Art. 174 (10) din Codul Fiscal

Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Art. 174 (10) din Codul Fiscal

#1 Mesaj de scortarum »

Nu inteleg o chestie...
(10) Persoanele fizice care încep în cursul anului fiscal, să desfășoare activitate și/sau să realizeze venituri, din cele prevăzute la art. 155 lit. b) - h), iar venitul net anual cumulat din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, ....., estimat a se realiza pentru anul curent este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, recalculat corespunzător numărului de luni rămase până la sfârșitul anului fiscal, sunt obligate să depună declarația prevăzută la alin. (3) în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului. Salariul minim brut pe țară garantat în plată, este cel în vigoare la data depunerii declarației.
Din text ar rezulta ca nu numai PFA-urile care incep o activitate in cursul anului fiscal trebuie sa-si recalculeze venitul net corespunzator numarului de luni din an ramase si sa depuna DU, ci si cei care, de exemplu, incaseaza dividende - 155 lit. g)??? :roll: Acolo zice și/sau, desi apoi spune de venitul net, care e specific veniturilor din activitati independente, nu si celui din investitii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Art. 174 (10) din Codul Fiscal

#2 Mesaj de tomac »

La alea din investiții netul e dat de brut minus impozit reținut la sursă. Că la dividende se ia suma încasată efectiv în an nu suma distribuită
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Art. 174 (10) din Codul Fiscal

#3 Mesaj de scortarum »

Ok, dar atunci daca incasez 10.000 lei dividende in Oct. 2018, recalculez suma pentru intregul an si imi iese 10.000 :3x12=40.000 lei > 22.800 lei si depun DU in 30 zile?? Asa ar rezulta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Art. 174 (10) din Codul Fiscal

#4 Mesaj de tomac »

Nu. Plafonul se recalculează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Art. 174 (10) din Codul Fiscal

#5 Mesaj de balazse »

Daca in luna oct 2018 incaseaza dividende de 10.000 lei, plafonul va fi de 1.900x3, adica 5.700 lei?
Mi se pare o aberatie ca sa se recalculeze plafonul pentru toate tipurile de venituri mentionate (adica b)-h)).

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Art. 174 (10) din Codul Fiscal

#6 Mesaj de scortarum »

Si mie mi se pare o aberatie. In plus, desi si/sau-ul ala ar cuprinde toate veniturile de la b-h), se vorbeste apoi de "venit net" ceea ce e specific pfa-urilor, ca la investitii, de exemplu, e castig net. Pe mine m-a bagat in ceata o doamna de la asistenta contribuabili care zicea ca se recalculeaza si se depune DU in 30 zile. Eu cred ca e vorba doar de activitati independente.

Scrie răspuns