistreze într-o singură țară din UE și să depună o singură declarație de TVA care să acopere vânzările în întreaga UE.
------------OSS (ghișeu unic)------------------
Aceasta înlocuiește o schemă anterioară, MOSS (Mini One-Stop Shop)
OSS vine în două forme
Union OSS – vânzătorul trebuie să fie în UE
Non-Union OSS – vânzător în afara UE
------------IOSS (Import One-Stop Shop)----------------
Această nouă schemă a fost introdusă în iulie 2021
Funcționează similar cu OSS, dar cu o valoare de vânzare maximă de 150 EUR.
Aplicați acest prag pentru întreaga comandă și nu pentru articolele individuale din cadrul comenzii
Cotele de TVA variază de la o țară din UE la alta, așa că prețurile site-ului vânzătorului și rapoartele TVA trebuie să le reflecte.



gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#6 Mesaj de gheorghei642 »

In SAGA ieșirile respective se operează în ieșiri valută pe tip X.
ver 3.0.537 din 05.08.2021
...
2. S-a introdus declaratia 398. Daca exista iesiri in valuta de tip "X - Regim special cf. art. 314-315", in ecranul "Jurnale de cumparari / vanzari" va aparea o pagina numita OneStop Shop, care permite generarea declaratiei.


pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#8 Mesaj de pomparaus »

@gheorghei642: multumesc mult, dar d-na de la Anaf mi-a zis ca dupa ce ma inscriu in IOSS trebuie sa depun lunar D398 pana pe 10 luna viitoare si am facut o simulare in Saga am facut o vanzare si intra-adevar apare pagina OneStopShop care se poate genera trimestrial, deci nu vad nimic ce asi putea sa generez lunar prin D398.
Imi scapa mie ceva....


gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#10 Mesaj de gheorghei642 »

Potrivit art.314 alin.(7) din Codul fiscal (regimul Non-UE), până la sfârșitul următoarei luni după încheierea fiecărui trimestru calendaristic, persoana impozabilă nestabilită în Uniunea Europeană trebuie să depună la organul fiscal competent, prin mijloace electronice, o declarație specială de TVA, potrivit modelului stabilit în anexa III la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2020/194 al Comisiei din 12 februarie 2020 de stabilire a normelor detaliate de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 904/2010 al Consiliului în ceea ce privește regimurile speciale pentru persoanele impozabile care prestează servicii către persoane neimpozabile și care efectuează vânzări de bunuri la distanță și anumite livrări interne de bunuri, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria L, nr. 40 din 13 februarie 2020, indiferent dacă au fost sau nu prestate servicii pentru care se utilizează regimul special reglementat de acest articol, în perioada fiscală de raportare.
Potrivit art.315 alin.(6) din Codul fiscal (regimul UE), până la sfârșitul următoarei luni după încheierea fiecărui trimestru calendaristic, persoana impozabilă trebuie să depună la organul fiscal competent, prin mijloace electronice, o declarație specială de TVA, potrivit modelului stabilit în anexa III din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2020/194, indiferent dacă au fost sau nu efectuate livrări de bunuri sau dacă au fost sau nu prestate servicii pentru care se utilizează regimul special reglementat de acest articol.
Potrivit art.3152 alin.(18) din Codul fiscal (regimul special pentru vânzarea la distanță de bunuri importate din teritorii terțe sau țări terțe/schema de import), în cazul în care România este statul membru de înregistrare, persoana impozabilă care utilizează acest regim special sau intermediarul acesteia trebuie să depună, prin mijloace electronice, o declarație specială de TVA pentru fiecare lună, potrivit modelului stabilit în anexa III din Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2020/194, indiferent dacă au fost sau nu efectuate vânzări la distanță de bunuri importate din teritorii terțe sau țări terțe în perioada fiscală de raportare. Declarația specială de TVA se depune până la sfârșitul următoarei luni după încheierea perioadei fiscale acoperite de declarație.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#11 Mesaj de pomparaus »

