revenire din concediu ingrijire copil

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

revenire din concediu ingrijire copil

#1 Mesaj de visani512 »

Buna dimineata,
Am o angajata care mi-a facut o cerere de revenire din concediu ingrijire copil cu doua luni inainte pentru a beneficia de insertie dar postul ei era pe un punct de lucru dintr-o localitate care s-a inchis de la inceputul anului din lipsa de comenzi. Nu mai am un alt post echivalent la nici un alt punct de lucru ce trebuie sa fac ? Deci ea vrea sa revina mai repede pe un post care nu mai exista . Sa ii creez alt post special pentru ea la alt punct de lucru sau ce ma sfatuti ? Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: revenire din concediu ingrijire copil

#2 Mesaj de paturcai »

Trebuie sa o reprimiti
Asta este si ideea: pe perioada cat ea a fost (o perioada scurta) ati angajat pe altcineva (caruia trebuia sa-i spuneti ca inlocuieste pe altcineva).
Dupa reangajare, ii puteti da o alta functie asimilata intr-un fel cu ceea ce facea.
De cealalta parte - nu ar trebui sa va spun acest lucru pentru ca s-ar putea sa-l folositi in scopuri rau-voitoare - trecerea intr-o alta functie lasa angajatorului posibilitatea de a se "bucura" de cele 90 de zile de "proba".
Adica - dupa schimbarea functiei - timp de 90 de zile, angajatul (chiar daca este vechi) poate fi concediat in baza art. 31 (in perioada de proba sau la sfarsitul ei)
Aveti grija, si ganditi si cu inima nu numai cu buzunarul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: revenire din concediu ingrijire copil

#3 Mesaj de visani512 »

Da e adevarat am angajat pe altcineva pe perioada determinata pana venea ea din concediu ingrijire copil dar punctul de lucru nu mai avea comenzi si am desfiintat punctul de lucru celalalt angajat nu a dorit sa vina la hala de productie care este in alt judet si atunci l-am dat in somaj. Acum doamna vrea sa revina mai repede pentru a beneficia de insertie dar nu la hala de productie . La hala de productie posturile sunt de muncitori si mai am un post de reprezentant vanzari dar pe acest post trebuie sa se reintoarca o doamna in august care revine si ea din ingrijire copil ( pe postul acesteia nu am mai angajat pe nimeni ) Ce pot face ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: revenire din concediu ingrijire copil

#4 Mesaj de paturcai »

Trebuie sa-i oferiti un alt post, iar daca nu exista aceasta posibilitate, ii intocmiti documentele sa o trimiteti in somaj intrucat firma
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: revenire din concediu ingrijire copil

#5 Mesaj de tomac »

Citiți OUG 111/2010. NU se poate desface CIM timp de 6 luni sub nici un motiv, din inițiativa angajatorului pentru cele ce revin din concediul de creștere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns