PERSOANE COASIGURATE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
anghelc679
Mesaje: 157
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am
Contact:

PERSOANE COASIGURATE

#1 Mesaj de anghelc679 »

BUNA ZIUA.AM SI EU NEVOIE DE UN RASPUNS.
CE TREBUIE SA FAC CA PERSOANELE DECLARATE IN INTRETINERE SA APARA IN DECALARATIA 2B CARE SE DEPUNE LA CJAS.
EU II AM TRECUTI IN MENIUL SALARIATI IN DREAPTA JOS.UNDE GRESESC.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

e simplu
o persoana in intretinere nu e neaparat coasigurata
o persoana coasigura nu e neaparat in intretinere
urmand firul logic prezentat de mine, coasiguratii se introduc manual in declaratie

anghelc679
Mesaje: 157
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am
Contact:

#3 Mesaj de anghelc679 »

BUN SI EU CUM AFLU DACA PERSOANA AFLATA IN INTRETINERE ESTE COASIGURATA.

anghelc679
Mesaje: 157
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am
Contact:

#4 Mesaj de anghelc679 »

CE TREBUIE SA LE CER LA SALARIATI PENTRU CEI COASIGURATI.NU MA INTERESEAZA CEI IN INTRETINERE.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

o hartie de la casa de sanatate prin care sa reiasa ca sunt coasigurati

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Va rog sa nu mai postati mesaje scrise integral cu majuscule.
E suficienta o simpla declaratie a salaritului prin care sa declare ce persoane coasigurate are.
Asa cum spune Septimiu, o persoana pentru care salariatul primeste deducere suplimentara nu inseamna in mod neaparat ca e si coasigurat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

anghelc679
Mesaje: 157
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am
Contact:

#7 Mesaj de anghelc679 »

imi cer scuze pentru majuscule.nu mi-am dat seama.
de la cjas mi-au spus ca eu trebuie sa le duc lista cu coasigurati.cum ii explic eu salariatului ca o persoana aflata in intretinere nu este neaparat coasigurata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24181
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#8 Mesaj de balazse »

Conform Normelor metodologice din 13.08.2008 privind stabilirea documentelor justificative pentru dobândirea calităţii de asigurat, respectiv de asigurat fără plata contribuţiei la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 649 din 24/09/2007
Art 20 alin 1 litera d.

Soţul, soţia şi părinţii aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate, cu act de identitate, documente care să ateste relaţia de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care să rezulte că nu realizează venituri impozabile, o declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă

Pentru ca sotia sa beneficieze de asigurare medicala de sanatate in calitate de coasigurat sunt necesare urmatoarele documente:
-adeverinta de la Primarie ca sotia nu primeste ajutor social, Legea 416
-adeverinta de la Finante/Primarie cu venit impozabil = 0
-copie buletin identitate sau carte de identitate
-copie certificat de casatorie
Ultima oară modificat Dum Apr 06, 2014 3:38 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

palcud
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

Venituri pe bursa...

#9 Mesaj de palcud »

In situatia in care sotul are vnituri de la bursa si doreste sa fie in intretinerea sotiei care are venituri salariale
De ex. in anul 2008 a fost pe pierdere cum se ia in considerare? venitul sau pierderea efectiva?
Mai ar fi ceva, cum se stabilesc aceste venituri care nu sunt constante, cum se poate determina ca nu depaseste 250 lei pe luna ca sa poata fi in intretinerea sotiei si sa beneficieze aceasta de de ducere suplimentara...

Multumesc

beldeani267
Mesaje: 32
Membru din: Mar Mar 23, 2010 12:00 am
Localitate: Sibiu

Re: PERSOANE COASIGURATE

#10 Mesaj de beldeani267 »

dupa ce am toate aceste acte:

Pentru ca sotia sa beneficieze de asigurare medicala de sanatate in calitate de coasigurat sunt necesare urmatoarele documente:
-adeverinta de la Primarie ca sotia nu primeste ajutor social, Legea 416
-adeverinta de la Finante/Primarie cu venit impozabil = 0
-copie buletin identitate sau carte de identitate
-copie certificat de casatorie

ce fac mai departe? si cum inregistrez practic coasiguratul in saga?

Mersi!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#11 Mesaj de herganiec »

il inregistrezi pe pozitia salariatului respectiv la <persoane aflate in intretinerea salariatului>
apoi cand generati D112 trebui adaugata inca o data manual acolo (dupa care nu mai e nevoie ca va apare automat in D112 de luna urmatoare) <ASIGURATI--> rubrica D JOS.>
asta ce tine de Saga.
pt dosar si restul merget ila Casa de sanatate a judetului respectiv si vedeti acolo ce mai doresc.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

beldeani267
Mesaje: 32
Membru din: Mar Mar 23, 2010 12:00 am
Localitate: Sibiu

Re: PERSOANE COASIGURATE

#12 Mesaj de beldeani267 »

multumesc

ar mai fi ceva...

in cazul in care asiguratul principal are contract doar cu timp partial acesta poate sa aiba si coasigurati?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PERSOANE COASIGURATE

#13 Mesaj de tomac »

Da, poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: PERSOANE COASIGURATE

#14 Mesaj de danilevicis »

Am facut dosarul pt un coasigurat, sotia unui salariat, si inainte am dat o verificare dupa cnp-ul ei, pe site-ul sistemului informatic unic integrat. Mi-a aparut ca ar fi asigurata. Ar trebui sa nu o mai introduc la mine, sau poate a lucrat undeva mai demult si SIUI-ul ca ramas neactualizat?
Mai trebui sa depun si la Casa de sanatate dosarul? Din cate stiam eu, e suficient sa am actlele la firma la dosarul salariatului, caci acum 112 merge online. Nu?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#15 Mesaj de herganiec »

dosarul pt coasigurat? Nu faci tu la firma nici un dosar pt coasigurat... angajatul tau face solicitarea pt a pune pe sotul/sotia coasigurat daca nu lucreaza nici unde. Iti aduce :
-adeverinta de la Primarie ca nu are venituri
-copie dupa buletinul respectivului
-cererea salariatului pt a o/ il trece coasigurat

astea se tin la dosarul personal al salariatului, si pe baza lui operezi in Salarii si in D112 coasiguratul.

PS. Coasiguratul se duce personal la Casa de Sanatate si duce actele care i se solicita acolo. (Asta e cu totul alta problema si e treaba lui).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns