Contract comodat

Mesaj
Autor
marinc60

Contract comodat

#1 Mesaj de marinc60 »

Firma noastra are spatiul obtinut printr-un contract de comodat intre pers fizica-proprietar al spatiului si firma. Este corect sa se deconteze prin firma cheltuielile cu intretinerea, reparatiile sau imbunatatirile aduse spatiului respectiv?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Reparaţiile da. Cheltuielile cu întreţinerea se consideră avantaj în natură pentru proprietar. Poţi suporta telefon, energie, apă, etc. în mod direct doar dacă firma are contracte încheiate cu furnizorii de utilităţi.
Investiţiile legate de extindere/modernizare le poţi suporta numai dacă în contract este stipulat aşa ceva.
Însă din ceea ce ştiu eu, contractul de comodat stabileşte ca obligaţii ale utilizatorului doar cele de întreţinere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marinc60

#3 Mesaj de marinc60 »

Am sa va dau un exemplu concret: anul trecut am montat geamuri termopane si cheltuiala a fost inregistrata pe firma. Este legal?

dinug
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Cheltuieli comune

#4 Mesaj de dinug »

Daca societatea nu a incheiat contract de utilitati cu furnizorii, cum se calculeaza aceste cheltuieli comune? (sdiul social al fiermei este apartamentul administratorului)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Cheltuieli comune

#5 Mesaj de herganiec »

dinug scrie:Daca societatea nu a incheiat contract de utilitati cu furnizorii, cum se calculeaza aceste cheltuieli comune? (sdiul social al fiermei este apartamentul administratorului)
Daca nu are contract cu furnizorii nu se poate sa le decontezi pe firma, iar referitor la comodat ce a spus tomac este ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns