neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

Mesaj
Autor
tofana
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#1 Mesaj de tofana »

Buna ziua! PFA a depasit plafonul de 300.000lei la 12.2018 si incepand cu 02.2019 ar fi trebuit sa colecteze/deduca TVA. Nu a facut acest lucru, iar in 04.2021 Anaf-ul / inspectia fiscala a trimis-o sa se inregistreze. Astfel, e platitoare incepand cu 01.05.2021.
La stabilirea TVA-ului de plata (art. 310, art.316 CF + NM 84) se tine cont ca dupa defalcarea veniturilor (baza +tva) cifra de afaceri pe anul 2019 nu depaseste plafonul de 300.000 lei, nici in 2020 - astfel, sa se aplice regimul de scutire - avand in vedere ca oficial este inreg la 01.05.2021? Sa se stabileasca TVA doar pentru 2019? Va multumesc anticipat!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#2 Mesaj de paturcai »

Daca entitatea a fost inregistrata in scop de TVA la 01.05.2021, atunci de la acea data spre viitor este inregistrata
Ce a fost in urma, s-a dus si nu mai intereseaza pe nimeni, si in niciun caz ANAF nu mai scormoneste trecutul.
Nici macar pe ANAF
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tofana
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#3 Mesaj de tofana »

Scormoneste..
ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 316, în termen de 10 zile de la data atingerii ori depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins ori depăşit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 316. Dacă persoana impozabilă respectivă NU solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente procedează după cum urmează:
a) stabilesc obligaţii privind taxa de plată, constând în diferenţa dintre taxa pe care persoana impozabilă ar fi trebuit să o colecteze şi taxa pe care ar fi avut dreptul să o deducă, de la data la care persoana impozabilă respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege, dacă taxa colectată este mai mare decât taxa deductibilă, precum şi accesoriile aferente, sau după caz;

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#4 Mesaj de paturcai »

Este adevarat ce scrieti, numai ca in cazul de fata ANAF nu a facut acest pas: nu a calculat din oficiu nimic.
Va este teama ca ar putea sa o faca. (chestia cu drobul de sare)
Lasati "liberul arbitru" sa actioneze.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tofana
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#5 Mesaj de tofana »

Nu este teama. Este realitate. Inspectia fiscala a hotarat si stabilit tva-ul de plata - atat pentru 2019, cat si pentru 2020. Intrebarea era daca s-ar putea face ceva pentru 2020, avand in vedere ca dupa defalcarea CA din 2019 in venit si tva, cifra de afaceri este sub 300.000 lei. Astfel, ar fi putut sa ceara aplicarea regimului de scutire pentru 2020.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#6 Mesaj de paturcai »

Acum inteleg
De ce nu luati legatura cu ei sa-i intrebati?
Cum este si normal.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#7 Mesaj de tomac »

Nu se poate face nimic. E bun de plată. Putea face dacă se înregistra la termen și constata că nu mai realizează acea cifră de afaceri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tofana
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

Re: neinregistrare in scopuri de TVA la depasire plafon

#8 Mesaj de tofana »

Va multumesc!

Scrie răspuns