Angajare de proba

Mesaj
Autor
alinas
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 12:00 am

Angajare de proba

#1 Mesaj de alinas »

Buna ziua,
Nu am mai avut angajati de proba de foarte mult timp, asadar va solicit ajutorul!
Care este procedura legala prin care pot angaja de proba un salariat intr-un service auto, ce tip de angajare ar trebui sa-i fac?
Se poate intampla sa stea doar o zi si sa nu se adapteze.
Cum sa fac practic in Saga: contract de munca pe durata determinata cu ce tip? zilier, alte categorii(asimilate sal) .... salariul minim exact ca la angajare permanenta fctie de pregatirea profesionala?

Multumesc anticipat,
O zi frumoasa

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Angajare de proba

#2 Mesaj de balazse »

Faci contract normal.
In perioada de proba poti sa desfaci oricand contractul, vezi Codul Muncii.
Codul Muncii scrie:Articolul 31
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcțiile de execuție și de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcțiile de conducere.
...
(3) Pe durata sau la sfârșitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la inițiativa oricăreia dintre părți, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile și are toate obligațiile prevăzute în legislația muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum și în contractul individual de muncă.

alinas
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 12:00 am

Re: Angajare de proba

#3 Mesaj de alinas »

E foarte clar, va multumesc!
o zi frumoasa!

Scrie răspuns