Modificare locație dază de date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
pascuc708
Mesaje: 17
Membru din: Mie Sep 21, 2022 1:59 pm

Modificare locație dază de date

#1 Mesaj de pascuc708 »

Bună ziua,

Există vreo posibilitate de a modifica locația bazei de date din C:\SAGA C.3.0\0001 (de exemplu) într-un alt director?
Ar fi deosebit de util să pot folosi un director din cloud (de exemplu Onedrive sau Gogledrive) deoarece nu aș mai avea nevoie de backup periodic pentru siguranța datelor.

Mulțumesc,
Cristian

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modificare locație dază de date

#2 Mesaj de paturcai »

Nu cred ca puteti face asa ceva
COlectivul de programatori de la SAGA C lucreaza la o solutie (este o banuiala) care sa faca aproximativ acest lucru.
Ideea este ca - deocamdata - solutia pentru desktop isi ia functionalitatea din WINDOWS fara de care nu poate functiona.
Deocamdata NU puteti schimba locatia
Onedrive sau Google Drive (nu il recomand) face automat salvari ale directoarelor (locatiilor) pe care le indicati fara sa faceti nimic.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare locație dază de date

#3 Mesaj de tomac »

Nu. Nu se poate.
Folosiți un soft de backup care să vă salveze datele în folderul OneDrive sau GDrive, dar programul să fie închis și să nu fie deschise bazele de date.
Folosirea bazei de date în OneDrive/GDrive poate duce la coruperea datelor pentru că sincronizările sunt bidirecționale și riscurile sunt mari.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascuc708
Mesaje: 17
Membru din: Mie Sep 21, 2022 1:59 pm

Re: Modificare locație dază de date

#4 Mesaj de pascuc708 »

Mulțumesc!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Modificare locație dază de date

#5 Mesaj de stroescud »

calea clasica de backup o folosesc si acum.
am incercat si alte modalitati care nu au functionat cu certitudine de 100%
1- am facut intotdeauna 3 partitii pe un HDD, am cerut sa aiba contabilul minim un HDD de 500 Gb.
2 - am instalat pe C:// sistemul de operare si toate celelalte aplicatii - adobe, office, etc
3 - am instalat pe D:// SAGA si acolo se lucreaza. Singur pe C:// imi aduce fisierul de TEMP, declaratii si altele.
4 - E:// l-am folosit pentru backup. Backup-ul se face de cate ori SAGA face update si obligatoriu dupa ce s-a inchis luna.
5 - Am cerut sa se aiba si un HDD extern pe care sa se copieze salvarile din E://, pentru mai multa siguranta.
Am avut atatea cazuri de crash windows, de virusare si a trebuit sa reinstalez.
Avand sistemul de operare pe C:// nu au fost afectate si celelalte partitii, am putut restaura BD fara probleme
mai ales ca le-am avut si pe harduri externe.
daca ai in Cloud si nu il poti accesa, din varii motive, ce faci?
Intotdeauna am recomandat ca SAGA sa nu fie in directorul in care ai sistemul de operare.

Scrie răspuns