Prestari servicii intracomunitare

Mesaj
Autor
dumitrum750
Mesaje: 14
Membru din: Mie Oct 17, 2007 12:00 am
Localitate: CONSTANTA

Prestari servicii intracomunitare

#1 Mesaj de dumitrum750 »

Buna la toata lumea :)
Am preluat de curand o contabilitate si fac niste verificari pe intracomunitare. sa vad cum stau. Ei...si m-am lovit de o problema.

in septembrie 2011 societatea din romania(platitoare de TVA - inregistrata in ROI) a inregistrat in contabilitate si in 390 o factura primita de la o firma din Germania(platitoare de TVA) reprezentand o " payment for the hunt in Namibia for accommodation and hunting costs" (plata pentru vânătoare în Namibia, pentru costurile de cazare și de vanatoare) - adica prestare de servicii, in valoare de 4.300 eur. OK. pana aici totul e bine (!). Eu fiind fata desteapta (sic!) si frunzarind codul fiscal la exceptiile de la art.133, mi-am zis ca n-ar fi trebuit declarata in 390. Am cerut si de la fisc un raport si intr-adevar cei din Germania nu au declarat in VIES.
Dar, totusi, nu sunt chiar atat de desteapta pe cat ma cred :) si am nevoie de ajutor. e ok sau nu-i ok? Iar daca nu trebuia declarat in 390, inregistrarea in contabilitate nu trebuia facuta cu TVA? si apoi sa-si recupereze TVA-ul?
....asta in cazul in care voi avea verificari de la fisc. sa stiu ce vorbesc :)

Mersi frumos!

P.s. La fel sunt inregistrate si declarate de societatea din Romania si urmatoarele facturi primite de la partenerul german, dar care reprezinta, pe langa plecari spre expeditie, zboruri si aterizari ( se pare ca firma din germania era o societate de turism), dotarea cu echipament pentru expeditie - deci niste prestari de servicii - dar si plati pentru vizele pentru namibia si africa de sud. Toate acestea sunt inregistrate in contabilitate fara TVA, sunt declarate in 390, dar neamtu nu declara in VIES. Cum e corect?

Ms.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Prestari servicii intracomunitare

#2 Mesaj de gramac921 »

dumitrum750 scrie: Eu fiind fata desteapta (sic!) si frunzarind codul fiscal la exceptiile de la art.133, mi-am zis ca n-ar fi trebuit declarata in 390 Ms.
Nu contest ca nu ai fi . :) La ce exceptii crezi tu ca s-ar incadra prestarea de servicii de pe factura ta?

Ca daca nu gasim niciuna , atunci mergem pe regula generala B2B cu locul prestarii la sediul beneficiarului. :)

P.S. ar merge un pic fortat pe exceptia de la alin (7) lit b.

dumitrum750
Mesaje: 14
Membru din: Mie Oct 17, 2007 12:00 am
Localitate: CONSTANTA

Re: Prestari servicii intracomunitare

#3 Mesaj de dumitrum750 »

Tot la (7) cu b. m-am gandit. :)
...Acuma... eu nu am mai avut de-a face cu astfel de tranzactie, nu prea ma descurc. (Dar incerc! :) ) Vreau doar sa inteleg de ce cel din Germania nu a raportat in VIES. Si nu este doar o factura. Mai sunt inca vre-o 5. In 2011, 2012 si 2013. Ca, stiti cum e, chiar daca declari prin 390 (gandind ca mai bine declar decat sa ma prinda fiscul ca n-am declarat), si nu declari corect, tot amenda e. asa ca poate pot sa rezolv ceva din proprie initiativa. Cu toate ca si asa tot o incasez. Dar macar sa stiu pentru viitor, nu? :)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Prestari servicii intracomunitare

#4 Mesaj de gramac921 »

daca nu au declarat prestarea in VIES cei din Germania , inseamna ca au mers pe exceptia de la regula generala si trebuia sa faca factura cu TVA . Asa au facut? :)

deci conform alin 7 lit b) locul prestarii e in Namibia ( locul prestarii efective )? :shock: asa reiese din textul lui. :)


dumitrum750
Mesaje: 14
Membru din: Mie Oct 17, 2007 12:00 am
Localitate: CONSTANTA

Re: Prestari servicii intracomunitare

#6 Mesaj de dumitrum750 »

Multumesc baieti :)

Pentru gramac921: Facturile nu sunt cu TVA, iar locul desfasurarii actiunii (vanatoare de ...zebre, deci! :), cu transport dus-intors, vize intrare-iesire, cazare, echipament, mancare, spalare, etc.) - respectiv prestarii serviciului, este in Namibia.
Asa reiese din facturi si din ce mi-a spus sefu' :).
Dar inregistrarile? Romanul a inregistrat in contablitate si 390 ca o achizitie de prestari de servicii intracomunitare, iar neamnu" nik!
Cine-i hotul? :shock:
Asta-i intrebarea! :oops:

dumitrum750
Mesaje: 14
Membru din: Mie Oct 17, 2007 12:00 am
Localitate: CONSTANTA

