eroare transmitere e-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
niculescuv763
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 03, 2011 9:34 am

eroare transmitere e-factura

#1 Mesaj de niculescuv763 »

Buna ziua,
am refacut actualizarea la program dar tot imi da eroare la transmiterea facturii.
eroare: [BR-RO-001]-Identificatorul specificatie (BT-24) trebuie sa corespunda sintactic cu valoarea precizata in Specificatii tehnice ?i de utilizare a elementelor de baza ale facturii electronice - RO_CIUS - ?i a regulilor operationale specifice aplicabile la nivel national.
#The specification identifier (BT-24) must syntactically correspond to the value specified in the Technical and Usage Specifications of the basic elements of the electron ...
E: CustomizationID (1)
eroare regula: BT-24: Identificatorul specificatiei trebuie sa fie urn:cen.eu:en16931:2017#compliant#urn:efactura.mfinante.ro:CIUS-RO:1.0.0

niculescuv763
Mesaje: 13
Membru din: Lun Oct 03, 2011 9:34 am

Re: eroare transmitere e-factura

#2 Mesaj de niculescuv763 »

am reusit .... s-a transmis - de 2 ori

circiur643
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 22, 2019 10:04 pm

Re: eroare transmitere e-factura

#3 Mesaj de circiur643 »

Este prima e factura trimisa.

Am si eu aceasi eroare la trasmitere efactura prin Saga:

<Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [BR-RO-001]-Identificatorul specificatie (BT-24) trebuie sa corespunda sintactic cu valoarea precizata in Specificatii tehnice și de utilizare a elementelor de baza ale facturii electronice - RO_CIUS - și a regulilor operationale specifice aplicabile la nivel national.&#xA; &#x9;&#x9;&#x9;&#x9;&#x9;&#x9;&#x9;#The specification identifier (BT-24) must syntactically correspond to the value specified in the Technical and Usage Specifications of the basic elements of the electron ..."/>
<Error errorMessage="E: CustomizationID (1)&#xA; eroare regula: BT-24: Identificatorul specificaţiei trebuie sa fie urn:cen.eu:en16931:2017#compliant#urn:efactura.mfinante.ro:CIUS-RO:1.0.1"/>
</header>

Ce trebuie facut ca s-o pot trimite fara erori? Ce nu am facut bine?

marinm115
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 16, 2013 12:25 pm

Re: eroare transmitere e-factura

#4 Mesaj de marinm115 »

si eu am aceeasi eroare...dar eu nu am actualizat SAGA cuvar.354, e din cauza asta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare transmitere e-factura

#5 Mesaj de balazse »

Pentru MarinM115
Saga Software - Facebook scrie:ANAF a modificat specificațiile pentru e-Factura și de mâine nu mai acceptă decât formatul pe un anumit standard. Întrucât acest format a fost actualizat și în program ieri, dacă începând cu data de 29 decembrie 2022 vi se generează eroare la trimiterea în sistemul e-factura, soluția este să refaceți actualizarea programelor chiar dacă aveți deja instalată ultima versiune a acestora.
După ce re-actualizați programele intrați în ecranul e-Factura și trimiteți folosind formatul modificat.

marinm115
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 16, 2013 12:25 pm

Re: eroare transmitere e-factura

#6 Mesaj de marinm115 »

Multumesc mult!

Scrie răspuns