Servicii bun imobil UE

Mesaj
Autor
lisniucd124
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 15, 2019 6:51 pm

Servicii bun imobil UE

#1 Mesaj de lisniucd124 »

Buna ziua,

Va rog mult ajutati-ma cu urmatorarea situatie: Am o societate neplatitoare de TVA care presteaza servicii de proiectare catre o societate din Belgia platitoare de TVA asupra unor bunuri imobile situate in Belgia. Administratorul, care este si angajat, isi va desfasura pe o perioada de 1 an activitatea in Belgia, dar cu reveniri in tara frecvente.

Conform art.278 alin.4 din Codul Fiscal, imi este clar ca locul prestarii serviciilor este in Belgia, deoarece acolo este situat bunul imobil. Intrebarile mele sunt:

1. Este necesarea obtinerea codului special de TVA?
2. Societatea din Romania trebuie sa se inregistreze in scop TVA in Belgia?
3. Factureaza cu TVA sau fara?
4. Este necesara evidenta de impozit pe profit / venit in Belgia atat pentru veniturile obtinute de societate cat si pentru salariat?

Multumesc frumos

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Servicii bun imobil UE

#2 Mesaj de paturcai »

1. Da
2. Nu
3. Factureaza pe baza CIF primit pentru livrari si achizitii intracomunitare FARA TVA. Clientul este cel obligat la plata TVA. (In cazul in care aveti cod special clientul va face taxare inversa)
4. Nu. Angajatul doar se va deplasa in Belgia si va primi diurna (35 EUR/zi x 2,5 = 87,5 EUR/zi) si i se vor deconta: cazarea si transportul din Romania pana in Belgia si retur. Angajatul nu este detasat la o firma in Belgia si probabil ca nici nu intentioneaza acest lucru.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns