Extragere date din program

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Extragere date din program

#1 Mesaj de paidolat181 »

Va salut!
Am nevoie de o situatie a intrarilor care sa-mi redea urmatoarele date: Numar factura, numar receptie, valoarea facturii, numarul si data documentului de plata aferent respectivei facturi (daca este achitata).
Cunoasteti vre-o metoda de a extrage aceste informatii din baza de date in Excel? Care ar fi algoritmul?
Multumesc.
Tudor
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Extragere date din program

#2 Mesaj de herganiec »

lista se poate scoate de la <Listari-situatii>, dar in PDF sau tiparita, in excel nu. Daca te ajuta asa... ai toate informatiile in raportul respectiv..
Imagine
al treilea buton.. (dar cred ca stiai).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Extragere date din program

#3 Mesaj de paidolat181 »

Situatiile respective le cunosc intr-adevar, insa pe mine ma intereseaza o situatie globala, asa cum apare in intrari (pe un anumit interval) . Sa apara facturile in ordine cronologica, ptr toate intrarile, si apoi sa-i fie atasate platile (nr. data, suma).
Multumesc oricum ptr sugestie.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Extragere date din program

#4 Mesaj de herganiec »

pai tot de acolo, fixezi filtrele: perioada, furnizor, etc.. si le ai pe toate sau doar la un singur furnizor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Extragere date din program

#5 Mesaj de balazse »

Poti incerca sa utilizezi optiunea "selectii baza de date" sau "selectii extinse" (meniul administrare). Poate cei de la Saga iti pot oferii metoda corecta de a genera situatia dorita.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Extragere date din program

#6 Mesaj de paidolat181 »

balazse scrie:Poti incerca sa utilizezi optiunea "selectii baza de date" sau "selectii extinse" (meniul administrare). Poate cei de la Saga iti pot oferii metoda corecta de a genera situatia dorita.
Da, in acest meniu (selectii baza de date) ma intereseaza care ar fi algoritmul ptr situatia respectiva.
Se pare ca nimeni nu stie......
Cei de la saga m-au dirijat spre situatii - furnizori inca nu-mi e utila situatia de acolo. Cea generata din intrari este ok, doar ca nu am documente de plata atasate..... o sa le inscriu manual... asta este.... ;)
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Extragere date din program

#7 Mesaj de herganiec »

herganiec scrie:lista se poate scoate de la <Listari-situatii>, dar in PDF sau tiparita, in excel nu. Daca te ajuta asa... ai toate informatiile in raportul respectiv..
Imagine
al treilea buton.. (dar cred ca stiai).
uite si exportata in excel.. nu vad care e problema.. e una sub alta plata
Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns