obiecte de inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
rogozs848
Mesaje: 62
Membru din: Mar Dec 30, 2008 12:00 am

obiecte de inventar

#1 Mesaj de rogozs848 »

la cumparare introduc factura ca orice factura in 303 dau in folosinta 603 dar nu mi apare in situatii ob de inv unde gresesc va multumesc

iuhasze770
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 18, 2008 12:00 am

#2 Mesaj de iuhasze770 »

se inregistreaza in conturi din afara bilantului, cu art contabil 8035 = 999
dar nu stiu unde, poate ne ajuta cineva ?

danuf
Mesaje: 102
Membru din: Mar Mai 13, 2008 12:00 am

Obiecte de inventar

#3 Mesaj de danuf »

Observ ca tu operezi corect, sa recapitulam...
Pas 1 : eu mi-am creat o gestiune separata pentru obiecte de inventar,
Pas 2 ; introduc factura prin " intrari ", selectez " obiecte de inventar ", aleg gestiunea " obiecte de inventar ", completez sumele si contul 303
Pas 3 : Validez, listez nota de intrare a obiectului de inventar , apoi apas butonul din dreapta mijloc " dare in folosinta " si listez procesul verbal
La sfarsitul de luna cand se face inchiderea automat programul face nota 603=303 si 8055=999 . Situatia obiectelor de inventar se listeaza din "Listari situatii ", cred ca am explicat corect, eu am operat in acest mod si nu am avut probleme...mult succes !
" Multi vad putini cunosc ! "

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#4 Mesaj de petriself »

Adaug la cele spuse de "DanutF":
Se listeaza din Situatii-Listari si se poate trece intervalul dorit (de la infiintare firma sau de la data folosirii SAGA, iar la -Toate articolele vei selecta - Numai in folosinta.
Vei obtine situatia dorita. Bafta !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Soluțiile oferite de danuf și petriself sunt corecte cu un mic amendament: se aplică doar pentru cei ce au activă și partea de stocuri a programului, altfel urmărirea obiectelor de inventar, date în folosință se poate face doar prin crearea de analitice la 8035.
S-a mai discutat pe forum despre aceasta. Dacă veți căuta discuțiile despre obiecte de inventar sigur veți găsi informații.

@iuhasze770
Unde altundeva decât la Operații-Articole contabile?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascud239
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 12, 2018 10:59 am

Re: obiecte de inventar

#6 Mesaj de pascud239 »

Buna ziua
am inregistrat o factura de la furnizor cu 3 obiecte de inventar .nu le-am dat in folosinta pentru ca erau scumpe si am vorbit cu furnizorul sa-mi faca retur pentru ele .am inregistrat factura de retur ,dar acum soldul din situatia stocurilor si soldul situatia ob de inventar nu mai este egal. in situatia obiectelor de inv mi-au ramas produsele returnate. cum pot sa scad aceste produse din situatia ob de inventar?
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obiecte de inventar

#7 Mesaj de tomac »

Operați pe nedefinit ambele facturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascud239
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 12, 2018 10:59 am

Re: obiecte de inventar

#8 Mesaj de pascud239 »

Multumesc

poienariur974
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 15, 2013 1:16 pm

Re: obiecte de inventar

#9 Mesaj de poienariur974 »

Buna ziua,
Pentru a casa obiectele de inventar date in folosinta,am utilizat butonul,,casare",am generat pv de casare,am validat casarea dar am constatat ca ele sunt in continuare in situatii stocuri ob .inventar si in lista de inventariere a ob.de inventar .Apar pe sume creditoare doar in contul 8035.Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce nu duc pana la capat ca sa pot avea situatia stocurilor si inventarul fara obiectele casate? Va multumesc si va doresc o zi buna!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: obiecte de inventar

#10 Mesaj de roncovf »

Situatii-listari/Situatie obiecte inventar/Tip situatie: alege Intrari, In folosinta sau Casate

poienariur974
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 15, 2013 1:16 pm

Re: obiecte de inventar

#11 Mesaj de poienariur974 »

In ,,situatie obiecte de inventar"este OK si va multumesc pentru lamuriri.Era simplu dar nu am descoperit ca pot alege.
In lista de inventar nu se opereaza casarile .Este tot asa o scapare de-a mea?Daca stie cineva astept un sfat si va multumesc.

Scrie răspuns