TVA IN SC DE CONSTRUCTII

Mesaj
Autor
boncun
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 09, 2006 12:00 am

TVA IN SC DE CONSTRUCTII

#1 Mesaj de boncun »

O SOCIETATE DE CONSTRUCTII CARE EFECTUEAZA LUCRARI SI MONTAJE
CAND INTOCMESTE FACTURA CALCULEAZA SI TVA(IN SENSUL DE TAXARE INVERSA)??

stefanv
Mesaje: 71
Membru din: Joi Iun 01, 2006 12:00 am

TV IN SC CONSTRUCTII

#2 Mesaj de stefanv »

Da.Se trece pe factura taxare inversa.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de olteanz »

Nu, se aplica masurile simplificate de facturare. Nu se trece TVA pe factura si se mentioneaza Taxare inversa. Atentie, beneficiarul lucrarii trebuie sa fie inregistrat in scopuri de TVA.
1+1=3

cotanc
Mesaje: 66
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:00 am

#4 Mesaj de cotanc »

va rog mai multe detalii ca eu sunt noua in domeniu si nu prea pricep?!
deci eu la o firma de constructii daca am materiale plus manopera de facturat la un beneficiar trec taxare inversa?
sau la materiale este intr-un fel si la manopera altfel?
dar eu cumpar materialele de constructii (fier,beton,etc) pe care le folosesc la lucrari cu TVA ,cand le facturez beneficiarului cum fac ?
va rog mult de tot ajutati-ma
multumesc

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de busteani »

Eu nu pricep nimic din chestia asta. De ce se face taxare inversa?
Puteti fi mai expliciti?!

lungua872
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de lungua872 »

DAR DACA LUCRARILE SE EFECTUIAZA IN REGIE PROPRIE CARE ESTE REGIMUL TVA-ULUI?

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#7 Mesaj de Doriana »

ORDIN nr. 155 din 31 ianuarie 2007
privind aplicarea másurilor de simplificare pentru lucrárile de construcéii-montaj
prevázute la art. 160 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificárile çi
completárile ulterioare
EMITENT: MINISTERUL FINAN?ELOR PUBLICE
PUBLICAT âN: MONITORUL OFICIAL nr. 94 din 6 februarie 2007
ân temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotár?rea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea çi funcéionarea Ministerului Finanéelor Publice çi a Agenéiei Naéionale de Administrare Fiscalá, cu modificárile çi completárile ulterioare,
ministrul finanéelor publice emite urmátorul ordin:
ART. 1
ân condiéiile çi limitele prevázute la art. 160 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificárile çi completárile ulterioare, se aplica másuri de simplificare pentru lucrárile de construcéii-montaj. La pct. 82 alin. (3) din normele metodologice de aplicare a prevederilor titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotár?rea Guvernului nr. 44/2004, cu modificárile çi completárile ulterioare, se prevede ca lucrárile de constructiimontaj cuprind lucrárile de construcéie, reparare, modernizare, transformare çi demolare legate de un bun imobil.
ART. 2
(1) Se aplica másurile de simplificare prevázute la art. 160 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003, cu modificárile çi completárile ulterioare, pentru lucrárile stipulate la secéiunea F "Construcéii", diviziunea 45 din anexa la Ordinul preçedintelui Institutului Naéional de Statistica nr. 601/2002 privind actualizarea Clasificarii activitáéilor din economia nationala - CAEN, cu respectarea condiéiilor impuse çi éin?ndu-se seama de excluderile prevázute ?n cadrul grupelor çi claselor acestei diviziuni.
(2) Lucrárile de reparaéii, transformare çi modernizare a unui bun imobil vor fi supuse másurilor de simplificare ?n másura ?n care acestea sunt cuprinse ?n prevederile de la alin. (1).
ART. 3
Persoanele impozabile ?nregistrate ?n scopuri de taxa pe valoarea adáugatá conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificárile çi completárile ulterioare, care nu au aplicat prevederile art. 160 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003, cu modificárile çi completárile ulterioare, pentru lucrárile prevázute la art. 2 din prezentul ordin, vor proceda la corectarea facturilor emise conform prevederilor art. 159 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal.
ART. 4
Prezentul ordin va fi publicat ?n Monitorul Oficial al Rom?niei, Partea I.
p. Ministrul finanéelor publice,
Catalin Doica,
secretar de stat
Bucureçti, 31 ianuarie 2007. Nr. 155.
Ultima oară modificat Sâm Mar 10, 2007 5:56 pm de către Doriana, modificat 1 dată în total.
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#8 Mesaj de Doriana »

ART. 160 / cod fiscal
(1) Furnizorii si beneficiarii bunurilor/serviciilor prevazute la alin. (2) au obligatia sa aplice masurile de simplificare prevazute de prezentul articol. Conditia obligatorie pentru aplicarea masurilor de simplificare este ca atat furnizorul, cat si beneficiarul sa fie inregistrati in scopuri de TVA, conform art. 153.
(2) Bunurile si serviciile pentru livrarea sau prestarea carora se aplica masurile de simplificare sunt:
a) deseurile si materiile prime secundare, rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deseurilor industriale reciclabile, republicata, cu modificarile ulterioare;
b) cladirile, partile de cladire si terenurile de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare;
c) lucrarile de constructii-montaj;
d) bunurile si/sau serviciile livrate ori prestate de sau catre persoanele aflate in stare de faliment declarata prin hotarare definitiva si irevocabila;
e) materialul lemnos, conform prevederilor din norme.
(3) Pe facturile emise pentru livrarile de bunuri prevazute la alin. (2) furnizorii sunt obligati sa inscrie mentiunea ®taxare inversa¯, fara sa inscrie taxa aferenta. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor inscrie taxa aferenta, pe care o evidentiaza atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de taxa. Pentru operatiunile supuse masurilor de simplificare nu se face plata taxei intre furnizor si beneficiar.
(4) Beneficiarii care sunt persoane impozabile cu regim mixt aplica si prevederile art. 147, in functie de destinatia achizitiilor respective.
(5) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atat furnizorii/prestatorii, cat si beneficiarii. In situatia in care furnizorul/prestatorul nu a mentionat ®taxare inversa¯ in facturile emise pentru bunurile/serviciile care se incadreaza la alin. (2), beneficiarul este obligat sa aplice taxare inversa, sa nu faca plata taxei catre furnizor/prestator, sa inscrie din proprie initiativa mentiunea ®taxare inversa¯ in factura si sa indeplineasca obligatiile prevazute la alin. (3).
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Scrie răspuns