noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: noutati versiuni

#271 Mesaj de septimiuv »

daca nu te-a deranjat nimic inseamna ca nu e necesar sa cunosti modificarile

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#272 Mesaj de balazse »

Pentru AndreiS491
S-au corectat niste bug-uri (de exemplu in urma introducerii optiunii cu listare in pdf si xls, s-au introdus doua optiuni si daca lucrezi manual trebuia sa apesi pe sageata in jos de trei ori, adica vizualizare->pdf->excel->listare, dupa care s-a modificat ca la apasare butonului in jos sa treaca automat la listare, mai exact vizualizare->listare->pdf->excel).
Ceea ce s-a corectat este ca in meniul "configurare salarii" -> s-au actualizat datele cu zilele lucratoare/libere pentru anul 2014.

precupl174
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 21, 2012 4:39 pm

Re: noutati versiuni

#273 Mesaj de precupl174 »

Buna!
Am actualizat programul cu versiunea noua si acum nu ma mai lasa sa incarc Z pe doua gestiuni!
Am abonament doar pe conta dar am creat analitice distincte si am 2 gestiuni global-valorice.
Ma lasa sa introduc vanzarea cf z-ului dar cand vreau sa validez imi scrie mesaj ca e autofactura si apare articol contabil 707 analitic = 4427 in loc de
4111 = % 707 analitic, 4427 cum aparea pana acum.
Probabil gresesc eu ceva, dar nu stiu ce si nu mi-as dori sa plang de Craciun langa calculator!!!!
Va rog ajutati-ma cu un sfat!!!!
Multumesc anticipat!
P.S. Daca cumva am postat gresit mesajul, rog administartorul sa ma scuze.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#274 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ar trebui sa verifici cum iti este configurat clientul in meniul "clienti".
La iesiri ai selectat tip "B", precum la cont ai trecut "707 analitic"?
Daca da, nu ar trebui sa ai probleme.

precupl174
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 21, 2012 4:39 pm

Re: noutati versiuni

#275 Mesaj de precupl174 »

Multumesc frumos pentru urare!
Multumesc si ptr promptitudinea raspunsului.
Da, la configurarea clientului am gresit dar acum am corectat si e O.K. Imi da contarea corect.
Va doresc tuturor SARBATORI BINECUVANTATE, MULTA SANATATE SI UN AN NOU MULT MAI BUN, CU MULTE BUCURII, NOROC, FERICIRE SI IMPLINIRI.
DOAMNE AJUTA!

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: noutati versiuni

#276 Mesaj de ciuleil203 »

Nu mi s-a intamplat, in cei destui ani de utilizae SAGA, sa ma plang de ceva anume, dar acum vad ca la doua societati, ordinele de plata au contul platitor, contul de card. Nu am observat si sau intors de la banca.
Am facut modificari destule , inclusiv am sters conturile din datele societatii , nimic, O.P.-urile aveau contul de card la locul lui. Am descarcat din nou ultima versiune si tot nici-o rezolvare, de aceea intreb cum sa fac ?
Nu am vazut sa se mai planga cineva. Pana acum nu era nevoie sa tot selectez la fiecare O.P., contul platitor. Si nici nu se intampla la toate societatile, numai la doua.

Multumesc,
Ciulei

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#277 Mesaj de balazse »

Am testat cele mentionate, ca si concluzie este ca trebuie completezi conturile corect la "configurare societati", in mod normal acele conturi vor aparea obligatoriu in lista "IBAN platitor".
Totusi daca ai utilizat si alte conturi pentru plata, acele conturi se "memoreaza" si le poti selecta si pe acelea.
Conturile iti apar in ordinea codului iban, astfel este posibil sa nu fii verificat contul inainte de a lista ordinele de plata, deoarece ai fost obisnuit sa utilizezi acelasi cont.
Se pare ca nu ai fost atent la actualizarea:
ver 3.0.428 din 07.01.2014
2. S-a actualizat formatul op-urilor tiparite. De asemenea, contul din care se efectueaza plata se alege dintr-o casuta cu lista editabila.

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: noutati versiuni

#278 Mesaj de ciuleil »

Am inteles ca sunt acum in ordine, dar tot nu am reusit sa las un singur cont ,nici dupa ce am anulat la configurare societati pe toate.
Acolo aveam la cont 1, contul curent si la cont2, contul de card. Le-am anulat pe amandoua si la ordinele de plata apare lista conturilor completa. Am trecut si la cont 1 si la cont2, contul curent si la o.p. primul cont in lista apare contul de card ( care nu mai apare la configurare societati) si al doi-lea contul curent.
Firma nu are conturi curente la mai multe banci si nu vreau sa tot selectez, ca nu este cazul.
Daca lista conturilor de la o.p. ar arata numai contul pe care-l trec la configurare societati, ca fiind cel valabil pentru plati la un moment dat, ar fii foarte bine.
Daca si-ar schimba contul la alta banca si eu corectez la ,,configurare societati,, de ce sa mai apara contul vechi pe lista ? doar pentru ca a fost valid la un moment dat ? Ca il are in memorie ?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: noutati versiuni

#279 Mesaj de ferenta »

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#280 Mesaj de gramac921 »

@ciuleil , si la mine e aceeasi problema , am niste IBAN-uri ce nu le mai folosesesc si in lista de IBAN apar inca .
De la Saga mi s-a spus ca problema se va rezolva in versiunea urmatoare . care va fi disponibila curand :)

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: noutati versiuni

#281 Mesaj de ciuleil »

Sunt sigura ca se va rezolva.
Avem program destept.
Singurul care tine cu noi.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#282 Mesaj de ioni459 »

E vreo problema daca se depune un bilantul contabil intocmit de pe Saga, care are versiunea A 1.0.0./10.02.2014, si pe site-ul Anaf bilantul a mai fost actualizat de vreo 2 ori, inclusiv ieri ?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#283 Mesaj de gramac921 »

nu are nimic...modificarile au fost legate de lungimea campului Auditor :D

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#284 Mesaj de ioni459 »

multumesc
deci il trimit

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#285 Mesaj de gramac921 »

si oricum ....il mai poti trimite si dupa aia de cate ori vrei :) pe verificate

Scrie răspuns