inregistrare tva recalculat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
babesf
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 30, 2022 2:37 pm

inregistrare tva recalculat

#1 Mesaj de babesf »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o inregistrare. Am preluat o societate pt care s-a recalculat tva ( nedeclarare platitor de tva ) in valoare totala cu penalitati si dobanzi de 260.000 lei . Acum i s-a aprobat cererea de esalonare. Intrebarea mea este, cum inregistrez in contabilitate aceasta suma? este corect 6581 = 4481 260.000? influentez mult contul 121 , cu o pierdere mare . Multumesc frumos!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare tva recalculat

#2 Mesaj de paturcai »

6581 = 4481 este corecta numai in situatia in care este vorba de o singura plata (unica; adica achit 260.000 lei intr-o singura transa)
Prin esalonare, cheltuiala este "temporizata": (este exemplul clasic al chiriei care este prevazuta intr-un contract care se desfasoara pe 12 luni incepand cu luna a 3 dintr-un an de referinta: ce facem, trecem valoarea celor 12 luni in anul de referinta sau o "temporizam" (o impartim pe 12 luni) potrivit principiului contabil "independenta exercitiilor" (Principiul independenţei exerciţiului presupune delimitarea în timp a veniturilor și cheltuielilor, pe măsura angajării acestora, pentru a putea determina corect rezultatul obținut pentru fiecare exercițiu în parte)?
471 = 4481.analitic distinct pentru 260.000 lei
si lunar (conform planului de esalonare):
6581 = 471 cu rata esalonarii (in SAGA veti merge si de pe bara de MENIU, veti alege--->DIVERSE---->Cheltuieli/Venituri in avans---->aici veti adauga respectiva datorie, veti pune data de inceput si data de sfarsit, lasati SAGA sa calculeze valorile, la prima coloana CONT veti trece 471 (eventual cu analitic daca simtiti nevoia), in coloana de CONT CORESPONDENT veti trece 6581; cand veti inchide lunar situatia firmei, automat se va face nota contabila 6581 = 471 cu rata pe care a stabilit-o SAGA si care - desigur - va corecpunde cu rata de esalonare de la ANAF)
respectiv, plata ratei de esalonare:
4481 = 5121/5311
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns