noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#451 Mesaj de balazse »

Ii foarte buna noua optiune, de multe ori te ajuta un astfel de facilitate, pana la urma inlocuieste utilizarea unui calculator, de ce sa dai copy/paste cand poti face calculul chiar acolo.
Sincer sa fiu mi-a trebuit un pic sa imi dau seama cum functioneaza (adica cand esti pozitionat in celula doar apesi pe "+" si iti apare acea mini fereastra de calcul), dar am reusit pana la urma. :mrgreen:

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#452 Mesaj de aurel211252 »

Balazse chiar cum pot uzita de aceasta facilitate.Am incercat insa...nu ii dau de capat... :( .Daca apas tasta"+" imi apare mesajul"The control is read only"...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#453 Mesaj de balazse »

Din pacate nu ai citit cu atentie textul de la actualizare (adica acea fereastra apare doar unde poti introduce "sume" si este editabil).
Incearca astfel, mergi la "intrari" -> in partea de sus introduci datele -> dupa care adaugi o pozitie in partea de jos (produse servicii) si introduci datele pana la "cantitate" -> cand esti pozitionat in casuta cantitate apesi pe "+" si iti apare o fereastra mica deasupra casutei. Aceeasi procedura il poti folosii pentru campurile "pret unitar", "valoare", "total" si "tva".

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: noutati versiuni

#454 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc Balazse. La mine merge. Inca nu stiu la ce o sa-mi foloseasca dar sunt sigur ca in timp o sa fie utila facilitatea aceasta. O sa vad"la fata locului", cum se zice.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#455 Mesaj de tomac »

Uite un exemplu: ai o factură emisă ce conține mai multe produse similare, dar la poziții diferite.
De exemplu mergi la Metro și cumperi produse, dar când le pui pe bandă între ele se intercalează și alte produse, iar casiera le scanează pe rând și ai 3-4 poziții pe factură similare. În SAGA poți introduce 3-4 poziții sau una singură, caz în care trebuie să aduni manual cantitățile. Așa nu mai stai să cauți calculatorul să faci calculul și apoi să dai copy/paste ci folosești direct facilitatea de calcul din program.
Sau primești o factură pe 50 de saci a 15 kg de semințe și tu vrei să vinzi la kg nu la sac și faci calcul direct la cantitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#456 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc Tomac si Balazse.Am foarte des fact.cu produse textile,incaltaminte si la urma,la Salvare, imi apar diferente mici(fact.e rotunjita de Furnizor).Pot sa uzitez de aceasta facilitate,fara a mai folosi un calculator si cum pot face,asta daca e posibil.Am in multe cazuri, acelasi produs, insa trebuie defalcat pe 2 sau 3 magazine(pana acum am folosit Copiere+Lipire)...Revin si am observat ca la"Intrari",dar si la "Iesiri"(in partea de jos),am dat Enter pana la "Total"(unde era o suma).Am apasat Tasta"+"si a aparut suma respectiva intr-un chenar mic cu un semn + langa el.E ok...Am corectat "+"cu un"-"si am scazut suma la cea dorita.E super...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: noutati versiuni

#457 Mesaj de tobosv790 »

Da,da. E foarte buna. :)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: noutati versiuni

#458 Mesaj de danilevicis »

Da, e f utila! Noii lucram chiar des cu ea, la vanzari de produse, in iesiri. Cand se mai adauga la vanzare cate o bucata sau kg dintr-un produs, facem doar + la casuta.
E bine cand mai apar si functionalitati noi la program, ca de noutati legislative suntem satui, nu? :D
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#459 Mesaj de tomac »

mai sunt unele chestii introduse. mici facilități pe ici, pe colo :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#460 Mesaj de balazse »

Si care ar fi acelea? nu ne lasa neaparat sa le tot cautam. :wink:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#461 Mesaj de tomac »

De exemplu: la balanță - dacă există inegalitate debit/credit apar totalurile cu roșu. Sunt unii care operează note de genul 927=5121, în loc de 627=5121 și atunci la balanță apare inegalitate.
În Istoric salariat a apărut un buton nou - produce efecte pe încetări de CIM pe art.55 litera b sau pe art.81
În CM se precompletează anumite informații - probă de exemplu, preaviz, etc. Cu mențiunea că la perioadă determinată perioada de probă se verifică de către utilziator
La state salarii la derularea statului, rămân blocate coloanele de cod, nume șl prenume pentru a știi la care salariat operezi pe detalii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: noutati versiuni

#462 Mesaj de septimiuv »

Trebuia să-l lași să se chinuie să le găsească.
Sigur s-ar fi distrac copios. :twisted:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#463 Mesaj de gramac921 »

septimiuv , crezi ca daca nu ti le-ar fi spus cei de la Saga le-ai fi gasit ? Nu cred. Poate daca ai prea mult timp .
Dar daca sunt colegi care au aflat anumite chestii despre program ce e rau ca le impartaseste si altor utilizatori ?
Mersi mult Cristi pentru amabilitatea de care dai dovada intotdeauna cu toti colegii . E de admirat !

Nu suntem in vreo competitie sa ne bucuram ca stim ceva si altii nu . ( si sa-i lasam sa se chinuie sa caute ).
Parerea mea.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: noutati versiuni

#464 Mesaj de paturcai »

Grama C stii doar ca SeptimiuV doat ațâță fără să fie rău.
E doar sarcastic.
Îmi place sarcasmul lui, e debordant.

De cealaltă parte propun colegilor care au descoperit facilitatea folosirii semnului PLUS (la INTRARI si IESIRI) pentru a introduce simple operații aritmetice să susțină EXTINDEREA acestui procedeu si la BANCĂ.
Extrasele de cont conțin acele minunate comisioane care sunt trecute în dreptul fiecărei operațiuni. Dacă ai făcut 20 de operațiuni (plăți/încasări) vei avea parte de 20 de comisioane.
Ar fi util ca atunci când trecem in căsuța/câmpul "SUME" semnul PLUS să putem acolo să trecem TOATE comisioane de genul +4,51+2+20+3+4,51 si când dăm ENTER să treacă totalul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: noutati versiuni

#465 Mesaj de tobosv790 »

Subscriu pentru Paturcai

Scrie răspuns