Gestiune la distanta.

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
agapian
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 09, 2007 1:00 am
Localitate: constanta

Gestiune la distanta.

#1 Mesaj de agapian »

As dori sa stiu daca se poate sa ma ajutati pentru a putea face o conexiune intre doua locatii.
Am inceput sa folosesc programul dumneavoastra Saga C si as dori sa-l folosesc in doua locatii diferite(doua orase) dar sa pot face transferul de date.
O locatie doresc sa fie centrul unde datele sa fie centralizate iar in a doua locatie doresc sa fie o gestiune tinuta pe produse iar vanzarea sa se efectueze direct din calculator cu listare factura si scoaterea bonului de casa.Doresc ca vanzarea sa se faca direct din stoc, iar datele sa se poata transfera la sursa unde sa poata fi centralizate in balanta.
Mai doresc ca accesul lor sa se poata restrictiona si sa poata avea acces doar la intrari,iesiri pe baza de factura si bon. Practic sa poata efectua doar contabilitatea primara. Mentionez ca am internet in ambele locatii lucru ce cred ca imi va usura munca.
As dori o indrumare pentru a nu gresi si a incepe gresit si abia dupa aceea sa repar.
Mulumesc anticipat! :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Există 3 posibilităţi:
1.Dacă ai IP fix sau dacă la fiecare conectare cunoşti IP-ul calculatoarelor, poţi instala programul la locaţia unde se face vânzarea şi-l configurezi cu utilizatori distincţi fiecare cu drepturile lui. Poţi folosi apoi un program de tip remote administrator. De pe calculatorul sediului te-ai putea conecta direct pe cel al punctului de lucru şi ai putea lucra la distanţă.

2.Poţi folosi un program de genul Hamachi (Septimiu a descris acest program în unul din topicurile de la Diverse), program care emulează un VPN de tip lan over net (retea prin internet). În acest caz instalezi şi configurezi programul la punctul de lucru, faci share pe el şi lucrezi ca şi cum ai fi într-o reţea.

3.Instalezi programul atât la magazin cât şi la sediu (în ambele locaţii). Cel de la magazin îl setezi ca punct de lucru dând un indice de filială la configurare societăţi - setări diverse.La utilizatori defineşti utilizator care poate face recepţii, vinde, încasa şi plăti. Poţi să-i restricţionezi accesul la unele nomenclatoare, funcţii sau listări. Trebuie însă săi dai acces la meniul Diverse-Export date.
La calculatorul de la sediu va trebui să ai definite aceleaşi gestiuni, conturi a gestiunilor şi tipuri de articole similare cu cele definite la punctul de lucru.
La finele fiecărei zile, la magazin, va trebui să facă export pentru:
- furnizori
- clienţi
- articole
- intrări
- ieşiri
fişierele se vor regăsi în X:\SAGAC 3.0\Export\nume_firma. De aici cei de la magazin le vor putea transmite prin mail sau altă modalitate, prin net, la sediu unde se vor importa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ifrimescum665
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 08, 2017 2:44 pm

Re: Gestiune la distanta.

#3 Mesaj de ifrimescum665 »

Solutii vechi probleme noi!

Cum activitatea la distanta a devenit o necesitate, ne lovim de noi probleme!
Nu am IP-fix acasa! (nu prea mai are nimeni) deci solutia, si nu chiar ieftina HAMACHI. Toate bune si frumoase!
Se instaleaza Hamachi, si acesta creeaza o placa de retea virtuala cu un IP propriu. In concluzie pe calculator vei avea 2 placi de retea cu 2 IP-uri diferite!
Problema care se iveste este aceea ca SAGA in mod server vede automat o adresa IP care se intampla sa nu fie aia care trebuie! Vede automat IP-ul local, si nu pot sa-i arat cu degetul reteaua virtuala!
Cum se procedeaza in acest caz?
N-as vrea sa dau cateva sute de dolari pe Hamachi(nu mai e moca demult) si sa mi se spuna ca nu se poate!

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Gestiune la distanta.

#4 Mesaj de hucecd »

Raspunsul lui Cristi este din 2007.
Solutia actuala este Saga client server.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Gestiune la distanta.

#5 Mesaj de tomac »

Pentru IP fix există soluții:
- la RDS se poate seta direct în contul abonatului. Adresa de IP trebuie să fie fixă pentru PC-ul server. RDS oferă DNS dinamic pe go.ro.
- se poate folosi un site de genul www.no-ip.com
Așa că - la adresa unde este serverul
- se setează fie în contul RDS fie pe no-ip.com (acesta necesită fie un program instalat, fie setarea direct în router a conexiunii) o adresă
- se setează o adresă de IP fixă pentru placa de rețea a calculatorului server
- se face port-forward pe router către adresa de IP a PC-ului server pe portul 3050
- pe pc-ul server se comută baza de date în client-server și se permite accesul firebird prin firewall
Pe client - se comută baza de date în client-server și:
- la IP se trece adresa setată pe go.ro sau no=ip.com
- la cale se trece calea către baza de date

Se pot gestiona bazele de date și pe linux, dacă pe linux se instalează firebird 2.5. E ceva mai tricky chestia asta pentru că pe toate distrourile de acum se instalează firebird 3.0
Și se va și putea declanșa actualizarea bazelor de date direct pe serverul linux.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: Gestiune la distanta.

#6 Mesaj de baicus »

Exista posibilitatea de a lucra in retea pe 2 calculatoare aflate la 5 metri distanta unul fata de celalalt, fara a utiliza internetul? Ambele calculatoare au licenta SAGA.
Pe un calculator am intreaga contabilitate, iar pe celalalt doresc doar facturarea.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Gestiune la distanta.

#7 Mesaj de hucecd »

Da, exista posibilitatea. Retea locala.

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: Gestiune la distanta.

#8 Mesaj de baicus »

Tot prin Client-Server se face conexiunea intre ele?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Gestiune la distanta.

#9 Mesaj de hucecd »

Asta este o varianta si a doua partajarea folderului Saga.

Scrie răspuns