noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#526 Mesaj de tomac »

Mai sunt și altele pe drum... :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#527 Mesaj de balazse »

Si ca de obicei nu vrei sa ni le spui. :P

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: noutati versiuni

#528 Mesaj de stroescud »

Stim noi.
Vine 1 Aprilie!
:) :) :)

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: noutati versiuni

#529 Mesaj de gheorghei642 »

Sa fie vorba si de noua tehnologie - solutie de extragere a datelor de pe facturi ( cumparare, vanzare, note contabile,etc.) si mutarea lor, instantaneu, in aplicatia de contabilitate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#530 Mesaj de tomac »

Astfel de soluții sunt relativ scumpe și nu se pot aplica în toate cazurile.
Acum există automatizare la import din diverse pdf-uri sau fișiere XLS sau XLSX deși nu toate pdf-urile pot fi citite și importate.
Veți vedea la versiunea viitoare.
Una din îmbunătățiri care e și acum pe site, de fapt este de ceva timp constă în implementarea unui nou serviciu de verificare ANAF a datelor despre firme și acum datele se preiau cu starea existentă pe ANAF, iar la D394 verificarea la apăsarea butonului de verificare pentru toți terții, durează câteva secunde.
Una din modificările ce va fi introdusă în viitor am "vândut-o" eu printr-un articol de pe blog și nu s-a prins nimeni :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: noutati versiuni

#531 Mesaj de gheorghei642 »

Referitor la teza intai, totusi, as sugera in situatia automatizarii datelor, introducerea optiunii utilizatorului, cu plata serviciului nou introdus.
Sunt firme care primesc zilnic 25-30 facturi, in medie cu 12-15 linii, exemplul celor din servicii auto. Facturile de cumparari sunt descarcate de pe platforme, timpul este destul de mare pentru introducerea articolelor noi, efectuarea nir. Prin automatizarea datelor in aplicatia Saga, cu siguranta s-ar reduce timpul, s-ar evita erorile de inregistrare, ar spori eficienta activitatii si s-ar asigura calitatea serviciului contabil.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: noutati versiuni

#532 Mesaj de ovidiuo »

.. " iar la D394 verificarea la apăsarea butonului de verificare pentru toți terții, durează câteva secunde" .. am observat eu ca dureaza extrem de putin cand dau "verifica toti tertii..", dar am crezut ca e un bug - ca nu se mai conecteaza la serverele SAGA si nu poate sa isi preia datele ! Se pare ca m-am inselat, si este ceva benefic ! hihihihhhihiii ! :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#533 Mesaj de tomac »

@gheorghei642 - dacă aveți pdf-uri cu acest tip de facturi, pdf-uri din mai multe luni (unul-două pe lună) pentru a se verifica consistența datelor, trimiteți pe mail la SAGA pentru analiză. Și vedeți dacă acestea permit importul sau nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#534 Mesaj de balazse »

tomac scrie: Lun Mar 22, 2021 12:40 pm Una din modificările ce va fi introdusă în viitor am "vândut-o" eu printr-un articol de pe blog și nu s-a prins nimeni :)
In care articol? :D

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: noutati versiuni

#535 Mesaj de danilevicis »

I`m blue, i believe i can die... Cristi pe blog a zis ceva de o schimbare a serverului de date la unul mai nou. Dar asta cu ce ne va ajuta pe noi, cei care lucram in client-server? O viteza de procesare mai mare la validarea datelor?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#536 Mesaj de tomac »

Eu sper că da, dar va permite și migrarea mai ușoară a bazelor de date pe servere Linux de exemplu nu Windows.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: noutati versiuni

#537 Mesaj de horvaya687 »

Mi s-a prabusit nivelul de melatonina de la atât albastru. :D :D
Verific furnizorii din 394 si am ramas gura-cască. Am crezut ca e defect așa de repede opera.
Felicitari si la mai mult

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#538 Mesaj de aurel211252 »

E super"noua fata"a programelor Saga...Suntem pregatiti pentru noutatile viitoare...intalnirea de gradul 3...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#539 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Daca tot am mentionat de actualizarea de design pentru manualul de utilizare, oare ar fi posibil sa ofere mai multe detalii despre fisierele care se pot importa in meniul "jurnal de baca", "intrari"/"iesiri", mai exact care sunt partenerii acceptati, ce fel de fisier se accepta fiecare (ex: banca x - fisier excel - generat din HomeBank).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#540 Mesaj de balazse »

Prin actualizarea din 25.03.2021 s-a modificat casuta care apare la butonul "import" de la "jurnal de banca" (dar poate ar ajuta sa apara si in manual, precum si detalii despre sursa).
Multumim ;)

Scrie răspuns