reg.cass 2017

Mesaj
Autor
vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

reg.cass 2017

#1 Mesaj de vatmanuc »

Buna ziua Pentru venituri din dividende la anul 2017 se plateste cass? Anaf face regularizarea cass pe 2017 si ma intereseaza daca in 2017 am fost angajat 8 ore pe zi cu CIM mai platesc cass pt dividende? Nu gasesc in Codul fiscal. Stie cineva un articol din lege.Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reg.cass 2017

#2 Mesaj de balazse »

Cod Fiscal 2017 scrie: SECȚIUNEA a 7-a - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din investiții și din alte surse
ART. 176 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din investiții
(1) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din investiții sub forma câștigurilor din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum și din transferul aurului financiar, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă câștigul net anual determinat potrivit prevederilor art. 96 , raportat la cele 12 luni ale anului de realizare a veniturilor.
(2) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din dividende, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor brute din dividende, în bani sau în natură, distribuite de persoanele juridice, realizate în cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului. Norme metodologice
(3) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din dobânzi, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor brute din dobânzi, realizate în cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului.
(4) Pentru persoanele fizice care realizează venituri impozabile din lichidarea unei persoane juridice, inclusiv din reducerea de capital, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor impozabile distribuite de persoanele juridice.
(5) *** A B R O G A T ***
(6) Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate veniturile din investiții neimpozabile, prevăzute la art. 93.
(7) Persoanele care realizează venituri din investiții nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 alin. (1) lit. a) - d), g), i) - l).

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: reg.cass 2017

#3 Mesaj de vatmanuc »

Buna seara Cu tot respectul, multumesc ff mult.

Scrie răspuns