Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#1 Mesaj de ionascus »

Una din masinile firmei (inregistrata in scopuri de TVA in Romania) se afla pentru reparatii intr-un service din Germania (inregistrat in scopuri de TVA in Germania).

Furnizorul din Germania intocmeste factura de reparatii cu TVA. Pot recupera TVA-ul de la statul german, prin formularul 318?


ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#3 Mesaj de ionascus »

Dar trebuie sa declar serviciul in D390?

Am tot incercat sa le explic faptul ca trebuie sa imi factureze fara TVA conform art. 44 si 196 din directiva 112 dar nu m-am inteles cu nemtii.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 115:ro:PDF

Am gasit circulara 81544 / 11.10. 2010

http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... 102010.pdf

in care scrie spre sfarsit

"În situaţia în care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul în care se consideră că a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusă în baza de impozitare a TVA pentru achiziţia intracomunitară de bunuri/servicii care are locul în România."

Adica eu declar serviciul respectiv in D390, incluzand in baza impozabila si TVA-ul nemtesc iar ei nu declara nimic?

Sa fie oare corect asa?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Au dreptate nemtii, serviciul are loc in Germania, nu in Romania si de aceea nu e o operatiune intracomunitara, deci factureaza cu TVA. Daca ei va reparau masina in Romania, atunci emiteau factura fara TVA.
Nu declarati in D390.
Daca doriti sa recuperati acel TVA, depuneti declaratia 318.
Cititi art. 147^2 din CF si punctul 49^1 din Normele Metodologice la CF.
Ultima oară modificat Mar Sep 11, 2012 11:54 pm de către balteanuc692, modificat de 2 ori în total.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#5 Mesaj de gramac921 »

de ce serviciul are loc in Germania ? la ce art. ne incadram ? eu zic ca la regula generala art 133 alin (2 ) nu la exceptii.

"(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice"

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Dupa parerea mea, art. 133 alin 2 sau art 44 din directiva 112 se aplica astfel: Mecanicii germani au plecat dupa masina firmei romanesti ramasa in pana in Austria. O repara in Austria... aici aplica aceste articole, emit factura fara TVA.
Dar in cazul nostru, e clar, masina e in service-ul lor din Germania. E ca si cu motorina pe care o alimentam in Spania... N-o folosim in Romania, poate nici nu ajungem cu ea in Romania dar avem dreptul sa cerem TVA inapoi prin declaratia 318.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#7 Mesaj de gramac921 »

la combustibil e vorba de achizitie de bunuri e altceva. Aici avem o prestare de serviciu pe regula generala de la art 133 alin (2 ).

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Art. 147^2, alin. (2):
(2) Persoana impozabilă stabilită în România poate beneficia de rambursarea TVA achitate pentru importuri şi achiziţii de bunuri/servicii efectuate în alt stat membru, în condiţiile prevăzute în norme.

Norme metodologice art. 49^1 alin. (1):
Conform art. 147^2 alin. (2) din Codul fiscal, persoana impozabilă stabilită în România poate beneficia de rambursarea taxei pe valoarea adăugată achitate pentru importuri și achiziţii de bunuri/servicii, efectuate în alt stat membru, denumit în continuare stat membru de rambursare, în condiţiile și conform procedurilor stabilite de legislaţia statului respectiv, care transpune prevederile Directivei 2008/9/CE și ale Directivei2010/66/UE.

Servicii efectuate si achitate in alt stat membru... Eu aici vad incadrarea.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#9 Mesaj de gramac921 »

da , doar ca serviciul respectiv nu a avut locul prestarii ( strict din punct de vedere al TVA ) in alt stat membru ci se incadreaza la regula generala de la art 133 alin(2) , locul prestarii acolo unde are sediul beneficiarul.

Daca firma din RO nu era inregistrata in scop de TVA , atunci factura se facea cu TVA pt ca eram la exceptia de art 133 alin ( 5 ) lit d

"d) locul în care se prestează efectiv serviciile către persoane neimpozabile, în cazul următoarelor:
2. servicii constând în lucrări asupra bunurilor mobile corporale;
"

si puteam solicita rambursarea taxei achitate cf art 147^2 alin (2) prin formularul 318 .

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Intr-adevar, daca citim titlul articolului, vedem: "ART. 147^2 Rambursarea taxei către persoane impozabile neînregistrate în scopuri de TVA în România..."

Daca citim la alin. (1) lit. (d) din acest articol avem: "d) persoana impozabilă stabilită în România, neînregistrată şi care nu este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA în România..."

Dar daca citim la alin. (2) la acelasi aricol avem:
"(2) Persoana impozabilă stabilită în România poate beneficia de rambursarea TVA achitate pentru importuri şi achiziţii de bunuri/servicii efectuate în alt stat membru, în condiţiile prevăzute în norme."

Aici nu mai mentioneaza ca firma este neinregistrata in scopuri de TVA...

Concluzia mea: Si firmele inregistrate si cele neinregistrate in scopuri de TVA pot cere ramburasre prin declaratia 318. Tot ca o parere a mea, la art. 133 alin. 2 se poate incadra leasingul extern. Este o prestare de serviciu, germanul imi inchiriaza o masina dar eu nu dorm in masina in fata firmei lui, ma plimb cu ea prin Europa, poate nu ajung niciodata in Romania. Dar el imi va factura ratele fara TVA, locul prestarii fiind considerat in Romania.

In sfarsit, cine mai are pareri, e foarte interesant de discutat...

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#11 Mesaj de ionascus »

Si eu vad acest serviciu incadrat pe regula generala de la art. 133 alin (2 ).

Problema e ca nemtii nu vor sa factureze fara TVA. Eu nu am ce face, trebuie sa platesc ca sa pot lua masina din service.

Ce fac mai departe?

Ce declar si cum?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#12 Mesaj de balteanuc692 »

Dupa parerea mea, nu se declara in 390 si se cere TVA inapoi din Germania prin 318.

encius
Mesaje: 10
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#13 Mesaj de encius »

Buna ziua,

Am primit invoice de la o firma din Germania, Virtual Server Linux, iar pe invoice este trecut tva. Am inteles ca ne factureaza lunar.(serverul fiind in Germania).

Trebuie sa declar in 390? Problema ar fi ca am primit facturi acum, si din ian si din feb. si nu am declarat in 390.

Multumesc,

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#14 Mesaj de apetrem »

Factura trebuia sa fie fara tva, locul prestarii pentru TVA este la beneficiar.
Se declara acum.
Marian Apetre

encius
Mesaje: 10
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#15 Mesaj de encius »

Multumesc frumos,

Inca o intrebare:
Firma mea nu este inregistrata in ROI. In cazul acesta tot trebuie sa declar in 390 ? Sau, ma inregistrez in ROi si apoi astept sa primesc facturile din Germania fara tva, caz in care declar in 390?

Scrie răspuns