Activitate firma

Mesaj
Autor
zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Activitate firma

#1 Mesaj de zegreanf »

Firma la care lucrez are ca activitate principala cumpararea de tamplarie pvc, rulouri, plase insecte... de la unii furnizori si apoi o monteaza la clienti.

Pana in iunie/iulie erau lucrari pentru care cumparam tamplaria de la furnizori ii adaugam un adaos comercial si o vindeam mai departe in aceasi stare si o tratam ca si marfa.

Dar incepand cu luna august lucrarile erau ca se mergea pe teren, se cautau lucrari, se faceau masuratori, se stabilea cu clientul toate caracteristicile tamplariei iar apoi faceam comanda la furnizor pe baza acestor date. Dar la fereastra din pvc care o cumpar de la un furnizor mai cumparam sticla de la acelasi sau alt furnizor, plase insecte, rulouri de la diversi furnizori, tot ce stabileam cu clientul si apoi se facea montajul tamplariei.

Ar fi corect si legal sa inregistrez intrarile pe 3021 si vanzarea pe 704?
Pot sa tratez aceasta activitate ca o firma de constructii....care factureaza produsul final ..in care are ch.cu materiale auxiliare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Activitate firma

#2 Mesaj de tomac »

Da. Așa ar fi normal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brumac
Mesaje: 70
Membru din: Mar Oct 08, 2013 4:14 pm

Re: Activitate firma

#3 Mesaj de brumac »

Intotdeauna am avut o lacuna cu aceste doua conturi. Aceeasi activitate o am si eu in firma, se merge la masuratori, se dau solutii, se contracteaza lucrare si se factureaza,insa intrarile le fac pe 301. Achizitionez tamplaria/sticla/plasele etc de la furnizori, aplic un adaos pe materiale, adaug manopera de montaj si eventual costuri transport. Cand fac bonurile de consum specific la detalii clientul,numarul facturii si al contractului de lucrare. Pe langa asta atasez facturii emise o anexa cu materialele folosite la lucrarea respectiva.Nu am gasit nicaieri o lamurire clara pe aceasta speta.
301 = Materiile prime sunt bunurile care participa direct la fabricarea produsului, in care se regasesc integral sau partial, fie in starea lor initiala, fie transformate.
302 = Materialele consumabile sunt bunurile care participa sau ajuta la procesul de productie sau de exploatare, fara a se regasi, de regula, in produsul finit. Principalele categorii de materiale consumabile sunt: materialele auxiliare, combustibilii, materialele pentru ambalat, piesele de schimb, semintele si materialele de plantat, furajele etc.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#4 Mesaj de zegreanf »

tomac scrie: Lun Feb 04, 2019 11:26 am Da. Așa ar fi normal.
Multumesc mult pentru raspuns.

Si atunci vanzarea se face pe 704 cu toata suma ( care include pretul produsului +montaj+adaos) sau pe 701 pentu vanzare si 704 pentru montaj?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Activitate firma

#5 Mesaj de tomac »

Da, pe 704 integral. Contract, un deviz atașat la factură. Și la dvs., intern, un bon de consum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#6 Mesaj de zegreanf »

tomac scrie: Lun Feb 04, 2019 7:39 pm Da, pe 704 integral. Contract, un deviz atașat la factură. Și la dvs., intern, un bon de consum.
Multumesc mult.

Si pe factura ce trebuie scris: tamplarie pvc si montaj sau ce imi sugerati?

ungureanuc290
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:00 am

Re: Activitate firma

#7 Mesaj de ungureanuc290 »

Pe factura: lucrari executate conform contract nr.. si situatie de lucrari

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: Activitate firma

#8 Mesaj de bulugub »

Si eu sunt in aceasi situatie. Cumpar tamplarie, diverse accesorii, cumpar si serviciile de montaj. Produsele le vand ca marfuri. Am CAEN 4778 - Comert cu amanuntul al altor bunuri noi in magazine specializate
Ca si activitate m-as incadra la "constructii' daca as receptiona materialele in 3021 si as inregistra veniturile in 704?
Ar trebui schimbat CAEN?

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#9 Mesaj de zegreanf »

zegreanf scrie: Lun Feb 04, 2019 7:58 pm
tomac scrie: Lun Feb 04, 2019 7:39 pm Da, pe 704 integral. Contract, un deviz atașat la factură. Și la dvs., intern, un bon de consum.
Multumesc mult.

Si pe factura ce trebuie scris: tamplarie pvc si montaj sau ce imi sugerati?
Buna seara,
Imi puteti spune parerea dumneavoastra dl Tomac?
Ce ar fi potrivit sa apara pe factura, ii corect daca scriu tamplarie pvc?
Multumesc mult

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#10 Mesaj de zegreanf »

tomac scrie: Lun Feb 04, 2019 7:39 pm Da, pe 704 integral. Contract, un deviz atașat la factură. Și la dvs., intern, un bon de consum.
.
Caen 4334 " Lucrari de tamplarie si dulgherie .

daca pentru fiecare lucrarare se stabileste cu clientul toate caracteristicile tamplariei iar apoi faceam comanda la furnizor pe baza acestor date. Dar la fereastra din pvc care o cumpar de la un furnizor mai cumparam sticla de la acelasi sau alt furnizor, plase insecte, rulouri de la diversi furnizori, tot ce stabileam cu clientul si apoi se livreaza in Italia, de eemplu, fara a se face montajul tamplariei.

Ar fi corect si legal sa inregistrez intrarile pe 3021 si vanzarea pe 704?
Pot sa tratez aceasta activitate ca o firma de constructii....care factureaza produsul final ..in care are ch.cu materiale auxiliare?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Activitate firma

#11 Mesaj de tomac »

Da, de ce nu?
Vă rog să folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua discuția. Nu citați mesaje anterioare în toate situațiile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#12 Mesaj de zegreanf »

Multumesc mult,

Imi puteti spune , va rog la factura ce ar trebui sa mai atasez pe langa bonul de consum?

O seara buna tuturor

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#13 Mesaj de zegreanf »

Sunt pareri ca daca montajul nu se face trebuie considerate ca si vanzare marfa.

Mi-ar fi de folos mai multe pareri, va rog.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Activitate firma

#14 Mesaj de balazse »

Daca nu faci modificari pe bunurile achizitionate, in mod normal le poti considera ca si marfa (707), dar daca efectuezi modificari atunci deja discutam despre productie, deci produs finit (701).
Dar, daca facturezi efectiv o "lucrare" atunci discutam de servicii (704).

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: Activitate firma

#15 Mesaj de zegreanf »

Daca eu cumpar fereastra facuta , apoi cumpar sticla si le asamblez, le infoliez si le trimit se poate considera efectiv o lucrare?

Multumesc pentru timpul acordat

Scrie răspuns