contract liesing

Mesaj
Autor
brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

contract liesing

#1 Mesaj de brutiud »

firma A are contract liesing sint 2 asociati sot sotie
au divortat sotul administrator a dat cu contract comodat utilajele la firma sotiei
sotia asociat in firma A plateste ratele liesing pt firma A cu chitanta platita prin bancomat .
intrebare unde inreg chitanta in firma A sau in firma B prin contul 462 creditori sau in ambele firme ?
rog un raspuns pr ca eu sint contabila la ambele firme si vreau sa fac CORECT ceea ce fac
multumesc pt raspuns

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contract liesing

#2 Mesaj de pomparaus »

Firma B are doar drept de folosinta gratis (de comodat), nu are nici-o treaba cu plata ratelor de leasing. Deci contabila de la firma A inregistreaza plata pe firma A.
Pe chitanta cine apare ca face plata?

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: contract liesing

#3 Mesaj de brutiud »

pe chitanta apare numele sotiei

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contract liesing

#4 Mesaj de pomparaus »

Deci nici firma A, nici firma B nu face plata, ci o persoana fizica. In cazul acesta 462. Domnul administrator/sot ar trebui sa fie instiintat ca el va trebui sa ii restituie creditoarei doamne foste sotii banii. Eu asa vad acest caz. Poate vin si alti colegi cu sugestii/pareri.

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: contract liesing

#5 Mesaj de brutiud »

in doua luni a platit firma B (firma sotiei) iar restul sotia ca persoana fizica

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contract liesing

#6 Mesaj de pomparaus »

E incurcata treaba : tot 462 plata firma B. sa presupunem ca au stipulat in contractul de comodat ca plata ratelor va fi facuta de catre firma B/sotia, dar atunci nu se mai numeste comodat : unde este utilizarea gratis a utilajelor? Poate ar fi trebuit sa faca contract de inchiriere utilaje, facturat/incasat cel putin la nivelul ratei leasingului si isi platea firma A leasingul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract liesing

#7 Mesaj de tomac »

Contract de comodat pentru ceva ce nu este în proprietatea ta, nu se poate. Contract de închiriere se poate doar cu acordul finanțatorului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns