amortizare accelerata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
morarasum
Mesaje: 16
Membru din: Lun Iun 11, 2007 12:00 am

amortizare accelerata

#1 Mesaj de morarasum »

Stie cineva cum se introduce si calculeaza amortizarea accelerata in saga?
Multumesc.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#2 Mesaj de bogeanua »

Programul este prevazut numai pt calcului amortizarii lineare.Amortizarea accelerata se calculeaza si se introduce la Articole contabile manual.Asa scrie si in manualul de utilizare.
Cred ca ar fi de un mare ajutor pentru multi utilizatori daca administratorul ar introduce pe viitor posibilitatea de a alege din ecranul Imobilizari metoda de amortizare .Mai subscrie cineva la aceasta propunere?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#3 Mesaj de balazse »

Iata un raspuns a lui TomaC despre amortizare accelerata:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... accelerata

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Amortizarea accelerata presupune o Decizie a managerului/patronului/administratorului societatii.
Cea mai simpla metoda este:
50 % in primele 12 luni (atentie! nu ne referim la perioada exercitiului fiscal care se incheie la 31.12 al fiecarui an)
50 % pentru restul perioadei de amortizare.
Amortizarea contabila - ca despre asta scrisei mai sus - nu este aceeasi cu amortizarea dpdv fiscal. Astfel cea din pdv fiscal (cea liniara) este cea care este recunoscuta de FISC. Cealalta metoda (accelerata) obliga FISCul la recalcularea bazei folosita la determinarea calculului impozitului pe profit urmand a aplica majorari de intarziere pentru diferenta dintre amortizarea liniara si cea accelerata.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#5 Mesaj de apetrem »

paturcai scrie:Astfel cea din pdv fiscal (cea liniara) este cea care este recunoscuta de FISC.
Cealalta metoda (accelerata) obliga FISCul la recalcularea bazei folosita la determinarea calculului impozitului pe profit urmand a aplica majorari de intarziere pentru diferenta dintre amortizarea liniara si cea accelerata.
Hmmm, asta a fost mai demult, acum este acceptata oricare metoda de amortizare:
"în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maşinilor, uneltelor şi
instalaţiilor, precum şi pentru computere şi echipamente periferice ale
acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară,
degresivă sau accelerată
" CF art. 24 alin. (6) lit. b)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Dar probabil ca la deductibilitati ale cheltuielilor vom gasi:
Se recunoaste NUMAI AMORTIZAREA LINIARA.
Sigur ca putem opta pentru orice tip de amortizare.
Important este daca ea, amortizarea, metoda este deductibila dpdv fiscal.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

M-am lamurit cu amortizarea in sensul celor scrise de ApetreM:

Iata citatul din Codul Fiscal:
Art. 24 CF
(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determină conform urmatoarelor reguli:
a) in cazul constructiilor, se aplica metoda de amortizare liniara;
b) in cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al masinilor, uneltelor si instalatiilor, precum si pentru computere si echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara, degresiva sau accelerata;
c) in cazul oricarui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara sau degresiva.
(9) In cazul metodei de amortizare accelerata, amortizarea se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) pentru primul an de utilizare, amortizarea nu poate depasi 50% din valoarea de intrare a mijlocului fix;
b) pentru următorii ani de utilizare, amortizarea se calculeaza prin raportarea valorii ramase de amortizare a mijlocului fix la durata normala de utilizare ramasa a acestuia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns