Declaratii Import China si UE

Mesaj
Autor
palaghiaa894
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 18, 2019 2:40 pm

Declaratii Import China si UE

#1 Mesaj de palaghiaa894 »

Buna ziua!

Avem o companie neplatitoare de TVA care a solicitat certificare fiscala in scopuri de TVA pentru importarea marfii din China. Aceasta a primit de la firma de curierat o factura cu taxele de import si TVA-ul datorat. Puteti sa imi spuneti cum putem contabiliza aceasta factura si ce declaratii se trimit la ANAF?

Pentru marfa importata din tarile UE, am primit factura fara TVA, este necesar sa platim in tara TVA? De asemenea, puteti sa imi spuneti ce declaratii trebuie depuse pentru aceasta marfa?
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratii Import China si UE

#2 Mesaj de balazse »

La import se face declaratie vamala si se plateste TVA in vama.

palaghiaa894
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 18, 2019 2:40 pm

Re: Declaratii Import China si UE

#3 Mesaj de palaghiaa894 »

Va multumesc pentru raspunsul rapid. De declaratia vamala si de TVA-ul din vama s-a ocupat firma de curierat, care ne-a facturat ulterior TVA-ul.
Problema noastra este ca nu stim ce declaratii trebuie depuse in continuare si cum inregistram in contabilitate. De asemenea, firma nu a depasit plafoul de 10.000 de euro.
Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratii Import China si UE

#4 Mesaj de balazse »

Importul l-ai facut pe codul fiscal care nu este inregistrat in scopuri de TVA, ca urmare nu mai faci nimic, incluzi costurile in pretul de achizitie.
Plafonul de 10.000 eur este pentru achizitii intracomunitare de bunuri si nu import.

Scrie răspuns