factura intr-o luna receptie in alta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragulescur
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 18, 2008 12:00 am

factura intr-o luna receptie in alta

#1 Mesaj de dragulescur »

cum procedez in programul saga daca am primit factura din comunitate in luna anterioara, marfa soseste in luna curenta, iar factura de transport este in luna curenta. multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Facturile - s-a discutat pe larg despre o astfel de situatie chiar aici pe forum - chiar eu am scris despre ce am citit prin diferite materiale, si finalul povestii este simplu:
Factura se inregistreaza la data pe care aceasta o are inscriptionata. Adica factura facuta de furnizorul extern este pe 10.09.2009 dar marfa o primesc de abia pe 01.10.2009 (dovedit cu factura de transport).
Explicatia - cel putin una dintre ele - ar fi simpla:
Furnizorul extern declara in declaratia lui recapitulativa ca a emis o factura pe data de 10.09.2009 catre cumparatorul roman in valoare de 100 EUR.
Cumparatorul roman va declara in declaratia lui recapitulativa ca a cumparat de 100 EUR in data de 10.09.2009 la cursul BNR din ziua respectiva marfuri.
Atentie cu factura de transport!
Daca factura este emisa in luna urmatoare, pentru cronologia de care face vorbire Legea contabiliatii, se inregistreaza in luna urmatoare de sine statator fara sa fie asociata facturii de import. E o porcarie, dar e o porcarie si mai mare daca ea se va baga la facturi asociate, pentru ca SAGA o va lua in seama la nota contabila chiar daca e de luna viitoare, pe cand decontul de TVA nu o va lua in calcul (adica nu iti va aparea in jurnalul de cumparari, si vor fi niste diferente pe care nu ai sa stii de unde sunt). SAGA nu greseste si interpreteaza corect ambele inregistrari: marfurile sunt primite in luna Septembrie iar transportul in OCtombrie.
Sunt cazuri speciale si noi tot special trebuie sa le tratam.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dragulescur
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 18, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de dragulescur »

multumesc pt raspuns, sunt de acord cu dvs, dar asteptam un raspuns mai concret legat de inregistrarea in acest mod in saga.
sa va dau un exemplu.
primesc in data de 04.08.2009 marfa din comunitate, factura are data de 30.07.2009, marfa in valoare de 100EUR, curs 30.07.2009, 4 lei(pt a simplifica calculul), curs 04.08.2009, 5lei. am si factura de transport legata de aceasta achizitie, factura de transport are data de 04.08.2009, sa zicem ca transportul este 7lei.
am inregistrat factura de la furnizor comunitate, in luna iulie 357=401 100*4=400lei, si tva aferent acestei operatiuni 4426=4427.
dar cum procedez in august?
ma gandesc ca inregistrarile ar fi:
371=357 500lei (100*5)
357=765 100lei si transportul care ar trebui sa mareasca valoarea marfii 371=401 7lei. astfel marfa are evidentiat pretul corect.
cum ajung la cele de mai sus in program?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

357 se foloseste in situatia in care eu am documente ca am dat marfa cuiva.
In cazul nostru marfa este nesosita.
357 inseamna ca:
- am receptionat marfa
- am trimis-o unui tert
Inregistrarea o fac astfel:
Primirea marfurilor (desi ele nu sunt receptionate)
In data de 30.07.2009 la cursul de 4 lei (curs factura furnizor):
371 = 401 pentru 100 EUR curs 4 lei
In luna urmatoare inregistrez si transportul:
In data de 04.08.2009 amprimit factura de transport pentru marfurile aferente facturii din 30.07.2009.
Desi transportul se refera la marfurile lunii IUlie factura mi-a fost emisa in August, iar conform Legii contabilitatii eu trebuie sa inregistrez cronologic facturile.
Factura furnizorului extern o inregistrez in luna Iulie 2009
Factura furnizorului de transport o inregistrez in luna August 2009.
Inregistrarea facturii de transport:
624 = 401
De ce se inregistreaza astfel?
Am scris mai sus si chiar asa se si procedeaza.
Furnizorul de transport nu putea sa emita factura in luna Iulie pentru ca el saracul de abia atunci se ducea sa ia marfa.
In situatia de mai sus se pune de acord atat contabilul cat si fiscalul. Nu putem face abstractie de niciuna dintre ele (fiscal si contabil).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#5 Mesaj de apetrem »

dragulescur scrie:factura de la furnizor comunitate, in luna iulie 357=401 100*4=400lei, si tva aferent acestei operatiuni 4426=4427.
dar cum procedez in august?
ma gandesc ca inregistrarile ar fi:
371=357 500lei (100*5)
357=765 100lei si transportul care ar trebui sa mareasca valoarea marfii 371=401 7lei. astfel marfa are evidentiat pretul corect.
cum ajung la cele de mai sus in program?
Sunt de acord cu inregistrarile de mai sus, reflecta mai bine realitatea.
In Saga se poate face astfel:
- operatiunea din iul. o fac pe nedefinit (357=401)
- transportul din aug, de asemeni pe nedefinit (357=401)
- receptia si incarcare in gestiune din aug, ca sa nu apara in jurnale,
o pun pe alte operatiuni cu stocuri (371=357)

dragulescur
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 18, 2008 12:00 am