Am capul balalaica si nu mai gandesc limpede : fa o traducere din limba romana in lb.romana : eu firma din Romania care cumpar marfa din China pentru clientii care au comandat pe platforma mea, iar marfa se livreaza direct din China catre ei, trebuie sa ma inregistrez in IOSS si facturez clientilor cu TVA-ul din tara lor, eu urmand sa platesc acest TVA si sa depun D398 lunar? Cum generez lunar aceasta declaratie, ca in Saga nu vad aceasta posibilitate?
Multumesc.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#12 Mesaj de gheorghei642 »

1. Inregistrarea este obligatorie pentru ca aplicati un regim special de taxare si plata;
2. Schemele de regim special sunt: UNION, Non-Union si Import;
2. In Saga C.3.0 operatiunile din schemele de regim special, enuntate mai sus, le operati in iesiri-valuta cu tip X- regim special cf art. 314-315 (se foloseşte pentru facturile emise cu cota de TVA din țara clientului şi permit completarea oricărei cote);
3. Depunerea declaratiei speciale de TVA 398 are loc, diferentiat, in functie de tipul schemei de regim special:
Astfel, perioada de raportare este:
- in cazul regim special-Import(3) perioada de raportare este luna_r = (1 … 12) In Saga C.3.0 cand aveti operatiuni de aceasta natura bifati schema "IMPORT" si automat formularul recapata alt titlu -Declarație specială de TVA(IMPORT);
- in cazul regim special UNION(1) si NON-UNION(2) perioada de raportare este luna_r = (3, 6, 9, 12) iar titlul declaratiei se schimba automat dupa cum se aplica bifa pe regim 1 sau 2;
4. Generarea declaratiei speciale de TVA - D398 folosind aplicatia Saga C.3.0 este sigura daca datele sunt corecte si complete. Astfel, daca persoana impoabila din Romania este inregistrata sa aplice regim special - IMPORT si are date acoperite in perioada de raportare - 10.2022 este obligata sa completeze si sa transmita, pe cale electronica, D398_IMPORT pana cel tarziu 30 noiembrie 2022.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#13 Mesaj de pomparaus »

Ok, dar daca eu facturez la PF/juridice din tari NON-UE ce dumnezeului cota de TVA folosesc?

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#14 Mesaj de gheorghei642 »

OSS presupune utilizarea unei interfeţe electronice cum ar fi o piaţă online, o platformă, un portal sau alte mijloace similare.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: OSS, MOSS, IOSS

#15 Mesaj de pomparaus »

Multumesc, dar eu am intrebat-o pe doamna de la Anaf daca trebuie sa facturez cu TVA clientilor din NON-UE (dupa ce ma inscriu in IOSS) si mi-a zis ca da, ca asta presupune inscrierea firmei in IOSS, iar eu in mintea mea am crezut ca voi plati TVA 19% cota din Romania, dar...daca lucrez o factura tip X catre un client NON-UE imi cere cota de TVA din acea tara la fel ca si cand asi fi in OSS si asi factura cu TVA-ul fiecarei tari din UE (ei fiind neplatitori de TVA), deci nu se potriveste cu nimic din ce mi-a zis doamna - oricum nu au stiut sa imi zica, au luat-o ca pe un studiu de caz si m-a sunat mai tarziu, incepand cu "noi credem ca....."
Decat sa implic firma in cine stie ce problema, nu o inscriu in nici-un IOSS, o voi inscrie daca depaseste plafonul de 10.000 euro in OSS pentru UE si il voi trimite pe administrator in audienta la Anaf sa vedem ce ii zice, cu vanzarea on-line catre clienti NON-UE - cum lucrezi cu ei.
Daca sunt colegi care au asemenea caz comert on-line cu cumparare marfa din NON-UE si vanduta direct din acea tara catre clienti tot NON-UE ce au facut?

Scrie răspuns