PENSIE ANTICIPATA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ivascu061
Mesaje: 27
Membru din: Mie Feb 13, 2008 12:00 am

PENSIE ANTICIPATA

#1 Mesaj de ivascu061 »

Buna ziua am si eu o problema vreau sa ma pensionez anticipat si am un birou individual de contabilitate pot sa tin incontinuare BI fara sa-mi sisteze pensia la sfarsit de an depun dec.unica.
va multumesc

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: PENSIE ANTICIPATA

#2 Mesaj de avramg »

daca obtii venituri din profesii liberare nu te poti pensiona anticipat.
Declaratia unica atesta faptul ca ai desfasurat activitate si ai obtinut venituri

szenteg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 18, 2022 12:54 pm

Re: PENSIE ANTICIPATA

#3 Mesaj de szenteg »

Daca obtii venituri din profesii liberale TE POTI pensiona anticipat !
In declaratia unica NU treci CAS ( Pensie de plata ) incepand cu anul in care te pensionezi
, nu esti obligat la plata CAS pt. profesii liberale in acest caz .
Ca sa fi sigur te poti interesa la casa de pensii , am facut la fel .
DAR nu poti fi angajat in perioada pensiei anticipate ,
Simplu : la Casa de pensii pt. CNP-ul tau sa nu apara CAS raportat .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PENSIE ANTICIPATA

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SzenteG
Doar din curiozitate. Daca depasesti limita de 12 salarii minine, vrei sa zici ca nu vei declara CAS?

szenteg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 18, 2022 12:54 pm

Re: PENSIE ANTICIPATA

#5 Mesaj de szenteg »

https://www.cnpp.ro/reguli-cumul-pensie ... e-venituri

Situații pentru care legislația NU permite cumulul pensiei cu alte venituri

I. Pensia anticipată parțială/pensia anticipată NU se cumulează cu venituri obținute:

- în baza unui contract individual de muncă;
- în baza unui raport de serviciu (funcționar public);
- de persoane care desfășoară activități în funcţii elective, cu excepția consilierilor locali/județeni, sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi de membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.

Teoretic poti declara CAS ( si depui anual explicatii ) , dar decat sa te complici cu Casa de Pensii , mai bine nu declari CAS .

Cel putin asa vad Eu . Am lucrat pe firma si am scos doar dividende , pe Cabinet am avut venit realizat sub salariul minim .

Ce parere aveti ? Daca omul este pensionar mai este obligat la plata CAS ?


Nu sunt obligati la plata CAS:

- Contribuabilii asigurati in sisteme proprii de asigurari sociale, care nu au obligatia asigurarii in sistemul public de pensii potrivit legii (avocati, personal clerical si altii);
- Persoanele care au calitatea de pensionari nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile realizate din activitati independente;
- Contribuabilii impusi in sistem real care estimeaza si realizeaza un venit net anual sub baza minima de calcul, (30.600 lei in 2021);
- Persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor nu datoreaza contributia de asigurari sociale pentru veniturile venituri din drepturi de proprietate intelectuala;

https://contapp.ro/cod-fiscal-2022-taxe ... -liberale/

szenteg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 18, 2022 12:54 pm

Re: PENSIE ANTICIPATA

#6 Mesaj de szenteg »

Argumente scutire CAS :

Codul Fiscal
SECȚIUNEA a 2-a - Veniturile pentru care se datorează contribuția și cotele de contribuții
ART. 137 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale
(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul public de pensii, prevăzuți la art. 136, datorează, după caz, contribuția de asigurări sociale pentru următoarele categorii de venituri realizate din România și din afara României, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, pentru care există obligația declarării în România:
a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76 ;
b) venituri din activităţi independente, definite conform art. 67, cu excepţia celor din vânzarea energiei electrice de către prosumatorii, persoane fizice, altele decât cele organizate conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 182/2016, la furnizorii de energie electrică cu care respectivii prosumatori au încheiate contracte de furnizare a energiei electrice, dacă centralele electrice de producere a energiei electrice din surse regenerabile pe care le deţin au puterea electrică instalată de cel mult 27 kW pe loc de consum. ;
....
ART. 150 - Excepții specifice privind veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b) și b1)
(1) Persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii potrivit legii, precum și persoanele care au calitatea de pensionari nu datorează contribuția de asigurări sociale pentru veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b) și b1).
(2) Persoanele fizice care realizează venituri din salarii și asimilate salariilor nu datorează contribuția de asigurări sociale pentru veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b1).

Ministerul Muncii :
Persoanele care beneficiază de pensie anticipată parțială POT cumula pensia cu venituri obținute din activităţi independente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, precum și din activităţi dependente, indiferent de cuantumul acestora, CU EXCEPȚIA:
 veniturilor obținute în baza unui contract individual de muncă;
 veniturilor obținute în baza unui raport de serviciu (funcționar public);
 veniturilor obținute de persoane care desfășoară activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, cu modificările și completările ulterioare, cu cele ale persoanelor prevăzute la art.6 alin. (1) pct. I din lege.


In concluzie :
- Conform Codului Fiscal , desi venitul realizat cf. art 137 este supus la calcularea Contributiilor de asigurari sociale ,
cf. Art.150 in cazul persoanelor care au calitatea de pensionari NU se datoreaza CAS.

- Conform Ministerului Muncii ( si implicit Casei de Pensii ) se poate cumula pensia cu venituri independente .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PENSIE ANTICIPATA

#7 Mesaj de balazse »

De partea asta nu stiam. :oops:
Multumesc

Scrie răspuns