Declaratia 394 format nou - aplicabil de la 01.07.2016

Mesaj
Autor
muresanc
Mesaje: 73
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Declaratia 394 format nou - aplicabil de la 01.07.2016

#1 Mesaj de muresanc »

Buna seara.

Va supun atentiei solicitarile de clarificare cu privire la declaratia 394 - cartusele E si F , solicitari ce au fost trimise pe mail la ANAF - Asistenta contribuabili:

1. In cartusul E . Rezumat declaratie –referitor la operatiunile cu persoane impozabile nestabilite in Romania, care sunt stabilite in alt stat membru, neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, va rugam sa detaliati la ce se refera partea de achizitii de bunuri si servicii efectuate pt care se aplica taxarea inversa (C). Din instructiunile de completare a declaratiei 394 ( anexa nr.2 la ordin) intelegem ca “se vor declara numai operatiunile derulate pe teritoriul national care nu se inscriu in declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare (fomular 390).”
Va rugam sa preciati care sunt aceste operatiuni, baza legala si exemple concrete.

2. In cartusul F . Rezumat declaratie –referitor la operatiunile cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene, va rugam sa detaliati la ce se refera partea de achizitii de bunuri si servicii efectuate pt care se aplica taxarea inversa (C). Din instructiunile de completare a declaratiei 394 ( anexa nr.2 la ordin) intelegem ca “nuu vor fi declarate operatiunile de import de bunuri ( inclusiv in cazul persoanei impozabile pentru care s-a acordat certificat de amanare de la lata in vama a TVA) “
Va rugam sa precizati care sunt aceste operatiuni, baza legala si exemple concrete.


Nesperat de repede, au venit insa si raspunsurile de la ANAF-AFP Timisoara ( pe care le pot pune la dispozitie la cerere), raspunsuri care din punctul meu de vedere sunt neconcludente si fara exemple, desi am solicitat expres acest lucru.
Va rog sa pe cei care aveti asemenea "spete" sa veniti cu exemple de taxare inversa pe cele doua tipuri de parteneri straini.

Va multumesc
Cu stima ,
Ec. Cosmin Muresan

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Declaratia 394 format nou - aplicabil de la 01.07.2016

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Probabil se refera la art. 307 alin. (6)

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 394 format nou - aplicabil de la 01.07.2016

#3 Mesaj de stroer1948 »

Pana la urma este obligatorie colectarea CNP-urilor in cazul facturilor emise persoanelor fizice ?

tudorachea
Mesaje: 281
Membru din: Mie Mar 08, 2006 12:00 am
Localitate: Oltenita
Contact:

Re: Declaratia 394 format nou - aplicabil de la 01.07.2016

#4 Mesaj de tudorachea »

Buna ziua. Va supun atentiei o problema legata de codurile CAEN. Eu lucrez la cateva farmacii veterinare autorizate (4773). Acestea au voie, prin legislatia specifica, sa comercializeze si hrana pt animale, fara a se autoriza pe 4776. De asemenea, lucrez pt un pet-shop autorizat (4776), care nu are decat aceasta activitate. Pana la urma, ce dracu' declar separat si la cine?!
1. farmacia - declara sau nu separat hrana vanduta???
2. pet-shop-ul - declara aceeasi suma si total si separat???

constantinescum454
Mesaje: 21
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Declaratia 394 format nou - aplicabil de la 01.07.2016

#5 Mesaj de constantinescum454 »

colectarea cnp pentru pf este o mare prostie(ce-i drept, nu e singura sici cea mai mare); sunt tare curios ce minte luminata a venit cu ideea asta:pai ce-o sa faca vanzatorul, o sa legitimeze cumparatorul? o sa-i ceara cartea de identitate sa verifice cnp?in plus nici nu e obligat sa-l comunice; si atunci, vigilent, legiuitorul zice, nu-i nimic, sa dea adresa. si daca nu o da nici pe asta sau nu e corecta? ce fac, iar ii cer buletinul? nu am voie, trebuie sa-l cred pe cuvant si poate sa-mi dea ce adresa vrea el. nu mai zic ca saga imi spune : nu ai cnp, eu nu ti-l preiau automat, trece-l manual;daca ai vreo suta din astia te-ai scos!
ii pasa cuiva cat timp ne va lua o declaratie astfel clocita? nu; lor le-a trebuit un an pentru implementare si fac pariu
ca nu e buna!
pare ca e facuta de niste invidiosi pe meseria noastra pentru a ne face munca imposibila; si macar de-ar avea de ce sa fie invidiosi.....

Scrie răspuns