Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

Mesaj
Autor
apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#16 Mesaj de apetrem »

Trebuie inregistrare in ROI.
Marian Apetre

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#17 Mesaj de szaszs »

o firma din Germania ne emite cu TVA o factura pentru tariful de intrare la un targ international. Noi suntem inscrisi in ROI, iar ei au cod valid de TVA. trebuie declarata in 390?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#18 Mesaj de gramac921 »

nu . E exceptie prevazuta la art 133 alin ( 7 ) CF.

off-topic : ce ati targuit ? :)

cotanc
Mesaje: 66
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:00 am

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#19 Mesaj de cotanc »

Buna ziua.
1,Am o factura de servicii emisa fara tva de un furnizor din germania.Este pt lucrarile facute de noi acolo.Furnizorul este cu cod de tva valid.Noi suntem platitor de tva.Cum inregistrez,cu taxare inversa?Declar in 390?
2.Aceeasi situatie doar ca am factura de la neamt cu tva,el fiind tot asa cu cod valid de tva.Cum inregistrez si ce declaratii fac.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#20 Mesaj de balazse »

1. Ceva nu este in regula. Cum ai primit factura de la un furnizori din Germania, pentru o lucrarea efectuata de tine?
2. Totusi despre ce bunuri/servicii discutam?

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#21 Mesaj de riscuo »

Buna dimineata!

Firma de service cu sediul in Romania platitoare de TVA repara un camion al unei firme din Germania cu VAT. 1. Factura catre firma din Germania se face cu tva sau fara TVA?
2. Conteaza daca acel camion descarca marfa pe teritoriul Romaniei sau nu?
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#22 Mesaj de septimiuv »

Cu tva.
Nu.

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#23 Mesaj de riscuo »

Multumesc!
1. TVA 0% sau 19%?
2. Ma incadrez la Articol 278 alin 2 din codul fiscal? " Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#24 Mesaj de tomac »

1. 19%
2. există și excepții la art.278, după alineatul 2.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

riscuo
Mesaje: 22
Membru din: Mie Sep 25, 2019 3:15 pm

Re: Servicii de reparatii intracomunitare facturate cu TVA

#25 Mesaj de riscuo »

Multumesc!

Le-am verificat pe toate si va rog ajutati-ma la care din ele ma incadrez?

(4) Prin excepție de la prevederile alin. (2) și (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:

a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experți și agenți imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcție similară, precum tabere de vacanță sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire și coordonare a lucrărilor de construcții, precum serviciile prestate de arhitecți și de societățile care asigură supravegherea pe șantier; Norme metodologice

b) locul unde se efectuează transportul, în funcție de distanțele parcurse, în cazul serviciilor de transport de călători; Norme metodologice

c) locul prestării efective, pentru serviciile de restaurant și catering, cu excepția celor prestate efectiv la bordul navelor, al aeronavelor sau al trenurilor pe parcursul unei părți a unei operațiuni de transport de călători efectuate în cadrul Uniunii Europene; Norme metodologice

d) locul unde mijlocul de transport este pus efectiv la dispoziția clientului, în cazul închirierii pe termen scurt a unui mijloc de transport. Prin termen scurt se înțelege posesia sau utilizarea continuă a mijlocului de transport pe o perioadă de maximum 30 de zile și, în cazul ambarcațiunilor maritime, pe o perioadă de maximum 90 de zile; Norme metodologice

e) locul de plecare a transportului de călători, pentru serviciile de restaurant și catering furnizate efectiv la bordul navelor, al aeronavelor sau al trenurilor în timpul unei părți a unei operațiuni de transport de călători efectuată în Uniunea Europeană. Parte a unei operațiuni de transport de călători efectuată în Uniunea Europeană înseamnă acea parte a operațiunii efectuate, fără escală în afara Uniunii Europene, între punctul de plecare și punctul de sosire al transportului de călători. Punctul de plecare a unui transport de călători înseamnă primul punct stabilit pentru îmbarcarea călătorilor în interiorul Uniunii Europene, dacă este cazul, după o oprire în afara Uniunii Europene. Punctul de sosire a unui transport de călători înseamnă ultimul punct stabilit pentru debarcarea în interiorul Uniunii Europene a călătorilor care s-au îmbarcat în Uniunea Europeană, dacă este cazul înaintea unei opriri în afara Uniunii Europene. În cazul unei călătorii dus-întors, traseul de retur este considerat o operațiune de transport separată. Norme metodologice

Scrie răspuns