Re: Prestari servicii intracomunitare

#7 Mesaj de dumitrum750 »

deci:
Firma din Romania este platitoare de TVA inregistrata in ROI.
Agentul din Germania este platitor de TVA, firma de turism
:idea:
1. In cazul asta germanul nu aplica regimul special de TVA? Adica doar pentru diferenta dintre pretul perceput calatorului (cu TVA cazul nostru) si costurile agentiei(cu TVA)? Fara sa luam in calcul locul prestarii serviciului (Namibia). Astfel germanul nu va evidentia TVA ca atare pe factura, ci va inscrie doar mentiunea "TVA inclus", si declara in VIES doar valoarea marjei; drept pentru care romanul trebuia sa inregistreze in contabilitate factura, parte scutita, parte taxare inversa, in decont trece parte la scutite, parte la dedus-colectat si in 390 doar valoarea marjei...... Dar mentiunea "TVA inclus" nu este trecuta pe factura..... :?


2. Sau, agentiile de turism or fi scutite de TVA in germania (?) si atunci ei nu declara in VIES. dar ma gandesc ca tot asa ar fi trebuit sa treaca o mentiune ceva pe factura... iar romanul trecea in jurnalul de TVA la scutite, in decontul de TVA la scutite si nu declara in 390... :?

:shock:

Cred ca ma las de meserie! Prea vreau sa le stiu pe toate... :mrgreen:

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Prestari servicii intracomunitare

#8 Mesaj de serbanm815 »

am si eu o curiozitate : vanatoarea de zebre din Africa are legatura cu obiectul de activitate
al firmei ? :roll:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Prestari servicii intracomunitare

#9 Mesaj de gramac921 »

o fi protocol ...

dumitrum750
Mesaje: 14
Membru din: Mie Oct 17, 2007 12:00 am
Localitate: CONSTANTA

Re: Prestari servicii intracomunitare

#10 Mesaj de dumitrum750 »

vanatoarea asta nu are legatura cu obiectul de activitate al firmei din romania. au fost trecute la protocol cu deducerile de rigoare. dpdv contabil si fiscal.

Alta-i intrebarea: de ce romanul a declarat in VIES si neamtul nu? :?:


Neamtu are renume de corect ( in general - nemtii), de asta sunt suspicioasa cu aceste declaratii in VIES. Vreau sa inteleg de ce :?


Cer prea mult de la viata? :cry:

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Prestari servicii intracomunitare

#11 Mesaj de ciuleil »

M-a interteseaza cum ai cerul raportul VIES de la fisc si ai vazut ca neamtul nu a declarat.
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Prestari servicii intracomunitare

#12 Mesaj de septimiuv »


ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Prestari servicii intracomunitare

#13 Mesaj de ciuleil »

Multumesc foarte mult

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Prestari servicii intracomunitare

#14 Mesaj de gramac921 »

cererea aia nu iti verifica daca neamtul a declarat sau nu in VIES o anumite operatiune :roll:

ce poti solicita prin cererea aceea? daca e in VIES ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prestari servicii intracomunitare

#15 Mesaj de eugen01 »

hmm...uitasem de topicul asta.
Io zic ca neamtul a procedat corect.Namibia...nu e membra UE si atunci :
14. (1) Serviciile prevăzute la art. 133 alin. (4) din Codul fiscal fac excepţie de la regulile generale prevăzute la art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal în ceea ce priveşte stabilirea locului prestării. Aceste servicii nu se declară în declaraţia recapitulativă menţionată la art. 156^4 din Codul fiscal, indiferent de statutul beneficiarului, şi nici nu se aplică prevederile referitoare la înregistrarea în scopuri de taxă, care sunt specifice prestărilor şi achiziţiilor intracomunitare de servicii.
(2) Serviciile efectuate în legătură directă cu un bun imobil includ acele servicii care au o legătură suficient de directă cu respectivele bunuri imobile şi au locul prestării la locul unde este situat bunul imobil conform prevederilor art. 133 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal. Serviciile efectuate în legătură cu bunurile imobile cuprind, printre altele, operaţiuni precum:
h) servicii de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcţie similară, precum tabere de vacanţă ori locuri amenajate pentru a fi utilizate ca locuri de camping, inclusiv dreptul de a sta într-o anumită locaţie pe o durată limitată de timp ca rezultat al conversiei dreptului de utilizare comună a locaţiei respective

Pentru neamt...a fost/este ....asa...ca un export nu un AIC.

Scrie răspuns