Timbrul verde

Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Timbrul verde

#1 Mesaj de manuelav »

Achizitia intracomunitara de echipamente industriale (masini de spalat industriale in speta) se supune taxei de timbru verde? Am senzatia ca acest timbru se refera in principal la echipamentele electrocasnice si consumabilelor, iar pe siteurile de profil nu am vazut ca vanzatorii sa aplice acest timbru verde ...

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Timbrul verde

#2 Mesaj de manuelav »

Art. 4. - Prevederile prezentei ordonante de urgenta nu se aplica pentru urmatoarele EEE:
a) echipamente necesare pentru protectia intereselor nationale esentiale de securitate, inclusiv
armele, munitiile si materialul de razboi destinate scopurilor specific militare;
b) echipamente care sunt proiectate si instalate special ca parte a unui alt tip de echipament ce este
exclus sau nu intra in domeniul de aplicare al prezentei ordonante de urgenta, care isi pot indeplini
rolul doar daca sunt incluse in echipamentul respectiv;
c) becuri cu filament.
Art. 5. - In plus fata de echipamentele prevazute la art. 4, incepand cu data de 15 august 2018,
prevederile prezentei ordonante de urgenta nu se aplica pentru urmatoarele EEE:
a) echipamente proiectate pentru a fi trimise in spatiu;
b) unelte industriale fixe de mari dimensiuni;
c) instalatii fixe de mari dimensiuni, cu exceptia echipamentelor care sunt in astfel de instalatii, dar
care nu sunt special proiectate si instalate ca parte a instalatiilor respective;

d) mijloace de transport de persoane sau de marfa, cu exceptia vehiculelor electrice cu doua roti care
nu sunt omologate;
e) echipamente mobile fara destinatie rutiera accesibile exclusiv pentru uz profesional;

f) echipamente proiectate special doar in scopuri de cercetare si dezvoltare si accesibile doar in cadrul
unor tranzactii intre intreprinderi;
g) dispozitive medicale si dispozitive medicale pentru diagnostic in vitro, atunci cand se preconizeaza
ca aceste dispozitive vor fi infectate inaintea incheierii ciclului de viata, precum si dispozitive medicale
implantabile active.
Eu as incadra la art. 5 lit c) masinile de spalat rufe industriale, voi ce parere aveti ?

Scrie răspuns