Intrebare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Intrebare

#1 Mesaj de constantinm105 »

La intrarea intr-un bar select pot(???) afisa:Acest local isi rezerva dreptul de a-si selecta clientii

Multumesc anticipat:h

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Selectia clientelei se face prin preturi si nu prin anunturi.
Daca atunci cand intra si se aseaza la masa, ii tine punga, aleg sa stea sau sa plece.
Poti face un bar exclusivist in care se intra numai pe baza de calitatea de: membru!
Mi se pare oribil sa pui un astfel de anunt!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de constantinm105 »

Am pus aceasta intrebare pt. ca am avut probleme cu unii clienti .Preturile sunt destul de mari,tocmai din aceasta cauza....si totusi sunt persoane care vin si cauta scandal,iar eu nu ca as avea ceva cu cineva,dar urasc scandalurile , nu vreau sa-mi fac probleme si nu stiu cum sa procedez sa-i fac sa inteleaga pe unii ca sunt intr-un loc public si nu se pot purta cum vor....

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#4 Mesaj de teodorg133 »

constantinm105 scrie:Am pus aceasta intrebare pt. ca am avut probleme cu unii clienti .Preturile sunt destul de mari,tocmai din aceasta cauza....si totusi sunt persoane care vin si cauta scandal,iar eu nu ca as avea ceva cu cineva,dar urasc scandalurile , nu vreau sa-mi fac probleme si nu stiu cum sa procedez sa-i fac sa inteleaga pe unii ca sunt intr-un loc public si nu se pot purta cum vor....
draga colega..ne mai treb multi ani sa intelegm cum sa ne comport in loc public!!!asta e greu, tine de "cei 7 ani de acasa" si noua, romanilor, ne cam lipsesc !!! :oops: :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de herganiec »

la unii.. nu la toti. sa nu generalizam.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#6 Mesaj de teodorg133 »

da, ..unora...asa e, exceptie facand forumistii !!!! :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#7 Mesaj de pintiliem »

paturcai scrie:Mi se pare oribil sa pui un astfel de anunt!
nu este numai oribil, ci si ilegal, deoarece intra sub incidenta legilor antidiscriminare.

Legea nr. 324/2006 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare defineste, prin art. 2, discriminarea ca fiind: "orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, sex, orientare sexuala, varsta, handicap, boala cronica necontagioasa, infectare HIV, apartenenta la o categorie defavorizata, precum si orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrangerea, inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice."
Sanctiunile nu lipsesc:
Art. 26(1) Contraventiile prevăzute la art. 2 ... se sanctionează cu amenda de la 400 lei la 4.000 lei, dacă discriminarea vizează o persoana fizica, respectiv cu amenda de la 600 lei la 8.000 lei, dacă discriminarea vizează un grup de persoane sau o comunitate.
(2) Sanctiunile se aplica si persoanelor juridice.

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Intrebare

#8 Mesaj de riscuo »

Buna seara,
Pentru inregistrare contract nerezidenti am monografia: 1. 628=401, 714 eur (din care 600 eur +114eur impozit ), 2.401=446 114eur. Intrebare 1: prin articole contabile sa fac 401 = 446? Intrebare 2: daca contul 401 este in euro, fac cont de 446 in eur? Ma puteti ajuta va rog?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Intrebare

#9 Mesaj de pinteae »

Ce fel de servicii achizitionezi de la nerezident?
Este PF sau PJ?
Pe baza carui document inregistrezi achizitia de la nerezident?
Daca este in baza unei facturi, ce valoare are factura?
Eugen Pintea

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Intrebare

#10 Mesaj de riscuo »

Este un contract de prestari servicii (preda un curs ) si este pf din Austria. Inregistrez pe baza contractului. Contractul are valoare de 714 eur din care 600 s-a platit nerezidentului prin cont in euro si 114 eur echivalent in lei impozit prin decalaratia 100. Problema mea este ca nu pot inchide contul 401. furnizor extern in eur cu 446 cont in lei

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Intrebare

#11 Mesaj de pinteae »

Inregistrezi prestatorul ca furnizor.
Inregistrezi contractul prin intrari in valuta.
Platesti partea prestatorului ( cei 400 euro), prin banca in valuta (401 = 5124).
Prin deconturi in valuta, printr-un cont intermediar (de ex. 581), stingi cei 114 euro la cursul din data platii prestatorului (de ex. 401.xxxxx = 581).
Printr-o operatie succesiva, din contul intermediar, transferi suma impozitului in contul 446 (581 = 446). Inregistrarea o faci in lei.

Succes!
Eugen Pintea

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Intrebare

#12 Mesaj de riscuo »

Perfect! Multumesc! Mi-ati fost de mare folos!

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Intrebare

#13 Mesaj de riscuo »

In saga introduc o factura de furnizori externi (eur) prin intrari valuta si nu imi preia cursul valutar pentru data de 10.10.2019. Pentru toate datele imi preia (am verificat 01.10, 02.10,03.10, 09.10), dar pentru 10.10.2019. L-am deschis, l-am inchis, in INtretinere BD e bifat sa preia automat cursul BNR. Oare de ce nu il preia? Eu il pot pune manual, insa imi da o stare de incertitudine pentru ca la reevaluare, pot avea o mare eroare daca nu peia cursul automat. Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebare

#14 Mesaj de balazse »

La "intretinere bd" -> "general" -> la "preluare curs valutar" pune bifa la "infovalutar.ro"

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Intrebare

#15 Mesaj de riscuo »

Multumesc! Cu ajutorul dvs. am reusit! Sarbatori frumoase!

Scrie răspuns