PERSOANE COASIGURATE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: PERSOANE COASIGURATE

#16 Mesaj de danilevicis »

herganiec scrie:dosarul pt coasigurat? Nu faci tu la firma nici un dosar pt coasigurat...
.. :lol: .Nu l-am facut eu, doar l-am ajutat cu niste xeroxuri, pe scurt am vrut sa spun ca le-am adunat sa le pun la dosarul lui ....
cat despre adeverinta de la primarie, nu mai trebuie...nici sa il pun pe drumuri....
Ordinul 754/2008 modifica intreg art. 20 (din Ordinul 617/2007) din punctul d) fiind elimitata necesitatea prezentarii "documentelor eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile"
d)pentru sotul, sotia si parintii aflati în întretinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum si o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în întretinere persoana respectiva;

Dar intrebarea mea era alta, caci mi se parea ciudat sa apara pe SIUI "persoana asigurata. In fine...mai am si alti coasigurati dar pe asta aparea pe SIUI.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PERSOANE COASIGURATE

#17 Mesaj de balazse »

De ce sa fie ciudat? sunt persoane care desi sunt angajati apar neasigurati, depinde cat de bine sunt actualizate datele.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: PERSOANE COASIGURATE

#18 Mesaj de danilevicis »

aha. deci nu ai nici o baza pe ce vezi in SIUI. :mrgreen: Mersi balazse pt feed-back.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: PERSOANE COASIGURATE

#19 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua. Mai sta in picioare statutul de coasigurat? Pot trece persoana (sotia) in intretinere la salariatul meu (sotul) :P .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PERSOANE COASIGURATE

#20 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: PERSOANE COASIGURATE

#21 Mesaj de tigauc »

buna ziua, in legatura cu persoanele coasigurate, un coasigurat poate fi si fiul sau fiica asiguratului?ca daca-l introduc, nu am un camp pt fiu sau fiica, este doar sotie sau parinte.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: PERSOANE COASIGURATE

#22 Mesaj de fagarasa176 »

faci confuzie intre coasigurat si persoana aflata in intretinere...
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ened237
Mesaje: 261
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#23 Mesaj de ened237 »

Eu am de trecut la coasigurati o persoana in relatie de concubinaj cu persoana asigurata.
Consider ca ar trebui sa se poata, atata timp cat este recunoscut concubinajul.
Nu vad cum s-ar dovedi cu acte acest lucru.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#24 Mesaj de herganiec »

pentru deducere suplimentara la un angajat, persoanele la care se refera e clar sot/sotie, parinti, copii. Pentru a fii coasigurat eu nu vad sa scrie alte persoane decat cele de mai sus in nici un caz persoanele in concubinaj.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ened237
Mesaje: 261
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#25 Mesaj de ened237 »

Vreau sa-l trec numai la coasigurat, nu si la intretinere, pentru diminuarea impozitului.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#26 Mesaj de tudosien »

La coasigurat(sanatate):
Legea 95/2006, Art.213(b))"tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;"
La persoana in intretinere(pt impozit):
Cod fiscal, Art.56(3)"Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar"

ened237
Mesaje: 261
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#27 Mesaj de ened237 »

Multumesc foarte mult.
Eu am sa-l asimilez sotului pe concubin, le cer declaratii la amandoi.
L-am cautat dupa cnp si apare asigurat, merge maine la sanatate sa vada ce-i spune acolo.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: PERSOANE COASIGURATE

#28 Mesaj de apetrem »

Nu cred ca poti "sa-l asimilezi", daca legea nu-l asimileaza.
Iar o declaratie nu ajuta la nimic.
Marian Apetre

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PERSOANE COASIGURATE

#29 Mesaj de herganiec »

exact. nu scrie ca daca stau cu cineva sunt asimilat sotului sau sotiei cuiva. legea spune clar.
Daca vor coasigurat .. sa se casatoreasca.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: PERSOANE COASIGURATE

#30 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua,
copilul unui angajat a terminat liceul si nu lucreaza, pana acum l-am trecut la persoane in iretinere in
"Salariati", acuma unde il inregistrez ? la coasigurati ? pentru ca nu va merge la scoala mai departe ? este in somaj, am adeverinta de la ANAF ca nu are alte venituri, declaratie de la unu si de la celalalt insa in Saga nu stiu unde sa-l inregistrez.
Multumesc.

Scrie răspuns