Tiparire chitante

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
radus168
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 22, 2007 1:00 am

Tiparire chitante

#1 Mesaj de radus168 »

In Saga PS, cand vreau sa tiparesc chitanta, imi apar datele aruncate pe coltul foii si atat. Fara liniatura, fara nimic.
Daca dau factura impreuna cu chitanta, iese bine. Dar eu vreau chitanta separat. Am incercat cu si fara formular, dar degeaba.
cum pot lista o chitanta inteligibila?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie sa functioneze! Intrati la Operatii - Casa/Banca/Deconturi si pozitionati-va pe incasarea cu pricina si apasati butonul "Tiparire formular" iar in fereastra de tiparire bifati optiunea "Tiparire fara formular". In lista derulanta trebuie sa aveti scris "Formular chitante 1".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Tiparire chitante

#3 Mesaj de tudosien »

Desi au trecut 10 ani intampin si eu aceeasi problema dupa instalarea ver.285. In plus in ecranul de tiparire chitanta(Banca/Casa/Deconturi) chiar daca bifez vizualizare sau PDF se duce direct la imprimanta. Registrul, DP, DI, sau alte ecrane de tiparire din Iesiri(facturi) n-au problema asta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tiparire chitante

#4 Mesaj de balazse »

Folosesti actualizarea din 26.06.2019?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Tiparire chitante

#5 Mesaj de tudosien »

Nu am stiut ca a aparut o actualizare ieri. O sa incerc dupa ce o instalez.

simaa313
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iun 27, 2019 2:54 pm

Re: Tiparire chitante

#6 Mesaj de simaa313 »

Buna, sunt noua pe programul Saga, pana cum am lucrat pe Smart Bill, care este mult mai simplu de utilizat, in primul rand ptr cei noi. Ajutati-ma va rog, asa „„mura-n gura„ cum sa numerotez chitantele. Am cautat, am intrat, am iesit, eu nu vad nimic, incep sa ma enervez atunci cand nu imi iese ceva. deci: scot factura cu chitanta pe aceeasi foaie, factura primeste numar iar chitanta pauza numar. Ma face ca il scriu eu cu pixul. Multumesc. Scz gramatica dar nustiu cum sa rezolv mai repede problema asta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tiparire chitante

#7 Mesaj de balazse »

In prima faza mergi la "administrare" -> "numere si serii" -> completezi datele pentru "factua de iesire".
Dupa ce ai emis factura si l-ai validat, trebuie sa te folosesti de butonul "incasare" si sa completezi (o data) manual seria si numarul chitantei in rubrica "nr doc de incasare", ex: TEST0001 (unde "TEST" este seria, iar "0001" este numarul), astfel cand tiparesti factura cu chitanta o sa iti apara si numarul chitantei pe hartie.

Scrie răspuns