noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
teodorescuv426
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 28, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#571 Mesaj de teodorescuv426 »

O surpriza .... neplacuta !
Unde au disparut culorile frumoase ? Acum totul e albastru si destul de obositor pentru ochi.
Gaseam mult mai rapid operatiunile atunci cand erau de culori diferite .
Please !!!!
Ni le dati inapoi ?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: noutati versiuni

#572 Mesaj de ovidiuo »

@teodorescuv426 : Niciodată nu o să le mai vezi înapoi ! Never ever ! hihihihihihihihiiii .. nu ai fost prin zonă când s-a modificat grafica facturilor .. să fi văzut atunci jale .. șoc si groază !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#573 Mesaj de balazse »

Prin vers.538 actualizarea din 05.11.2021 s-a actualizat manualul de utilizare.
Conform manualului s-a modificat structura fisierului XML pentru factura (intrari/iesiri), adica s-au introdus cateva campuri optionale care ajuta mult importul (cele marcate cu albastru sunt date din manual):
<GUID_cod_client>(Opțional, codul din aplicația proprie pentru clientul din Saga. Asocierea cu codul intern Saga se va salva în baza de date, pentru identificare ulterioară).
<FacturaGreutate>
<FacturaAccize>(Optional, valoarea accizelor din factură).
<Cod>(Optional, codul de client sau furnizor din Saga).
<GUID_cod_articol>(Opțional, pentru evidenta cantitativ-valorică. Codul de produs din aplicația proprie. Asocierea cu codul de produs din Saga se salvează in baza de date, pentru identificare ulterioară).
<CotaTVA> care inlocuieste <ProcTVA>
<TipDeducere>(Opțional. Doar pentru importul facturilor de intrare. Tipul de deducere pentru TVA si cheltuială. Folosiți indicele 'N50' pentru deductibilitate limitată la 50% sau 'I' pentru nedeductibilitate integrală).
<PretVanzare>(Opțional. Doar pentru importul facturilor de intrare. Reprezintă prețul de vanzare al produsului, pentru o gestiune evaluată la preț de vanzare).
Copnsider ca este foarte bun ca s-a introdus codul de client (astfel se poate importa pe codul dorit, si s-a rezolvat problema pentru persoane fizice cu acelasi nume, dar adresa diferita) si pretul de vanzare (utilizat pentru intrari).
Dupa parerea mea ceea ce mai lipseste, ar fi o rubrica pentru importul numarului de bonuri in cazul raportului Z (aceasta s-a putea introduce ca si un camp optional).
Oricum, multumim pentru noutati.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: noutati versiuni

#574 Mesaj de paturcai »

Se pare ca se lucrează la o versiune de WEB a SAGA.
Ultima actualizare din 10.11.2021 a schimbat CLOUD in WEB.
Se pare ca pana la urma SAGA va migra (cum au procedat de altfel majoritatea softurilor noi) online: va rămâne (probabil) o versiune de desktop care se va integra cu versiunea WEB.
Cei câștigați vor fi utilizatorii in primul rand.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cociubam
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 22, 2013 9:22 am

Re: noutati versiuni

#575 Mesaj de cociubam »

In versiunea 3.0.541 din 20.01.2022 s a introdus optiunea de import extrase online pentru Libra Bank.
Sa înțeleg ca exista posibilitatea de a importa direct extrasele asa cum face FGO pentru Bt, BCR, etc?
Urmeaza sa se implementeze și pentru celelalte bănci care oferă acces prin API?

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: noutati versiuni

#576 Mesaj de mantogp710 »

:shock:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#577 Mesaj de balazse »

Pentru CociubaM
Daca mergi la "jurnal de baca" si apesi pe butonul "import extrase online pentru DPD si Libra" se va deschide o fereastra unde vei putea completa datele solicitate (vezi daca seamana cu cel din FGO).

Referitor la ce se va implementa, aici gasesti utilizatorii programului si nu echipa Saga. datele de contact pentru echipa Saga gasesti aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php
Sa ne zici si noua daca ai obtinut noutati. ;)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: noutati versiuni

#578 Mesaj de septimiuv »

În curând pe micile ecrane. Aveți răbdare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#579 Mesaj de balazse »

Ma gandesc a nu ne poti oferii detalii in avans, asa-i? :D

cociubam
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 22, 2013 9:22 am

Re: noutati versiuni

#580 Mesaj de cociubam »

Astept datele de logare de la Libra si apoi testam. Sper sa avem cat mai repede si pentru celelalte banci.

Multumesc.

cociubam
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 22, 2013 9:22 am

Re: noutati versiuni

#581 Mesaj de cociubam »

Merge perfect importul de la Libra. Good job!

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#582 Mesaj de stroer1948 »

Spune-ne si noua cum ai procedat. Presupun ca nu sunt aceleasi date de login. Mai exact, ce trebuie sa ceara clientul la banca? Date de login API, PSD2?

cociubam
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 22, 2013 9:22 am

Re: noutati versiuni

#583 Mesaj de cociubam »

Se depune la banca cerere de furnizare a serviciilor api, este necesar IP static pentru conectare, Libra Bank furnizează manual de utilizare a serviciului. Momentan din ce am înțeles de la ei oferă acces doar la experți contabili nu și la clienți deoarece testează și ei serviciul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#584 Mesaj de balazse »

Prin vers.546 s-a actualizat manualul de utilizare si a aparut descrierea despre import comenzi pe baza de fisier XML.

cociubam804
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 24, 2020 10:31 am

Re: noutati versiuni

#585 Mesaj de cociubam804 »

La ce anume se refera optiunea de "import comenzi pe baza de fisier XML" si unde anume in Manualul de utilizare.

Scrie răspuns