#6 Mesaj de dragulescur »

de ce nu as inregistra transportul 624=401:

1752/2005
SUBSECŢIUNEA 71^1: Evaluarea la data intrării în entitate
53._
(1)La data intrării în entitate, bunurile se evaluează şi se înregistrează în contabilitate la valoarea de intrare, care se stabileşte astfel:
a)la cost de achiziţie - pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
.....
(1)Costul de achiziţie al bunurilor cuprinde preţul de cumpărare, taxele de import şi alte taxe (cu excepţia acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autorităţile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare şi alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziţiei bunurilor respective.

multumesc apetrem pentru solutie.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#7 Mesaj de septimiuv »

pentru ca "cheltuielile de transport" nu se afla in paranteza

dragulescur
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 18, 2008 12:00 am

#8 Mesaj de dragulescur »

nu intrebam de ce, aratam de ce nu as inregistra asa...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de paturcai »

Ma rog nu stiu cum vei reusi sa "legi" transportul din august cu marfurile din Iulie.
Exact cum spuneam:
Vor exista diferente intre declaratiile celor doi:
- exportatorul va declara in 390 a lui ca a livrat in 30 iulie
- importatorul va declara in 390 a lui ca a primit in 04 august
Numai ca in 1752/2005 nu era si un caz special ca al tau.
Curios este urmatorul exemplu dat de colegul TomaC intr-un caz intern:
Marfurile se cumpara din Romania cu tot cu transport. Transportul nu este pe aceeasi factura ca si in cazul de fata ci vine pe o factura separata. Transportatorul uita sa faca factura de transport in luna Iulie desi marfurile le-a transportat in Iulie si totusi face factura in luna August.
Intrebarea este:
- inregistrez factura de achizitie de marfuri folosind data care este trecuta pe factura
sau
- ma "leg" de transport si spun ca am primit marfurile in august ca sa-i dau dreptate lui 1752/2005?
La exemplul de mai sus cel care solicita ajutorul a vrut sa lege transportul de marfuri.
TomaC la vremea respectiva lansa o fraza care mi-a placut foarte mult si am adoptat-o: si cum relational puteti lega cele doua cazuri? Intrarea de marfuri si transportul? Admitem - exista tot un caz special - in care marfurile s-au vandut pana mi-a venit factura de transport. Refac NIRul?
Nicidecum. Merg cronologic si inregistrez asa cum scrie pe facturi.
Nu o sa imi spuna nimeni ca inregistreaza factura de telefonie cu data postei si nu cu data care este scrisa pe factura.....
Cat de multa bunavointa as avea 1752 nu bate totusi legea contabilitatii care spune ca trebuie sa inregistram documentele cronologic. La toate stam bine dar la cronologie ne scapa simtamantul ca Iulie nu poate fi August.
:wink:

PS
Sunt pareri si nimeni nu se supara.
Fiecare citim si alegem ceea ce ni se pare ca este corect.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#10 Mesaj de apetrem »

paturcai scrie:Exact cum spuneam:
Vor exista diferente intre declaratiile celor doi:
- exportatorul va declara in 390 a lui ca a livrat in 30 iulie
- importatorul va declara in 390 a lui ca a primit in 04 august
Nu vor exista diferente, atat furnizorul cat si beneficiarul declara operatiunea la data facturii.
Vezi art. 135 alin (2) si (3)
"(2) În cazul unei achiziţii intracomunitare de bunuri, exigibilitatea taxei intervine
în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), exigibilitatea taxei intervine
la data emiterii facturii prevăzute în legislaţia altui stat membru la articolul
echivalent art. 155 alin. (1), dacă aceasta este emisă înainte de cea de-a 15-a zi a lunii
următoare celei în care a intervenit faptul generator
."

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#11 Mesaj de apetrem »

paturcai scrie:Transportul nu este pe aceeasi factura ca si in cazul de fata ci vine pe o factura separata.
Transportatorul uita sa faca factura de transport in luna Iulie desi marfurile le-a
transportat in Iulie si totusi face factura in luna August.
Pentru asta exista "furnizori facturi de intocmit".
Beneficiarul nu se poate face ca ploua relativ la transpot, are un contract, o comanda, ceva ...
Si atunci, chiar daca la transportator ploua, beneficiarul are grija sa introduca
in pretul de intrare si costul transportului.

precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: factura intr-o luna receptie in alta

#12 Mesaj de precupl39 »

Bună,

Am următoarea situație: Am primit marfa de la un furnizor extern pe care am si vandut-o.Nu am platit factura la furnizor si el nu ne da factura.Nu am cum sa facturez la client. Problema mea e ca nu stiu daca furnizorul a emis factura cu data de octombrie sau o face doar dupa ce primeste banii.
Ce solutie exista ca sa pot factura marfa? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura intr-o luna receptie in alta

#13 Mesaj de balazse »

Te incarcaci in gestiune pe baza avizului.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura intr-o luna receptie in alta

#14 Mesaj de paturcai »

Se face autofactura in termen de 15 zile de la primirea marfii (care se trimite furnizorului extern)
Dupa primirea facturii de la furnizorul extern, autofactura se storneaza
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns